Budowanie i zarządzanie CBDC na blockchain: The Bitcoin Masterclasses #7 z dr Craigiem Wrightem

Wracamy do rozmów o cyfrowych walutach banków centralnych (CBDC) w siódmej odsłonie serii The Bitcoin Masterclasses z dr Craigiem Wrightem. Czym oni są? Co sprawia, że różnią się one od pieniędzy, nawet tych cyfrowych, których wszyscy dziś używamy? Jak mogą ułatwić nam życie i biznes? Jakich zasad potrzebujemy, aby wszystko przebiegło sprawnie? A co najważniejsze, na jakich ramach technologicznych powinien działać CBDC i system zarządzania?

Waluta cyfrowa, w takiej czy innej formie, jest obecnie tak powszechna, że łatwo zapomnieć, że jeszcze kilka dekad temu wydawałaby się obca większości ludzi. Karty kredytowe i debetowe przyzwyczaiły ludzi do tego pomysłu, chociaż same nie były „cyfrową gotówką”. Było kilka eksperymentów, takich jak cyfrowe pieniądze NatWest (których można było używać tylko w systemach powiązanych z NatWest) i „Millicent”, nad którym sam dr Wright pracował 30 lat temu.

„Waluta: pieniądz bieżący. W rzeczywistości oznacza to pieniądze określone przez rząd na opłacenie rachunków, usług itp. na rzecz rządu – nie oznacza to wszystkich, nie tak, jak ludzie myślą” – powiedział.

Cyfryzacja pieniędzy i łatwiejsze wydawanie ich było celem odkąd istnieje sama cyfryzacja. Trudność polegała na zarządzaniu: ustanawianiu zasad i upewnianiu się, że wszyscy ich przestrzegają. Na początek muszą istnieć mechanizmy konsensusu, zapobieganie podwójnym wydatkom i interoperacyjność. To trudniejsze niż myślisz, dlatego wynalezienie cyfrowej gotówki zajęło tak dużo czasu.

Dr Wright mówi, że CBDC istnieją od lat 50. XX wieku. To jest to, czego banki centralne używają do interakcji z innymi bankami. Tak więc ta koncepcja również nie jest szczególnie nowatorska, chociaż nadal wymagałoby to pewnych zmian technologicznych i kulturowych, aby udostępnić tę funkcjonalność masom do codziennego użytku.

Zarządzanie i „suwerenne węzły”

Od tego miejsca dr Wright kontynuuje coś, co wydaje się styczne, ale w rzeczywistości jest głównym punktem wprowadzenia: zarządzanie. Zarządzanie to zasady, na których muszą opierać się systemy takie jak CBDC i cyfrowa gotówka (i wszyscy ich przestrzegać). Jest to również trudniejsze, niż się wydaje. Jak sprawić, by zasady pozostały niezmienne i by bogaci i wpływowi nie mogli ich łatwo zmienić?

Oprogramowanie ma wersje, a węzły/użytkownicy mogą zaakceptować lub odrzucić reguły na podstawie tego, co rozpoznają. Oprogramowanie Id stworzyło własną wersję protokołu TCP, aby Doom działał lepiej, ale to nie znaczy, że wszystkie przeglądarki internetowe muszą go rozpoznawać.

Następnie jest dowód pracy (PoW, na którym działa Bitcoin) i dowód stawki (PoS, jak nowy protokół Ethereum). Czy to pomaga? Jak zauważa dr Wright, nie mają to być mechanizmy głosowania nad zasadami, ponieważ oba są podatne na „ataki Sybil”, które mogą zmienić głosy w różnych kierunkach. Odnosi się do sklonowanych węzłów na AWS, które nagle zaczęły głosować nad zmianami w BTC, jak SegWit. PoS jest z natury systemem, w którym więcej pieniędzy dosłownie kupuje więcej siły głosu – co nie jest dobre dla 99% zwykłych, niegłosujących użytkowników. Ten prosty fakt jest często pomijany w artykułach reklamujących tak zwane poświadczenia przyjazne dla środowiska PoS.

Kto i jakiego rodzaju system chcemy ustalać dla CBDC i naszych pieniędzy? Jak bardzo zmienne powinny być te zasady? I pamiętaj, że na świecie jest około 200 różnych krajów i prawie tyle samo banków centralnych – więc prawdopodobnie nie ma dwóch takich samych. Bank Anglii działa zupełnie inaczej niż amerykański System Rezerwy Federalnej, chociaż oba są uważane za banki centralne.

Reszta The Bitcoin Masterclasses #7 bardziej szczegółowo bada te kwestie i jakie funkcje może mieć CBDC. Istnieje automatyzacja, powiązania z innymi zapisami cyfrowymi, łatwe płatności podatkowe i nie tylko. Istnieją również bardzo przerażające konsekwencje dla prywatności, dlaczego mogą one być poważnymi problemami lub nie, oraz jak chronić dane osobowe. Bądź na bieżąco z pozostałymi prezentacjami z serii dotyczącymi tego bardzo aktualnego tematu walutowego.

Nagranie tej sesji i całego dnia 1 The Bitcoin Masterclasses # 7 jest dostępne pod tym linkiem. Możesz także zobaczyć wszystkie poprzednie sezony Bitcoin Masterclasses na kanale YouTube CoinGeek.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.

Obejrzyj: Jak powinny działać CBDC na Bitcoinie

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Building and governing CBDCs on blockchain: The Bitcoin Masterclasses #7 with Dr. Craig Wright – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO