Założyciel giełdy Thodex poddany ekstradycji do Turcji, usłyszał zarzuty karne

Faruk Fatih Ozer, dyrektor generalny nieistniejącej już cyfrowej giełdy walut Thodex, został poddany ekstradycji do Turcji w celu postawienia zarzutów oszustwa i prowadzenia przestępczego przedsiębiorstwa.

Lokalne serwisy informacyjne podały, że Ozer został poddany ekstradycji z Albanii do Turcji po długich naradach między obydwoma krajami. Ekstradycja Ozera została zatwierdzona przez albańskie Ministerstwo Sprawiedliwości, a Departament Policji Lotniska w Stambule przejął go po przylocie.

Po pełnej kontroli medycznej, osoby z wewnątrz informują, że Ozer zostanie przeniesiony do obiektów przetrzymywania policji w Stambule. Przyjazd Ozera do Turcji to pierwszy raz od prawie dwóch lat, odkąd wstrzymał on wypłaty z depozytów na giełdzie Thodex.

W trakcie dochodzenia policyjnego Ozer uciekł do Albanii z funduszami inwestorów o wartości podobno 2 miliardów dolarów, co skłoniło do globalnych poszukiwań. Interpol wydał „czerwone zawiadomienie” o jego schwytaniu, a po 12 miesiącach ucieczki zbiegły założyciel został aresztowany w Albanii, przygotowując grunt pod długą bitwę o ekstradycję.

W przypadku skazania przez sądy tureckie, walczącemu założycielowi grozi ponad 10 lat więzienia i zniesienie nielegalnych zysków. Od upadku giełd turecka policja aresztowała ponad 62 osoby w ośmiu prowincjach związanych z zamrożeniem depozytów, wydając przy tym 16 nakazów aresztowania.

Władze podniosły poprzeczkę, aresztując rodzeństwo walczącego założyciela po odkryciu dużej skrytki cyfrowych walut w ich posiadaniu. Guven Ozer i Serap Ozer podobno posiadali waluty cyfrowe o wartości 2,7 miliona dolarów i 14 milionów dolarów, ponieważ pełnili funkcję aktywnych dyrektorów Thodex.

Upadek Thodexu otworzył puszkę robaków dla lokalnego ekosystemu walut cyfrowych, ponieważ incydent zaostrzył stanowisko banku centralnego w sprawie zakazania płatności za aktywa cyfrowe w kraju. Dostawcy usług płatniczych w Turcji zostali od tego czasu wykluczeni z oferowania wymiany walut cyfrowych za pomocą „onramps fiat-to-crypto”.

Omijanie prawa

Nastąpił gwałtowny wzrost liczby dyrektorów zarządzających walutami cyfrowymi, którzy unikają organów ścigania w związku z zarzutami związanymi z oszustwami, ale ostatnie trendy wskazują na wzrost liczby ich aresztowań.

Po prawie roku unikania władz Korei Południowej, założyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany przez czarnogórskich urzędników podczas próby podróży do Dubaju. Stany Zjednoczone i Korea Południowa walczą o jego ekstradycję, podczas gdy śledczy intensyfikują działania mające na celu konfiskatę jego majątku.

Dyrektor generalny OneCoin, Ruja Ignatova, nadal unika organów ścigania po jej oszustwie na 4 miliardy dolarów w 2016 r., pomimo międzynarodowej obławy rozpoczętej w celu jej aresztowania. Niedawny raport Bureau for Investigative Reporting and Data (BIRD) twierdził, że „The Missing Cryptoqueen” rzekomo nie żyje od pięciu lat.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Thodex exchange founder extradited to Turkey, faces criminal charges – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO