BRC-20 i Bitcoin NFT — nowa era dla Bitcoin?

NFT biją BTC!
Ponad pół miliona transakcji BTC utknęło i jest niepotwierdzonych!
Opłaty Txn przekraczają 40 USD!
Ludzie w Salwadorze i Afryce nie mogą kupić chleba powszedniego!
cena BSV +30%
Twórcy rdzenia BTC próbują dowiedzieć się, jak cenzurować niektóre txns z „nieocenzurowanego” łańcucha bloków! — Wszystkie transakcje są równe, mówią, ale niektóre transakcje są bardziej równe niż inne1, jak się wydaje.
Wydaje się, że narracja „wielkiego bloku”, uśpiona od 2017 roku, przeżywa renesans
Rany, to był pracowity tydzień w Bitcoinie i tak, wszystkie powyższe miały miejsce w ciągu kilku dni.

Jak? Dlaczego?

Jak? Bitcoin’s2 obsługuje od 2017 roku). Niektórzy sprytni ludzie wymyślili, jak spakować zakodowane dane do txn i stworzyć projekt Ordinals, który opisuje proces, dzięki któremu można wybijać NFT na blockchainie BTC. Niemal z dnia na dzień sieć BTC eksplodowała aktywnością, a biorąc pod uwagę, że BTC postawiło swój model skalowania na rozwiązania warstwy 2, takie jak Lightning Network, wydajność sieci spadła do zatrzymania, zmuszając nawet Binance do wstrzymania wypłat na BTC.

Powoduje to tworzenie kopii zapasowych txns, które powodują, że potwierdzenia trwają coraz dłużej, podczas gdy średnie stawki opłat rosną coraz wyżej.

Dlaczego: Wszystko to dzieje się dlatego, że wykorzystanie sieci Bitcoin gwałtownie wzrosło. Podaż przestrzeni blokowej nie mogła zaspokoić nagłego wzrostu popytu, ponieważ stawki opłat osiągnęły rekordowy poziom 80 USD za przetworzenie jednej transakcji Bitcoin. BTC doświadczyło pierwszego bloku w swojej historii, w którym łączne opłaty txn przeważyły całkowitą nagrodę w postaci dotacji (6,25 BTC). Podczas gdy BSV osiągnęło ten kamień milowy w 2021 r., BTC nigdy wcześniej nie zarobiło więcej na opłatach niż dotacja dla górników, co wyznaczyło nową erę w ekonomicznym reżimie Bitcoin dla górników.

Niektórzy ludzie, jak Michael Saylor, słynny inwestor w BTC, zwiastowali zmianę.

Wielu innych nazwało to „atakiem na sieć”, a propozycje pochodziły od głównych programistów i zwolenników małych bloków, takich jak Luke Dashjr, aby całkowicie zakazać transakcji. Grupa anonimowych osób podjęła się nawet stworzenia łatki cenzury (bezczelnie zwanej Ordisrespector) dla węzłów BTC, odfiltrowującej niechciane transakcje lub transakcje leasingodawcy uznane za niegodne umieszczenia w łańcuchu bloków. Niestety, nawet po wdrożeniu przez wiele węzłów domowych, węzły wydobywcze po prostu je ignorowały i kontynuowały dodawanie tych transakcji do bloków wypełniających łańcuch bloków, co skutkowało dużymi opóźnieniami w opóźnieniu przetwarzania txn w całej sieci.

Andrew Poelstra, wieloletni główny programista, ubolewał nad tym problemem, choć wyraźnie sklasyfikował również nowe zastosowanie BTC jako „gówno” i „toksyczne”.

Hipokryzja?

Chociaż ludzie mają prawo do posiadania własnych opinii, wydaje mi się szczególnie uderzające, że ci sami ludzie, którzy nieustannie wychwalają „odporny na cenzurę” charakter Bitcoina, są tymi samymi ludźmi, którzy teraz sami próbują wprowadzić cenzurę.

Co więcej, wydaje się, że prześladują nowych użytkowników BTC za przestępstwa, których są winni – jak ustalić, czy jeden rodzaj użycia blockchain jest dozwolony, a inny zabroniony? Należy pamiętać, że użytkownicy nowej technologii porządkowej do bicia NFT nie łamią żadnych zasad konsensusu ani nie robią niczego nielegalnego w sieci. Płacą nawet w pełni wyższe opłaty, tak jak wszyscy inni. Wynika to po prostu z samej liczby tworzonych txns i tego, że zepsuty model skalowania BTC sprawia, że im więcej osób korzysta z systemu, tym więcej opłat musi zapłacić przeciętny użytkownik. Jest to bardzo pożądany „rynek płatny”, o którym Greg Maxwell słynął, gdy opisywał doskonały stan systemu BTC.

Jeśli więc płacący opłaty użytkownicy chcą umieszczać dane w łańcuchu, korzystając z technologii, która im na to pozwala, niezależnie od tego, co myślimy o charakterze danych, które wpisują, kim jesteśmy, by oceniać, co jest odpowiednie, a co nie? Jeśli ludzie zaczną masowo przyjmować BTC w przyszłym miesiącu, roku lub pięciu latach, czy będziemy musieli zwracać się do tych „guru”, aby powiedzieli nam, czy korzystanie z sieci było „błogosławione”? A może atak, który powinien zostać ocenzurowany? — Ten zdecentralizowany sen zaczyna wyglądać jak koszmar.

Czas pokaże, jak to się potoczy, ale po raz pierwszy w BTC doszło do konfliktu między dwoma blokami władzy: górnicy i inwestorzy (bogaci) kontra użytkownicy sieci (biedni). A w gąszczu tego wszystkiego są niezliczone relacje ludzi z Salwadoru, gdzie średnia dzienna płaca wynosi 50 dolarów. Ludzie są zmuszeni zapłacić 20 dolarów opłaty tylko po to, aby wypłacić swoje 50 dolarów bitcoinów. Co można zrobić, aby im pomóc? Ten temat najwyraźniej podzielił zwolenników BTC na dwa obozy. Ci, którzy chcą, aby sieć była użyteczna i dostępna dla wszystkich oraz ci, którzy twierdzą, że „Bitcoin nie jest dla ludzi, którzy zarabiają mniej niż 2 dolary dziennie4”. Różnica między 2017 a teraz polega na tym, że wtedy niewiele osób promowało Bitcoin w krajach rozwijających się, takich jak Salwador i Kenia. Bitcoin wciąż był tylko zabawką dla pierwszego świata. Ale teraz wydaje się, że sprzedając swoją historię tak wielu niższym klasom, eksperci BTC będą zmuszeni dotrzymać obietnicy wykorzystania BTC jako cyfrowej gotówki.

Czy Lightning Networks nie miało naprawić skalowania?

Cóż, było reklamowane jako „rozwiązanie skalujące5” dla BTC, ale po ośmiu latach od ukończenia „za 18 miesięcy” nadal obsługuje tylko niewielki ułamek ilości BTC w obiegu. Powodem jest ogromna bariera wejścia i wyjścia z platformy. Aby korzystać z LN, musisz najpierw zablokować swoje BTC w kanałach6, które są współdzielonymi kontami między innymi, którzy pożyczają ci płynność. Zwykle łączysz się z dużymi koncentratorami z wieloma innymi kanałami7 do innych osób, dzięki czemu możesz przekazywać płatności między przeskokami, dopóki, miejmy nadzieję, nie zapłacisz zamierzonej stronie, której chcesz zapłacić. Problem polega na tym, że jeśli osoba, której chcesz zapłacić, nie jest bezpośrednio lub pośrednio powiązana z Tobą lub łączące Cię kanały nie mają wystarczającej płynności, będziesz musiał otworzyć nowy kanał bezpośrednio z nią. Za każdym razem, gdy kanał jest otwarty, musisz utworzyć prawdziwą transakcję BTC, co oznacza odczekanie 10 minut i uiszczenie normalnej opłaty sieciowej BTC.

Podobnie, za każdym razem, gdy chcesz wypłacić pieniądze z LN (czasem na siłę, jeśli twój kontrahent próbuje ukraść z twojego kanału), musisz również opublikować prawdziwą transakcję BTC.

Zauważyć problem? Kiedy rzeczywista sieć BTC jest przeciążona, tworzone są kopie zapasowe kanałów otwierania/zamykania txns, a kanały płynności sieci LN są skutecznie zamrożone, nie mogąc się zmieniać ani mapować. Możesz zapłacić tylko temu, z kim już masz połączenie, i to tylko do kwoty, która pozostała w kanałach. Jeśli brzmi to strasznie skomplikowanie i koszmarem systemu, którym trzeba zarządzać i używać… nie jesteś sam. Naukowcy z University of Illinois formalnie udokumentowali wady LN, które pogarszają się tylko wtedy, gdy sieć bazowa jest przeciążona. Wydaje się, że to prawdopodobnie jest powodem, dla którego nawet po latach wypuszczenia na wolność spotkała się ona z jedynie letnią adopcją ze strony publicznego tłumu niebędącego adwokatami.

Ironia polega na tym, że ten pośpiech w wykorzystywaniu NFT do bicia BTC jest napędzany przez chciwość. Standardowa chciwość wszystkich graczy w ICO, NFT lub DeFi. Pośpiech, aby spróbować złapać „rzadkie aktywa cyfrowe” i dostać się do nich wcześniej niż wszyscy inni, aby móc je szybko obracać z zyskiem lub kupować i trzymać długoterminowo i czekać na wzrost wartości jako środek przechowywania wartości. Brzmi znajomo? To jest dokładnie to, za czym zawsze opowiadali się niezłomni zwolennicy BTC. Ale gdy tylko spekulacje i skupią się na czymś innym niż „BTC”, nawet jeśli używa tego samego łańcucha blokowego BTC, nie będą tego tolerować. To toksyczne dane, atak DDoS. Wskazuje to na poważny brak zrozumienia lub samoświadomości.

Może obydwa.

Zaktualizuje więcej w miarę rozwoju tej historii.

Jerry’ego Chana
WallStreetTechnolog

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : BRC-20 and Bitcoin NFTs—A new era for Bitcoin? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO