Bank Rosji: Cyfrowy rubel nie jest obowiązkowy

Kilka dni po ustanowieniu ram prawnych dla cyfrowego rubla rosyjski rząd twierdzi, że cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) nie będzie obowiązkowa dla obywateli.

Rząd stwierdził, że używanie cyfrowego rubla do transakcji będzie opcjonalne dla mieszkańców, zgodnie z raportem lokalnego serwisu informacyjnego Solidarnost. Elvira Nabiullina, prezes Banku Rosji, zauważyła, że korzyści płynące z zastosowania cyfrowego rubla byłyby wystarczające, aby przyciągnąć nowych użytkowników.

„Jest to całkowicie dobrowolne użycie” – powiedziała Nabiullina. „To dodatkowa szansa dla ludzi”.

Utrzymywały się obawy, że Kreml wprowadzi obowiązkową CBDC w Rosji, szukając sposobów na obejście wspieranych przez Zachód sankcji gospodarczych po inwazji na Ukrainę. Chociaż wielu urzędników publicznych powtarzało, że cyfrowy rubel nie będzie „narzucany” obywatelom, obawy dotyczące prywatności podążały za rozwojem CBDC.

Krytycy zwracają uwagę na brak słowa „prywatność” w nowo podpisanych ramach prawnych dotyczących cyfrowego rubla. Zwiększone uprawnienia przyznane bankowi centralnemu w dokumencie zdezorientowały krytyków co do praw do prywatności użytkowników cyfrowego rubla.

W projekcie ustawy o cyfrowym euro prywatność zajmowała ważne miejsce w całym tekście, który znalazł się na 21 stronach. Wydaje się, że Rosja poświęca prywatność, aby rozprawić się z nielegalną działalnością finansową, co wywołało gniew obrońców prywatności.

„Cyfrowe obliczenia walutowe mają najwyższy stopień przejrzystości, co oznacza, że śledzenie transakcji stanie się łatwiejsze” – stwierdził Siergiej Katryin, szef Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Pomimo fal krytyki, Rosja wierzy, że w oparciu o swoje funkcjonalności przyjmie kilku użytkowników na swoich platformach CBDC. Zwolennicy argumentują, że oszczędzanie w cyfrowych rublach jest lepszą alternatywą niż depozyty bankowe, biorąc pod uwagę całkowitą ochronę zapewnianą przez państwo.

Inni wskazują na szybkość rozliczeń i zerowe koszty transakcji dla osób fizycznych jako przyczyny sukcesu napływającego cyfrowego rubla. Zgodnie z nowym prawem firmy będą płacić tylko 0,3% prowizji za pomocą rubla cyfrowego w porównaniu do 2,5% w przypadku starszych systemów.

Istnieją spekulacje, że rząd może uruchomić korzystanie z CBDC, oferując zasiłki na dzieci i inne formy pomocy społecznej za pośrednictwem cyfrowego rubla.

Eksperci spodziewają się dobrego startu

Nowo uchwalona ustawa daje zielone światło rosyjskiemu bankowi centralnemu do formalnego rozpoczęcia pilotażu CBDC po przełożeniu go w kwietniu. W tamtym czasie bank centralny powołał się na brak ram prawnych, aby rozpocząć eksperymenty, ponieważ ustawodawcy starali się wprowadzić przepisy wspierające CBDC.

Bankowy regulator podobno wyznaczył kilka wiodących banków komercyjnych do pomocy w pilotażu cyfrowego rubla. Eksperci spodziewają się szalonego podejścia do badań CBDC, a ich wdrożenie na pełną skalę spodziewane jest w 2024 r.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.

Obejrzyj The Bitcoin Masterclasses: Prywatność w Bitcoin i blockchain — co to znaczy?

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of Russia: Digital ruble is not compulsory – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO