Według dyrektora Komisji Europejskiej ds. podatków bezpośrednich, koordynacji podatkowej oraz analiz i ocen ekonomicznych, państwa członkowskie Unii Europejskiej są zgodne co do przyjęcia DAC8, poprawki do zasad bloku dotyczących wymiany danych między krajowymi organami podatkowymi w celu uwzględnienia aktywów cyfrowych.
Unijni ambasadorowie jednogłośnie poparli DAC8, torując drogę do jego przyjęcia przez ECOFIN w przyszłym tygodniu. Gratulacje dla prezydencji szwedzkiej!
— Benjamin Angel (@benjaminangelEU) 10 maja 2023 r
ECOFIN to Rada ds. Gospodarczych i Finansowych, która jest organizacją Unii Europejskiej odpowiedzialną za politykę gospodarczą i podatkową w bloku. Rada ECOFIN ma się spotkać 16 maja, kiedy to Rada ma formalnie uzgodnić swoje stanowisko w sprawie poprawki DAC8.
Zgodnie ze zmienionymi przepisami każda osoba lub podmiot świadczący usługi w zakresie zasobów cyfrowych na rzecz użytkowników w UE byłby zobowiązany do przekazywania organom krajowym danych dotyczących wszelkich transakcji dotyczących zasobów cyfrowych, które można wykorzystać do celów inwestycyjnych i płatniczych. W szczególności muszą podać nazwy, adresy, numery transakcji i numery identyfikacyjne stron i giełd związanych z każdą transakcją, a także rodzaj zaangażowanych aktywów oraz kwoty zapłacone i otrzymane.
Zmiany rozszerzają również cele, dla których dane mogą być wykorzystywane, o egzekwowanie sankcji, aby umożliwić „niezbędne działania w celu nałożenia sankcji na Rosję”. Wcześniej gromadzone dane mogły być wykorzystywane wyłącznie do celów podatkowych.
Przepisy wprowadziłyby również zharmonizowany minimalny poziom kar za nieprzestrzeganie szerszego systemu udostępniania danych w oparciu o wielkość naruszającego podmiotu. Podmiot, którego obrót jest niższy niż 6 milionów euro (6,5 miliona dolarów), musiałby zapłacić minimalną karę w wysokości 50 000 euro (54 686 dolarów). Osoby z obrotami powyżej 6 milionów euro (6,5 miliona dolarów) musiałyby zostać ukarane minimalną karą w wysokości 150 000 euro (164 057 dolarów), z wyższą dolną granicą w wysokości 500 000 euro (546 855 dolarów) za naruszenie międzynarodowych przepisów DAC.
Europejska dyrektywa w sprawie współpracy administracyjnej (DAC) została wprowadzona w 2011 r. i przewiduje gromadzenie i wymianę informacji podatkowych między państwami członkowskimi UE. Ma on na celu upoważnienie krajowych organów podatkowych do kontroli krzyżowej strumieni dochodów, zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania oraz nakładania właściwych podatków zgodnie z ustawodawstwem krajowym.
Od momentu powstania DAC był wielokrotnie aktualizowany w celu uwzględnienia większej liczby kategorii danych podatkowych, zwykle w odpowiedzi na kryzysy i skandale. Ostatnia rewizja weszła w życie w styczniu 2021 r., kiedy DAC został rozszerzony, aby zająć się potencjalnie agresywnymi schematami planowania podatkowego w odpowiedzi na fiasko Panama Papers.
Poprawki byłyby najnowszym wpisem w płodnym roku unijnych prawodawców w zakresie regulacji aktywów cyfrowych. W kwietniu UE zatwierdziła przełomowe ramy prawne dotyczące aktywów cyfrowych, rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), a jego wpływ można już dostrzec w sformułowaniu propozycji DAC8, która zawiera kilka definicji prawnych dostarczonych przez MiCA.
Obejrzyj: Dlaczego nadzór regulacyjny nad łańcuchem bloków jest ważny
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : EU to extend tax data-sharing rules to digital assets – CoinGeek