Komitet Skarbu Wielkiej Brytanii: Aktywność cyfrowa powinna być regulowana jako hazard

W środę Komitet Skarbu Wielkiej Brytanii opublikował raport wzywający rząd do uregulowania działalności związanej z aktywami cyfrowymi jako hazardu, a nie usług finansowych.

W raporcie Ministerstwa Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowanym 17 maja Komitet Skarbu Wielkiej Brytanii zalecił, aby działalność handlowa i inwestycyjna w BTC, Ether i inne „niezabezpieczone kryptoaktywa” była regulowana jako hazard, a nie usługi finansowe, zgodnie z zasadą „tego samego ryzyka, tych samych przepisów” wynik.”

Komisja Skarbu Wielkiej Brytanii, formalnie znana jako Komisja Skarbu Izby Gmin, jest odpowiedzialna za kontrolę polityki i działań Departamentu Skarbu, który jest departamentem rządowym odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze i finansowe w Wielkiej Brytanii.

W raporcie Komitetu zatytułowanym „Regulowanie kryptowalut” zasugerowano, że spekulacje konsumenckie dotyczące niezabezpieczonych aktywów cyfrowych, takich jak BTC i Ether, są obszarem szczególnej troski i że „rząd musi przyjąć inne podejście, aby lepiej chronić konsumentów Od krzywdy.”

Innym podejściem zalecanym przez Komitet jest uregulowanie branży jako hazardu:

„Kryptoaktywa bez zabezpieczenia nie mają wartości wewnętrznej, a ich zmienność cen naraża konsumentów na potencjalne znaczne zyski lub straty, nie służąc jednocześnie żadnemu użytecznemu celowi społecznemu. Te cechy bardziej przypominają hazard niż usługę finansową, wrażenie to zostało wzmocnione przez dowody, które otrzymaliśmy na temat zachowań konsumentów”.

Komitet stwierdził, że takie podejście może być lepsze, ponieważ ma obawy, że uregulowanie działalności detalicznej w zakresie niezabezpieczonych aktywów cyfrowych jako usługi finansowej wywoła „efekt halo”, powodując, że konsumenci będą przekonani, że jest ona „bezpieczniejsza niż jest lub chroniona, gdy jest nie.”

Status quo

Obecnie w Wielkiej Brytanii Financial Conduct Authority (FCA) nadzoruje sprawdzanie, czy firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi mają skuteczne procedury przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF), ale same aktywa cyfrowe pozostają w dużej mierze nieuregulowane.

W styczniu 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii zasygnalizował zamiar uregulowania reklamy i promocji zasobów cyfrowych; ustawa w tej sprawie została złożona w parlamencie w marcu tego roku. W kwietniu 2022 r. rząd ogłosił, że wprowadzi regulacje dotyczące niektórych monet typu stablecoin w ustawie o usługach i rynkach finansowych (FSM), która obecnie przechodzi przez parlament.

Nie jest jasne, w jaki sposób wpłynęłoby na te wcześniejsze plany, gdyby zalecenia Komitetu zostały podjęte przez Skarb Państwa. W przypadku kontroli i promocji AML/CTF odpowiedzialność za egzekwowanie standardów w branży aktywów cyfrowych spadłaby na brytyjską Komisję ds. Hazardu; w przypadku monet stabilnych jest prawdopodobne, że przynajmniej niektóre aktywa nie będą podlegać opisowi Komitetu jako „niezabezpieczone aktywa kryptograficzne”, a zatem ustawa FSM pozostanie nienaruszona.

Odpowiedź branży

Początkowa reakcja na raport była mroźna ze strony branży. W środowym oświadczeniu organizacja handlowa CryptoUK stwierdziła, że „zdecydowanie nie zgadza się z wnioskami Komisji Skarbu i jesteśmy zarówno zaniepokojeni, jak i rozczarowani tymi twierdzeniami, które są nieprzydatne, fałszywe, zasadniczo wadliwe i bezpodstawne”.

Ian Taylor, doradca zarządu w CryptoUK, powiedział, że twierdzenie Komitetu, że działalność związana z aktywami cyfrowymi jest bardziej zbliżona do hazardu, „jest w bezpośrednim konflikcie” z wcześniejszymi propozycjami Departamentu Skarbu, aby wprowadzić działalność branży „w istniejący zakres regulacji finansowych”.

Taylor zauważył również, że „profesjonalni menedżerowie inwestycyjni postrzegają Bitcoin i inne kryptoaktywa jako nową alternatywną klasę inwestycyjną – nie jako formę hazardu”.

Wydaje się, że obawa, przynajmniej ze strony CryptoUK, polega na tym, że dość potępiająca ocena Komitetu dotycząca wartości aktywów cyfrowych i ryzyka związanego z handlem nimi może sygnalizować zmianę myślenia wśród brytyjskich prawodawców, odejście od planów uczynienia z Wielkiej Brytanii „globalne centrum” technologii zasobów cyfrowych.

Premier Rishi Sunak powiedział w kwietniu 2022 r., kiedy był kanclerzem skarbu:

„Moją ambicją jest uczynienie z Wielkiej Brytanii globalnego centrum technologii kryptoaktywów… Jest to część naszego planu, aby brytyjska branża usług finansowych zawsze znajdowała się w czołówce technologii i innowacji”.

Od tego czasu krypto zima 2022 r. odbiła się na branży, a być może także na skłonnościach prawodawców do niej.

Dowody na to można znaleźć we wnioskach raportu Komisji Skarbu, w których wezwano rząd do „unikania wydawania środków publicznych na wspieranie działań związanych z kryptoaktywami bez jasnego, korzystnego przypadku użycia”.

Obejrzyj: Wykorzystanie technologii blockchain do zapewnienia integralności danych

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : UK Treasury Committee: Digital asset activity should be regulated as gambling – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO