Dania: Saxo Bank nakazał zbycie zasobów walut cyfrowych

Duński Urząd Nadzoru Finansowego (DFSA) nakazał Saxo Bankowi zbycie swoich aktywów cyfrowych za działanie poza granicami przepisów.

W zwięzłym ostrzeżeniu DFSA zauważył, że decyzja Saxo Banku o zgromadzeniu portfela aktywów cyfrowych w celu zrównoważenia ryzyka rynkowego stanowi naruszenie lokalnych przepisów finansowych. Bank inwestycyjny oferuje fundusze giełdowe (ETF) i obligacje giełdowe (ETN) klientom śledzącym ruch niektórych aktywów cyfrowych.

Podczas gdy banki mogą podejmować niezbędne kroki w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem rynkowym, DFSA twierdzi, że Financial Business Act nie przewiduje wykorzystywania aktywów cyfrowych jako zabezpieczenia.

„Załącznik nr 1 do ustawy o działalności finansowej zawiera wyczerpujący wykaz czynności, które wyraźnie mieszczą się w obszarze działalności prawnej instytucji finansowych” – czytamy w komunikacie. „Obrót kryptoaktywami nie pojawia się w załączniku 1 ustawy o działalności finansowej”.

Chociaż duńskie przepisy milczą w tej sprawie, Unijne Rynki Aktywów Kryptograficznych (MiCA) dają instytucjom finansowym zielone światło na zabezpieczenie ich aktywów wirtualnymi walutami. Jednak DFSA zauważa, że przepisy MiCA nie wejdą w życie do końca 2024 r., zauważając, że kwestia „na razie pozostaje nieuregulowana”.

W publicznym oświadczeniu Saxo Bank zaznaczył, że przed udzieleniem odpowiedzi rozważy stanowisko regulatora w najbliższych dniach. Bank inwestycyjny wyjaśnił, że niezależnie od wyniku klienci nadal będą mogli handlować ofertami aktywów cyfrowych.

„Zdecydowana większość tej ekspozycji jest ograniczana poprzez produkty giełdowe i rozliczane” — powiedział Saxo Bank. „Dlatego decyzja KNF będzie miała bardzo ograniczony wpływ na naszą działalność, a nasi klienci nie odczują żadnych znaczących zmian”.

Pomimo swojego stanowiska przekrój uczestników branży twierdzi, że DFSA nie ma uprawnień do regulowania walut wirtualnych w formie BTC, ponieważ nie należą one do kategorii usług finansowych.

Banki przestawiają się na aktywa cyfrowe

Kiedyś uważana za niszową klasę aktywów, aktywa cyfrowe są obecnie głównym nurtem, a największe banki inwestycyjne na świecie walczą o kawałek tortu.

JPMorgan (NASDAQ: JPM) wkroczył do ekosystemu za pośrednictwem swojego działu aktywów cyfrowych Onyx w 2020 r., zaprojektowanego jako „pierwsza na świecie prowadzona przez bank platforma blockchain do wymiany wartości, informacji i aktywów cyfrowych”.

Od czasu wyprawy JPMorgan inni kredytodawcy podążali tą samą ścieżką, w tym HSBC (NASDAQ: HSBC), BNY Mellon (NASDAQ: BK) i Citi (NASDAQ: C), decydując się na zbadanie różnych ofert w przestrzeni dla swoich klientów.

Obejrzyj: Blockchain i bankowość

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Denmark: Saxo Bank ordered to dispose digital currency holdings – CoinGeek

Author: BitcoinSV.pl
CEO