W jaki sposób technologia blockchain może pomóc w rozwiązaniu problemu oszustw związanych z żywnością o wartości 40 miliardów dolarów

Fałszowanie żywności nie jest terminem, który słyszy się codziennie, ale według stowarzyszenia Customer Brands Association z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest to problem o wartości 40 miliardów dolarów, który dotyka około 10% globalnego łańcucha dostaw.

Od wiórów drzewnych udających parmezan po pozwy sądowe dotyczące wielkości burgerów Whopper, obywatele USA są coraz bardziej zaniepokojeni jakością spożywanej przez nich żywności i integralnością łańcuchów dostaw, które dostarczają ją na ich talerze. W 2022 r. badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Radę Informacji o Żywności wykazało, że tylko 24% obywateli amerykańskich ma zaufanie do bezpieczeństwa dostaw żywności w USA, przy czym głównym problemem są dodatki i składniki.

Próbując rozwiązać ten kolosalny problem, innowacyjne firmy, takie jak UNISOT, wykorzystują technologię blockchain, aby zwiększyć przejrzystość i umożliwić konsumentom śledzenie produktów spożywczych od źródła do punktu sprzedaży.

W jaki sposób technologia blockchain może pomóc rozwiązać problem fałszowania żywności i naprawić łańcuchy dostaw

Łańcuchy bloków to zasadniczo rozproszone bazy danych, których nie można zmieniać bez konsensusu, co oznacza, że dane w nich zapisywane mają prawdziwą integralność. Rekordy są oznaczane czasem i przechowywane w tych niezmiennych bazach danych, a wszelkie przyszłe zmiany danych są rejestrowane i widoczne dla wszystkich zainteresowanych.

Korzystając z rozwiązań takich jak te obsługiwane przez UNISOT (wykorzystujące technologię nChain), każdy krok w cyklu życia produktu spożywczego, od pola do talerza, można śledzić i śledzić, tworząc nieprzewidzianą dotąd przejrzystość i prawdziwą odpowiedzialność. Wszystko, od gospodarstwa, na którym coś rośnie, przez łańcuch dostaw, po warunki w magazynach i pojazdach transportowych, może być śledzone i śledzone, pozostawiając niezmienny zapis w łańcuchu blokowym, który wszyscy mogą zobaczyć.

Gdy konsumenci kupują produkt w supermarkecie lub zamawiają coś w restauracji, mogą zobaczyć wszystkie te informacje, po prostu skanując kod QR. kod. Dzięki temu klienci mogą podejmować bardziej świadome decyzje, dając im pewność, że żywność, którą zamierzają spożyć, została wyprodukowana w sposób zgodny z ich wartościami i że jest tym, za co się podaje. Krótko mówiąc, sprzedaż wiórów drzewnych jako parmezanu stanie się niemożliwa w świecie opartym na technologii blockchain.

Wzmocnienie pozycji firm i organizacji w branży spożywczej

Technologia Blockchain może wzmocnić pozycję konsumentów, dostarczając im wszystkich informacji potrzebnych do dokonywania lepszych wyborów. Jednak ta technologia może również przynieść pozytywne zmiany w firmach związanych z branżą spożywczą.

Na przykład w 2022 r. firma Nestlé France (NASDAQ: NSRGF) została ukarana pozwem cywilnym o wartości 250 mln EUR (276 mln USD) po tym, jak wybuch epidemii E. coli zabił dwoje dzieci i zainfekował dziesiątki innych. Zostało to nazwane największym skandalem spożywczym w Europie od 30 lat, wywołującym panikę we francuskim przemyśle spożywczym.

Oprócz ludzkiej tragedii będącej sercem tego strasznego wydarzenia, Nestlé, jako firma, poniosła znaczne szkody wizerunkowe i zapłaci wysokie grzywny osobom zarażonym. Jednak duże korporacje mające do czynienia z setkami, a potencjalnie tysiącami dostawców, do tej pory nie miały widoku z lotu ptaka na to, co dzieje się w ich łańcuchach dostaw.

Czy rozwiązania oparte na technologii blockchain mogły zapobiec tej tragedii? Niestety, nigdy się tego nie dowiemy, ale z pewnością mogą ułatwić wykrywanie epidemii i zapobiegać przedostawaniu się zakażonej żywności do ust nieświadomych ludzi w przyszłości, tworząc bezpieczniejszy, lepszy przemysł spożywczy dla wszystkich stron i chroniąc firmy przed utratą reputacji i straty finansowe związane z tymi niefortunnymi zdarzeniami.

Użyteczność technologii blockchain staje się oczywista

Do niedawna branża blockchain charakteryzowała się gorączkowymi spekulacjami na temat tokenów emitowanych i powiązanych z różnymi księgami cyfrowymi. Na szczęście ta era przemija i pojawia się innowacyjna technologia blockchain, którą może wprowadzić.

Jednak, aby blockchain mógł osiągnąć swój prawdziwy potencjał i zrewolucjonizować łańcuchy dostaw, musi między innymi skalować się w nieskończoność, być zgodny z odpowiednimi przepisami i regulacjami oraz być rozumiany przez firmy i zwykłych ludzi, którzy mogliby z niego skorzystać.

Na szczęście istnieje co najmniej jeden łańcuch bloków, który można skalować i który od samego początku został zaprojektowany tak, aby był zgodny z przepisami finansowymi i dotyczącymi danych; Bitcoin SV (BSV). Aby dowiedzieć się więcej o tym i innych blockchainach użytkowych lub zaprezentować swoje rozwiązanie lub produkt otwartej publiczności, zdobądź bezpłatny bilet na największą konferencję blockchain na świecie, która odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca.

Londyńska konferencja Blockchain zaprasza przedsiębiorców, programistów i liderów myśli z całej branży blockchain, aby przemawiali, prezentowali i spotykali się z podobnie myślącymi ludźmi. Zarezerwuj bilet już dziś!

Srdan Krco z DunavNET o tym, jak Blockchain i IoT zmienią łańcuch dostaw żywności

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : How blockchain technology can help solve the $40B food fraud problem – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO