Inwestycje w sztuczną inteligencję osiągną 200 miliardów dolarów do 2025 r., z USA uciekającym liderem: Goldman Sachs

Oczekuje się, że inwestycje w sztuczną inteligencję (AI) osiągną 200 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat i mogą wpłynąć na gospodarkę USA bardziej niż rewolucja komputerów osobistych, mówi Goldman Sachs (NASDAQ: GS).

W niedawnym raporcie bank inwestycyjny przewidział, że inwestycje AI w USA mogą osiągnąć 100 miliardów dolarów do 2025 roku i stanowić do 4% gospodarki kraju.

Ekonomiści Goldmana, Joseph Briggs i Devesh Kodnani, którzy są autorami raportu, oczekują, że Stany Zjednoczone utrzymają pozycję lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji. Kraj prowadzi we wszystkich głównych wskaźnikach, w tym komercjalizacji sztucznej inteligencji, infrastrukturze i talentach.

Raport przewiduje, że sztuczna inteligencja może mieć większy wpływ na gospodarkę USA niż odkrycie elektryczności czy pojawienie się komputerów osobistych, które zwiększyły amerykańską gospodarkę tylko o 2%.

„W dłuższej perspektywie inwestycje związane z AI mogą osiągnąć nawet od 2,5 do 4% PKB w USA i od 1,5 do 2,5% PKB u innych głównych liderów AI” – powiedział Goldman Sachs w raporcie.

Pomimo ogromnych inwestycji nowojorski gigant bankowy przewiduje, że wpływ sztucznej inteligencji na światowy PKB będzie w najbliższym czasie niewielki. Jego badania sugerują, że znaczący wpływ będzie miał miejsce w drugiej połowie dekady.

Aby zrealizować ten wpływ, przedsiębiorstwa i rządy muszą dokonać „znaczących wstępnych inwestycji w kapitał fizyczny, cyfrowy i ludzki w celu nabycia i wdrożenia nowych technologii oraz przekształcenia procesów biznesowych”.

Kilka raportów z ostatnich miesięcy przewidywało, że sztuczna inteligencja doprowadzi do masowej utraty miejsc pracy, ponieważ przedsiębiorstwa będą automatyzować coraz więcej procesów. W marcowym raporcie Goldman Sachs powiedział, że aż 300 milionów pracowników może stracić pracę z powodu automatyzacji AI.

W najnowszym raporcie bank twierdzi, że technologia nie będzie miała większego wpływu na zatrudnienie w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak ankieta przeprowadzona wśród dyrektorów generalnych z listy Fortune 500 ujawnia, że ponad 70% spodziewa się, że sztuczna inteligencja doprowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na siłę roboczą do końca dekady.

CoinGeek Cotygodniowa transmisja na żywo z Hectorem Lopezem: sztuczna inteligencja, Blockchain i sekret wygrywania w technologii

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : AI investment to hit $200B by 2025, with US the runaway leader: Goldman Sachs – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO