Przewodniczący SEC, Gary Gensler, celuje w sztuczną inteligencję, odmawia rezygnacji z walut cyfrowych

W niedawnym wywiadzie dla Bloomberga, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, wyraził obawy dotyczące sztucznej inteligencji (AI) i jej potencjału siania spustoszenia na rynkach finansowych.

Nazywając sztuczną inteligencję „najbardziej transformacyjną technologią tej generacji”, Gensler powiedział, że w przeciwieństwie do cyfrowych walut i tokenów, uzasadnia to szum. Wyraził obawę, że sztuczna inteligencja może udzielać porad finansowych, prowadzić do konfliktów interesów i ukrywać, kto ponosi winę, gdy coś pójdzie nie tak. Ponieważ na rynkach nadzorowanych przez SEC obraca się bilionami dolarów, naturalne jest, że sztuczna inteligencja będzie na czele umysłu Genslera.

Kiedy wykładał w Massachusetts Institute of Technology (MIT), Gensler opublikował artykuł „Deep Learning and Financial Stability”, w którym przedstawił niektóre zagrożenia, jakie głębokie uczenie się stwarza dla rynków finansowych i szerszego systemu. Gensler i jego współautor argumentowali w nim, że istniejące regulacje finansowe nie są w stanie poradzić sobie z nadchodzącymi zmianami.

Jakie zagrożenia może stanowić sztuczna inteligencja dla systemu finansowego? Gensler przedstawił pewną liczbę w swoim artykule.

„Te modele, celowo lub nieumyślnie, będą koordynować i komunikować się ze sobą w celu optymalizacji wyników” – napisał.

Możliwe jest również, że takie modele mogą prowadzić do większej zmienności, a nawet załamań finansowych.

Pod rządami Genslera SEC zaproponowała już zasady dotyczące sztucznej inteligencji. Wśród nich jest potrzeba identyfikowania i eliminowania przez firmy konfliktów interesów. Prawdopodobnie zostaną przegłosowane w 2024 roku.

SEC nie odrzuca gorącej waluty cyfrowej

Chociaż Gensler powiedział, że sztuczna inteligencja zajmie centralne miejsce w SEC, nie oznacza to, że agencja będzie odrzucać projekty walut cyfrowych i blockchain.

Wręcz przeciwnie, Gensler powiedział Bloombergowi, że branża jest pełna oszustw i oszustw. Powiedział, że inwestorzy nie powinni zakładać, że otrzymują taką samą ochronę, jak w przypadku innych papierów wartościowych.

„Platformy i pośrednicy robią rzeczy, na które nigdy byśmy nie pozwolili ani nie myśleliśmy, że zrobiłaby to nowojorska giełda Nasdaq” – ostrzegł. Lista ta obejmuje klientów zajmujących się transakcjami przeciwstawnymi, mieszanie funduszy i angażowanie animatorów rynku do zajmowania drugiej strony transakcji.

W zeszłym miesiącu SEC poprosiła o zwiększenie budżetu, aby poradzić sobie ze wszystkimi zagrożeniami w branży, sygnalizując, że chociaż sztuczna inteligencja może mieć pierwszeństwo, nie ma zamiaru odpuszczać ataków na waluty cyfrowe.

Technologia Blockchain może pomóc w rozwianiu obaw Genslera

Gensler jest zajęty zwalczaniem złych aktorów w branży kryptowalut i myśleniem o zagrożeniach, jakie sztuczna inteligencja stwarza dla stabilności finansowej, ale rozwiązanie, a przynajmniej jego część, jest tuż pod jego nosem.

Podczas gdy zarówno waluty cyfrowe, jak i sztuczna inteligencja będą wymagały nowych zasad i przepisów, aby poradzić sobie ze zmianami, które przynoszą, technologia blockchain może pomóc w śledzeniu, śledzeniu i regulowaniu działalności na wszystkich rynkach. Dzięki zapisom ze znacznikiem czasu, kto co, gdzie i kiedy zrobił, można stworzyć kulturę odpowiedzialności zarówno w rozwoju sztucznej inteligencji, jak i jej zastosowaniu na rynkach finansowych i poza nią.

„Bitcoin to rozproszony serwer ze znacznikami czasu” – wielokrotnie powtarzał jego wynalazca, dr Craig Wright. Podczas gdy wiele korzyści płynących z przejrzystej, publicznej bazy danych zostaje utraconych, gdy stosowane są rozwiązania skalowania warstwy drugiej, oryginalny łańcuch blokowy Bitcoin nie wymaga takich skalujących „rozwiązań” i może być wykorzystany, aby pomóc organom regulacyjnym, takim jak SEC, dowiedzieć się, w jaki sposób sztuczna inteligencja jest opracowane, w jaki sposób różne modele wchodzą ze sobą w interakcje oraz w jaki sposób są wykorzystywane i stosowane.

Chociaż rejestry domów handlowych i decyzje podejmowane przez ich modele AI nie byłyby widoczne publicznie w takich księgach, SEC i inne organy regulacyjne mogłyby uzyskać do nich dostęp podczas audytów zgodności i dochodzeń w transakcjach. W przeciwieństwie do prywatnych łańcuchów bloków, żadna strona nie może zmienić publicznych dowodów pracy, więc istniałyby niezaprzeczalne zapisy tego, co się wydarzyło, pomagając SEC udowodnić, kiedy doszło do nieczystej gry i naruszenia przepisów.

Jest wysoce nieprawdopodobne, aby Gensler nie wiedział o tym przypadku użycia blockchaina. W końcu prowadził na ten temat kurs w MIT. Czy to możliwe, aby SEC nakazała, aby domy maklerskie, firmy handlowe i inne osoby korzystające ze sztucznej inteligencji korzystały z publicznego łańcucha bloków do przechowywania rejestrów swoich działań? Może być na to trochę za wcześnie, ale jest to jeden z potencjalnych wyników, a jeśli tak, to istnieje tylko jeden łańcuch bloków, który może wykonać to zadanie na dużą skalę — oryginalny łańcuch bloków BSV.

Obejrzyj: sztuczna inteligencja, łańcuch bloków i sekret zwycięstwa w technologii

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : SEC Chairman Gary Gensler takes aim at AI, refuses to let up on digital currencies – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO