Spotify usuwa tysiące utworów generowanych przez sztuczną inteligencję

Spotify podobno usunął dziesiątki tysięcy utworów stworzonych przez muzyczny startup AI Boomy, ponieważ technologia sztucznej inteligencji (AI) zajmuje centralne miejsce jako największe zagrożenie dla branży streamingowej.

Spotify, największa na świecie usługa przesyłania strumieniowego audio, usunęła 7% utworów przesłanych przez kalifornijską firmę Boomy. Powołując się na źródła zaznajomione z tą sprawą, Spotify podejrzewał sztuczne transmisje z internetowych botów udających ludzi.

W ostatnich latach sztuczna inteligencja została z powodzeniem zintegrowana z kilkoma branżami. Jednak sztuczna inteligencja staje się jednym z największych zagrożeń w branży muzycznej i streamingowej. Od sztucznych strumieni po naruszenia praw autorskich, branża musi jeszcze złamać kod sztucznej inteligencji.

W zeszłym miesiącu Universal Music Group (NASDAQ: UMGNF), największy na świecie konglomerat muzyczny, ostrzegł Spotify i Apple Music, aby zakazały muzyki generowanej przez sztuczną inteligencję. Firma twierdziła, że usługi AI zbierały melodie i teksty podpisanych przez nich artystów.

Universal pochwalił krok Spotify w celu usunięcia piosenek Boomy.

„Zawsze jesteśmy zachęceni, gdy widzimy, jak nasi partnerzy zachowują czujność w zakresie monitorowania lub aktywności na ich platformach” — skomentował Michael Nash, dyrektor ds. cyfrowych w firmie.

Na razie skupiamy się na oczyszczeniu branży streamingowej z fałszywych transmisji, które dzięki sztucznej inteligencji stały się łatwiejsze i tańsze.

„Sztuczne przesyłanie strumieniowe to długotrwały, ogólnobranżowy problem, nad którym Spotify stara się wyeliminować w naszych usługach” – powiedział Spotify w oświadczeniu, potwierdzając, że wyrzucił część muzyki z Boomy.

Boomy pochwalił ten ruch, mówiąc, że jest kategorycznie przeciwko fałszywym transmisjom.

Czy Bitcoin może uratować przemysł muzyczny w erze AI?

Sztuczne przesyłanie strumieniowe to tylko wierzchołek góry lodowej wyzwań stojących dziś przed branżą przesyłania strumieniowego. Od lat artyści potępiają dławienie platformy streamingowej w sektorze. Nawet ChatGPT uważa, że usługi przesyłania strumieniowego oszukują artystów.

Technologia Blockchain może rozwiązać niektóre z największych wyzwań w branży. Ekosystem Bitcoin SV (BSV) ma już kilka startupów wykorzystujących blockchain Bitcoin do zmiany losów twórców treści.

Soundoshi umożliwia fanom strumieniowe przesyłanie muzyki bezpośrednio od ich ulubionych artystów i płacenie za to w czasie rzeczywistym. Startup wprowadził również audio NFT oparte na BSV, które według współzałożyciela Michała Ścisłowskiego są „cyfrową, zbywalną, nadającą się do sprzedaży” wersją płyt kompaktowych.

Jamify oferuje artystom platformę do „prowadzenia własnego klubu bezpośredniego członkostwa”, tokenizacji treści audio i używania ich jako przepustki do innych usług.

Dzięki Rare Generation i Streamable FM SmartLedger oferuje artystom platformę do publikowania ich treści w łańcuchu blokowym BSV i zwiększania strumienia przychodów nawet 10-krotnie w porównaniu z tradycyjnymi platformami, takimi jak Spotify.

„Dzięki nieograniczonemu rozmiarowi bloku, a także inteligentnemu kontraktowi i językowi skryptowemu na łańcuchu, Bitcoin SV jest jedyną opcją tworzenia protokołów dla przemysłu muzycznego, które można przyjąć w celu zapewnienia długoterminowej stabilności i skalowalności”, podsumowuje SmartLedger.

Obejrzyj: Audio NFT — to przyszłość strumieniowego przesyłania muzyki, mówi Michał Ścisłowski z Soundoshi

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Spotify deletes thousands of AI-generated songs: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO