Naukowcy są coraz bliżej opracowania sztucznej inteligencji, która uczy się jak ludzie

Naukowcy są coraz bliżej opracowania sztucznej inteligencji (AI), która naśladuje ciągłe uczenie się ludzi, umożliwiając jej stopniowe budowanie na wcześniejszej wiedzy.

„Ciągłe uczenie się polega na tym, że komputer jest szkolony do ciągłego uczenia się sekwencji zadań, wykorzystując zgromadzoną wiedzę ze starych zadań do lepszego uczenia się nowych zadań” – powiedzieli naukowcy z University of Ohio w swojej prezentacji na Międzynarodowej Konferencji na temat uczenia maszynowego ( ICML).

Naukowcy od lat zmagają się z wyzwaniem „katastroficznego zapominania”, w którym sztuczne sieci neuronowe tracą informacje zdobyte wcześniej w procesie zdobywania nowej wiedzy – mówi Ness Shroff, profesor informatyki.

Wraz z gwałtownym wzrostem adopcji sztucznej inteligencji, a społeczeństwo polega teraz na technologii w przypadku bardziej złożonych potrzeb, katastrofalne zapominanie może narazić maszyny i ich użytkowników na ryzyko.

University of Ohio uważa, że rozwiązał problem — sekret polega na tym, że sztuczna inteligencja jest poddawana różnorodnym zadaniom po kolei, a nie zadaniom o podobnych cechach. To naśladuje ludzi, którzy mają trudności z przypomnieniem sobie kontrastujących faktów dotyczących podobnych scenariuszy, ale łatwo pamiętają z natury różne sytuacje.

Naukowcy przyznali, że nauczanie systemów autonomicznych dynamicznego uczenia się przez całe życie będzie zadaniem herkulesowym. Jednak „posiadanie takich możliwości pozwoliłoby naukowcom na szybsze skalowanie algorytmów uczenia maszynowego, a także łatwe dostosowywanie ich do zmieniających się środowisk i nieoczekiwanych sytuacji”.

„Zasadniczo celem tych systemów byłoby pewnego dnia naśladowanie zdolności uczenia się ludzi”.

ICML to jedno z najważniejszych światowych wydarzeń dla branży uczenia maszynowego. Tegoroczne wydarzenie obejmowało główne prezentacje Johna Schulmana, współzałożyciela OpenAI, oraz Shakira Mohammeda, szefa badań w Google DeepMind, londyńskiej spółce zależnej giganta technologicznego zajmującej się sztuczną inteligencją.

Choć naciska na przyjęcie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, ICML zakazała używania ChatGPT i innych narzędzi językowych AI do pisania artykułów akademickich podczas wydarzenia. Organizatorzy wydarzenia stwierdzili, że artykułów napisanych za pomocą narzędzi AI nie można uznać za nowatorskie i są „jedynie pochodnymi istniejących prac”.

Obejrzyj: Czy sztuczna inteligencja wie, co robi

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Scientists edge closer to developing AI that learns like humans – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO