Stablecoins i aktywa cyfrowe raczej nie zastąpią pieniędzy banku centralnego: Moody’s

Płatności cyfrowe za pośrednictwem monet stabilnych i aktywów cyfrowych nabierają tempa, ale jest mało prawdopodobne, aby zastąpiły pieniądze banku centralnego, mówi nowy raport giganta ratingów kredytowych Moody’s. W rozmowie z CoinGeek, Vincent Gusdorf, jeden z autorów raportu, mówi, że użytkowników najbardziej interesuje zaufanie, obszar, w którym banki centralne mają dużą przewagę.

Raport zagłębił się w rozwój płatności cyfrowych, w tym aktywów cyfrowych, stablecoinów i pieniędzy mobilnych, oraz ich wpływ na sektor płatności. Moody’s twierdzi, że nowe rozwiązania płatnicze będą wspierać, a nie zastępować pieniądze banków komercyjnych.

Płatności cyfrowe najprawdopodobniej odniosą sukces, jeśli rozwiążą niektóre wyzwania związane z pieniędzmi banków komercyjnych, mówi Vincent, starszy wiceprezes ds. DeFi i analizy zasobów cyfrowych w Moody’s.

Jest mało prawdopodobne, aby aktywa cyfrowe wyprzedziły pieniądze banku centralnego w płatnościach, głównie ze względu na ich zmienność, mówi Gusdorf dla CoinGeek.

„Widzimy duży potencjał w kryptowalutach, ale nie staną się one tak popularne jak CBDC czy pieniądze banków komercyjnych” – zauważył.

Dodał, że wykorzystanie zasobów cyfrowych do płatności będzie również zależeć od jurysdykcji. W krajach rozwijających się, gdzie usługi banków komercyjnych nie zawsze są dostępne lub są bardzo kosztowne, zasoby cyfrowe mają ogromny potencjał. Jest mało prawdopodobne, aby kraje rozwinięte korzystały z zasobów cyfrowych, ponieważ mają już dostęp do tanich, szybkich, regulowanych i stabilnych systemów płatności.

Istnieją dane na poparcie tego twierdzenia. Według Chainalysis spośród 20 krajów o największej adopcji zasobów cyfrowych tylko Stany Zjednoczone i Wielka Brytania znajdują się w Ameryce Północnej lub Europie. Reszta znajduje się w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

A co z CBDC i niezbyt stabilnymi monetami?

Podczas gdy waluty cyfrowe są pomijane jako metody płatności ze względu na zmienność, czy monety typu stablecoin mogą być lepsze?

Według Gusdorfa, stablecoiny nie spełniły swojej „stabilnej” obietnicy. Upadek UST Terra i depegging USDC i innych topowych stablecoinów (nie wspominając nawet o kwestiach prawnych Tethera) osłabiły zaufanie użytkowników do stablecoinów.

Raport Moody’s dodatkowo zilustrował zmagania, z jakimi borykały się ostatnio topowe monety typu stablecoin. „Ani Tether, ani USD Coin, dwa największe stablecoiny wspierane fiducjarnie, nie były w stanie utrzymać stałego powiązania z dolarem w ostatnich latach” – czytamy w raporcie.

CBDC mają większą szansę stać się popularnymi metodami płatności i „będą postrzegane jako najbezpieczniejsza forma cyfrowych pieniędzy” – czytamy w raporcie. Mogłyby one zwiększyć włączenie finansowe, ułatwić przelewy transgraniczne i zachęcić do innowacji finansowych.

Największym wyzwaniem dla wdrożenia CBDC pozostaje usunięcie pośrednictwa banków komercyjnych i obawy dotyczące prywatności. W Stanach Zjednoczonych niektórzy, jak gubernator Florydy Ron DeSantis, powoływali się na te obawy, gdy sprzeciwiali się cyfrowemu dolarowi. W Europie banki w Niemczech, Włoszech i innych krajach wyraziły zaniepokojenie, że cyfrowe euro doprowadzi je do upadku z rynku.

W raporcie odrzucono te obawy, stwierdzając, że jest mało prawdopodobne, aby CBDC doprowadziła do dezintermediacji. Według Gusdorfa żaden bank centralny nie będzie miał motywacji do wyparcia banków komercyjnych z rynku. W związku z tym banki centralne zaprojektują swoje CBDC, aby chronić banki i zapewnić, że nadal będą otrzymywać depozyty klientów.

W przypadku cyfrowego euro jednym z proponowanych rozwiązań było ograniczenie ilości CBDC, jaką można przechowywać w portfelu cyfrowym; proponowany limit wynosił od 3000 EUR (3312 USD) do 4000 EUR (4416 USD). Inną propozycją było oferowanie bardzo niskich lub zerowych odsetek od cyfrowego euro, zachęcając użytkowników do przechowywania depozytów w banku komercyjnym.

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.

Obejrzyj: Bernhard Müller mówi o pierwszym stablecoinie Centi na BSV wspieranym przez szwajcarski bank

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Stablecoins and digital assets unlikely to replace central bank money: Moody’s – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO