Kongres Stanów Zjednoczonych debatuje nad stablecoinami, samoobsługowymi portfelami, podczas gdy debata na temat prywatności kontra AML trwa

Pod koniec zeszłego tygodnia Kongres USA debatował nad kilkoma ustawami dotyczącymi zasobów cyfrowych. Dwa, które wywołały szczególnie ogniste wymiany zdań, to Stablecoin Bill, który jest jednym z kilku konkurencyjnych projektów ustaw dotyczących regulacji stablecoinów, oraz Keep Your Coins Act, który ma na celu uniemożliwienie rządowi ograniczania samoobsługowych portfeli.

Ustawa Stablecoin została podzielona wzdłuż linii partyjnych

Ustawa o Stablecoin była przedmiotem debaty podczas sesji znaczników w Izbie Reprezentantów ds. Usług Finansowych. Pomimo energicznych sprzeciwów Demokratów, ustawa przeszła, chociaż ta wersja ustawy nie ma poparcia Białego Domu, Skarbu Państwa ani Rezerwy Federalnej i nadal musi zostać przegłosowana na sesji pełnej Izby.

Głównym punktem spornym wokół ustawy była władza nadana stanom i brak (ograniczonego) zaangażowania Rezerwy Federalnej. Zgodnie z przewidywaniami, ta debata podzieliła się na dwa odrębne obozy wzdłuż linii partyjnych.

Podczas gdy Demokraci i organizacje takie jak American Banking Association (ABA) i Credit Union National Association (CUNA) byli zaniepokojeni brakiem nadzoru federalnego, Republikanie wyrazili chęć wzmocnienia pozycji państw w imię innowacji i postępu.

Republikański bicz Tom Emmer (R-MN) powiedział, że Fed „ma już pełne ręce roboty, ledwo będąc w stanie wystarczająco nadzorować banki, za które jest odpowiedzialny”. Przedstawiciel Maxine Waters (D-CA) odparł, że „McHenry’s Bill promuje wyścig w dół, tworząc 58 różnych licencji”.

Jednak strony były w stanie znaleźć wspólny język co do jednego – zaangażowania big tech. Ustawa w obecnym kształcie pozwoliłaby dużym firmom technologicznym, takim jak Twitter/X i Meta (NASDAQ: META) na angażowanie się w stablecoiny, a obie strony zgodziły się, że należy się tym zająć. Reprezentant Waters wyraził zaniepokojenie, że ustawa da takim podmiotom jak Twitter/X uprawnienia do emisji stablecoinów, nie dając organom regulacyjnym narzędzi niezbędnych do „panowania nad ryzykiem”.

Ustawa Keep Your Coins również wywołała gorącą debatę

Podkreślając wyraźne różnice w wartościach między dwiema stronami, zaciekle dyskutowano również nad ustawą Keep Your Coins Act, zaprojektowaną, aby uniemożliwić rządowi ograniczanie portfeli hostowanych samodzielnie.

Demokraci w dużej mierze postrzegają portfele hostowane samodzielnie jako potencjalne narzędzia do prania pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków i handlu narkotykami. Z kolei Republikanie postrzegają je jako podstawową wolność, którą należy chronić, coś w rodzaju skrytki depozytowej w cyfrowym świecie.

Z innego punktu widzenia, kongresmen Brad Sherman (D-CA) porównał portfele hostowane samodzielnie do obligacji na okaziciela, które zostały zakazane w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych. Demokraci jednogłośnie skrytykowali tajemnicę przed rządem.

Debata wolność kontra regulacja trwa

W branży walut cyfrowych raz po raz pojawiają się te same obawy i powtarzają się te same debaty.

Z jednej strony miłośnicy wolności boją się, że wszystko to może doprowadzić do cyfrowej tyranii z całkowitą kontrolą rządu, i starają się to ograniczyć. Z drugiej strony istnieją obawy, że przestępcy, tacy jak handlarze narkotyków i osoby zajmujące się praniem pieniędzy, będą mieli wolną rękę, jeśli technologia nie zostanie odpowiednio uregulowana.

Obie strony mają uzasadnione obawy i należy znaleźć równowagę. Jedną z prób znalezienia takiej równowagi była decyzja UE o zezwoleniu na samoobsługowe portfele przy jednoczesnym nałożeniu pewnych ograniczeń, takich jak poddanie transakcji powyżej 1000 EUR między samoobsługowym portfelem a pośrednikiem procedurom przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Rządy na całym świecie zmagają się z tymi problemami, a debata dopiero się rozkręca. Większość jeszcze nie zdała sobie sprawy, że tylko oryginalny protokół Bitcoin (BSV) został zaprojektowany tak, aby był zgodny z przepisami i regulacjami finansowymi przy jednoczesnej ochronie prywatności i wolności.

Obejrzyj: Teoria Bitcoina

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US Congress debates stablecoins, self-hosted wallets as privacy vs AML debate rages on – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO