Kanadyjski regulator finansowy chce, aby banki ograniczyły ekspozycję na walutę cyfrową do 2%

Kanadyjski regulator finansowy opublikował nowe wytyczne dla banków i ubezpieczycieli zajmujących się aktywami cyfrowymi, w tym maksymalny limit zaangażowania 2%.

Wytyczne Urzędu Nadzoru Instytucji Finansowych (OSFI) doradzają instytucjom finansowym w zakresie kapitału regulacyjnego i traktowania płynności podczas obsługi aktywów cyfrowych. Mówi, że wytyczne są odpowiedzią na nowe międzynarodowe standardy bankowe i ryzykowne środowisko cyfrowej waluty.

W szczególności OSFI opiera swoje wytyczne na standardach wydanych przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w grudniu ubiegłego roku.

„W odpowiedzi [na te standardy] OSFI skorzystało z okazji, aby opracować bardziej szczegółowe wytyczne dla Kanady” – napisano.

Nowe wytyczne nałożyły limit zaangażowania dla banków i innych federalnie regulowanych instytucji przyjmujących depozyty.

„Całkowita ekspozycja brutto banku na aktywa kryptograficzne Grupy 2 [lub niezabezpieczone] nie powinna generalnie przekraczać 1% kapitału Tier 1 banku i nie może przekraczać 2% kapitału Tier 1 banku. – stwierdził stróż. „Banki muszą powiadomić OSFI, jeśli krótkie pozycje netto zbliżają się do 1% kapitału Tier 1”.

Będą mieli większą swobodę w kontaktach z w pełni zabezpieczonymi monetami typu stablecoin i stokenizowanymi tradycyjnymi aktywami. Te ostatnie muszą jednak podlegać takim samym standardom, jak istniejące produkty o podobnym ryzyku.

Na przykład tokenizowana obligacja korporacyjna w księdze bankowej „będzie podlegać tej samej wadze ryzyka, co nietokenizowana obligacja korporacyjna w księdze bankowej”. Ta zasada regulacyjna zakłada, że oba podmioty stwarzają podobne ryzyko strat kredytowych, jeśli są narażone na te same warunki.

„Instytucje przyjmujące depozyty i ubezpieczyciele potrzebują jasności, jak traktować ekspozycje na aktywa kryptograficzne, jeśli chodzi o kapitał i płynność. Z niecierpliwością czekamy na zapewnienie im tej jasności dzięki nowym wytycznym, które odzwierciedlają wkład branży i międzynarodowe standardy” – skomentował Peter Routledge, nadzorca instytucji finansowych.

Kanadyjczycy mają czas do 20 września na przesłanie swoich opinii. Oczekuje się, że wytyczne wejdą w życie na początku 2025 r. OSFI zobowiązał się do ciągłej aktualizacji swoich wytycznych w miarę ewolucji warunków rynkowych.

Rozmowy CoinGeek z Danielem Keane: rola BSV w ochronie różnorodności biologicznej

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Canada’s financial regulator wants banks to limit digital currency exposure to 2% – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO