Audyt Tethera przeanalizowany przez byłego funkcjonariusza SEC

Tether twierdzi, że zarobił prawie 1,5 miliarda dolarów „zysku netto”, zgodnie z najnowszym raportem Not An Audit™ firmy stojącej za najbardziej znanym stablecoinem kryptograficznym.

Tether Holdings Limited opublikował swój „raport niezależnych audytorów” na temat rezerw rzekomo stanowiących zabezpieczenie 79,4 miliarda dolarów w stablecoinach USDT wyemitowanych na dzień 31 marca 2023 roku. Od tego czasu liczba ta wzrosła do 82,5 miliarda dolarów, czyli o około 3 miliardy dolarów więcej niż na koniec poprzedniego roku. kwartał, dzięki (a) niedawnym wyzwaniom stojącym przed rywalami stablecoinów, USDC i BUSD, oraz (b) potrzebie podsycania transakcji mycia na giełdach, aby sztucznie zawyżać spadającą wartość fiducjarną tokenów, takich jak BTC.

Jak zawsze, wyrzućmy zastrzeżenia. „Raporty” Tether nie są formalnymi audytami, pomimo ich twierdzeń w mediach społecznościowych. Tether nigdy nie poddał swoich rzekomych rezerw rzeczywistemu, nieograniczonemu audytowi zewnętrznemu, pomimo wieloletnich obietnic zakończenia tej haniebnej passy. (Scoop: Rzeczywiste nagranie Tether z wyszczególnieniem jego rezerw.)

BDO Italia, saps, którzy zgodzili się umieścić swoje nazwiska na tych dokumentach, przyznają, że ich raport jest w całości oparty na stanie kraju Tether na dzień 31 marca 2023 r. BDO „nie przeprowadziło procedur ani nie dostarczyło żadnych gwarancji w żadnym innym dniu ani czasie w tym raporcie”.

To nie lada przyznanie, biorąc pod uwagę historię Tethera polegającą na tasowaniu środków na kontach – w tym kontach należących do jego siostrzanej firmy, giełdy Bitfinex – wystarczająco długo, aby wykazać wypłacalność którejkolwiek ze stron.

Po usunięciu tych zastrzeżeń Tether twierdzi, że jego łączne aktywa na dzień 31 marca wyniosły 81,8 miliarda dolarów, przekraczając jego zobowiązania o ponad 2,4 miliarda dolarów. Część tych aktywów w gotówce i ekwiwalentach wyniosła 69,3 mld USD, z czego 53 mld USD to amerykańskie bony skarbowe (wzrost z 39,2 mln USD w IV kwartale).

Nakrętki, śruby i ćwiartki z tyłu sofy

Jeśli chodzi o mniej gwarantowane aktywa Tether, „metale szlachetne” wzrosły obecnie do prawie 3,4 miliarda dolarów, co po raz pierwszy uzasadnia samodzielną kategorię (wcześniej łączoną z obligacjami korporacyjnymi i funduszami). Na ile to jest warte, token Tether Gold (XAUt) ma kapitalizację rynkową wynoszącą zaledwie 500 milionów dolarów. Rezerwy obejmują również ponad 2,1 miliarda dolarów „innych inwestycji”, które pozostają niewyjaśnione, więc powiemy tylko, że to magiczna fasola.

Tether posiada obecnie około 1,5 miliarda dolarów w BTC, których kwota nie została określona w poprzednich raportach. Wartość fiducjarna BTC jest notorycznie niestabilna (przynajmniej wtedy, gdy boty typu „wash trading” nie są tak aktywne), co sprawia, że jest to ciekawy wybór do uwzględnienia w rezerwach USDT.

„Pożyczki zabezpieczone” Tether wynoszą 5,35 miliarda dolarów, czyli około 500 milionów dolarów poniżej sumy z czwartego kwartału. (Tether próbował żądać „25-procentowej redukcji” udziału kredytów w ogólnych rezerwach w ujęciu procentowym, ale w ujęciu dolarowym redukcja wynosi tylko 8,6%).

Te pożyczki dla nieokreślonych stron – które Tether obiecał wyeliminować do końca tego roku – są rzekomo „nadbezpieczone płynnymi aktywami podlegającymi wezwaniu do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i mechanizmowi likwidacji”. Chłopaki, po prostu powiedzcie monety memów i skończcie z tym.

Gotówka i depozyty bankowe wyniosły nieco ponad 481 mln USD, co stanowi znaczny spadek w porównaniu z 5,3 mld USD w czwartym kwartale. Ta ucieczka z banków prawdopodobnie odzwierciedla masowe wypłaty z przyjaznego kryptowalutom banku Silvergate w Kalifornii po implozji giełdy FTX. Silvergate poszedł w górę w marcu, a Silicon Valley Bank i nowojorski Signature Bank tuż za nimi. (Czkawka SVB wywołała chwilowy niepokój w kręgu emitentów USDC, który utrzymywał 3,3 miliarda dolarów w gotówce w SVB.)

Tether był klientem całodobowego mechanizmu rozliczeń kryptowalut Signature, ale Tether odmówił posiadania konta bankowego Signature. To częściowo prawda, ponieważ Tether i Bitfinex korzystały wcześniej z kont Signature, dopóki Signature nie zamknął tych kont, ponieważ obie firmy wykorzystywały „sfałszowane dokumenty i firmy fasadowe” w celu uzyskania dostępu do transakcji w dolarach amerykańskich, popełniając przy tym oszustwa bankowe i ułatwiając finansowanie terroryzmu.

Stark jest wściekły jak diabli i nie zamierza już tego znieść

Dwie publiczne twarze Tether – główny oficer techniczny Paolo Ardoino i główny radca prawny Stuart Hoegner – szybko zachwyciły się statystykami za I kwartał. Ardoino twierdził, że jest „podekscytowany ogromnym sukcesem”, który rzekomo osiągnął Tether, nazywając rzekomy zysk w wysokości 1,48 miliarda dolarów „świadectwem siły i stabilności naszej platformy”.

Mniej pod wrażeniem był John Reed Stark, były szef działu egzekwowania prawa w Internecie w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). We wtorek Stark nazwał Tether „Mamutowym Domkiem z Kart”, podkreślając, że jego rezerwy „pozostają niezbadane, niepotwierdzone, a zatem wątpliwe, pozostawiając klientom Tether zmaganie się z niezwykle protekcjonalnym i nieskutecznym gadaniem o public relations, szumem i krzykiem Tether”.

Stark odrzucił zaświadczenie Tether jako „rodzaj„ niezweryfikowanej migawki ”, [która] nigdy nie przeszłaby żadnej kontroli regulacyjnej… Audyty są metodycznie zaprojektowane w celu wyszukiwania potencjalnych zagrożeń, podczas gdy zaświadczenia oceniają jedynie, czy dane badane przez „atestatora” są dokładne w tym konkretnym momencie. Dlatego jakakolwiek iteracja poświadczenia jest całkiem bezużyteczna, zwłaszcza w ramach należytej staranności”.

Odnosząc się do dwuletniej obietnicy Hoegnera, że profesjonalny audyt jest oddalony o „miesiące, a nie lata”, Stark zauważył, że „jeśli księgi i rejestry Tether są tak zdezorganizowane, złożone i stanowią wyzwanie, że potrzeba kwartałów, a nawet lat, aby zrobić głowy lub ich ogony, co wiele mówi o uczciwości i wiarygodności Tethera”.

W środę nieświadomy tego Ardoino odpowiedział Starkowi, tweetując link do najnowszego zaświadczenia Tethera. Następnie Stark odpowiedział Ardoino, powtarzając, że Stark pozostaje „zdziwiony, jak firma finansowa o wartości 80 miliardów dolarów może prowadzić interesy z pewnością bez oficjalnego audytu opublikowanego wraz z poświadczonymi sprawozdaniami finansowymi”.

Stark wyraził również zamieszanie co do tego, dlaczego CTO Tether jest tym, który wypowiada się w sprawach finansowych Tether, a nie dyrektorem finansowym. Dyrektorem finansowym Tethera jest Giancarlo Devasini, były chirurg plastyczny z mroczną historią biznesową i rzadziej niż Sasquatch pojawia się publicznie.

Stark przypomniał Ardoino, że Tether został już wcześniej przyłapany na kłamstwie na temat swoich rezerw. Stark zakończył, ostrzegając swoją publiczność, że „przejmując etykiety regulacyjne w dobrej wierze, wraz z elegancką stroną internetową, efektownymi reklamami i atrakcyjnym interfazą klienta [sic], niezarejestrowane firmy kryptograficzne tworzą fałszywą okleinę gwarancji, uczciwości, wiedzy fachowej i nadzoru regulacyjnego ”.

Stark nie odniósł się do tego, ale własne warunki świadczenia usług Tether wyraźnie stwierdzają, że niezależnie od tego, czy jego rezerwy są prawdziwe, czy wyimaginowane, Tether może odmówić wymiany USDT na gotówkę „z dowolnego powodu (lub bez powodu) w dowolnym momencie. ” Pomyśl o tym następnym razem, gdy Ardoino zacznie mówić o „sile i stabilności” Tethera.

Zazwyczaj Ardoino nie odpowiedział Starkowi, chociaż jest w Europie, więc być może wciąż śpi, marząc z zadowoleniem o tym, jak skalpel Devasiniego może dać Paolo nową twarz, kiedy gang Tethera jest w końcu zmuszony do pójścia na lamę.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Tether attestation dressed up as an audit undressed by former SEC enforcer – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO