Bank of England i BIS kończą program pilotażowy rozliczeń opartych na technologii DLT z doskonałymi wynikami

Bank of England (BoE) i Bank for International Settlements (BIS) zakończyły swój pilotażowy system oparty na technologii rozproszonej księgi rachunkowej do rozliczeń międzybankowych.

Obie instytucje badają innowacyjny system rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) wykorzystujący technologię rozproszonej księgi rachunkowej (DLT) do zasilania sieci synchronizacji nazwanej Project Meridian. Według raportu końcowego opublikowanego przez BIS, eksperymenty okazały się bardzo obiecujące, ponieważ uczestniczące banki były w stanie ułatwić zakup domów w Anglii i Walii poprzez synchronizację.

Projekt Meridian polega na wykorzystaniu pieniędzy banku centralnego w ramach istniejącego systemu RTGS w celu zwiększenia wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka. Zgodnie z raportem interfejsy API służą do łączenia sieci synchronizacji i systemu RTGS w sposób, który można zintegrować z innymi klasami.

„Synchronizacja może stanowić katalizator innowacji w płatnościach hurtowych i wspierać powstawanie nowych infrastruktur płatniczych, które wykorzystują pieniądze banku centralnego” – powiedział BIS.

„Banki centralne mogą wykorzystać wyniki projektu do rozważenia, czy wdrożyć synchronizację w swoich systemach RTGS” – czytamy w raporcie.

BIS zauważa, że prototyp Meridian oferuje wiele korzyści poza rozliczeniami, w tym usprawnienie procesów związanych z nieruchomościami. Korzystając z sieci synchronizacji, uczestnicy rynku aktywów mogą skutecznie przeprowadzać kontrole przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i sprawdzania znajomości klienta (KYC), polegając na operatorze synchronizacji.

Pomimo szeregu korzyści, integracja wyników projektu Meridian z systemem płatności wydaje się żmudnym zadaniem, biorąc pod uwagę szereg istniejących wyzwań. Regulatorzy będą musieli zmierzyć się z różnymi kwestiami prawnymi, w tym z ostatnim punktem dotyczącym nieodwołalności ugody i wyzwaniem etycznym związanym z wykorzystywaniem środków klientów przez instytucje finansowe bez zezwolenia.

Kolejnym wyzwaniem dla synchronizacji są ograniczenia związane z godzinami pracy RTGS. Raport sugeruje, że „wydłużenie godzin pracy RTGS może zwiększyć możliwości synchronizacji, zwłaszcza w przypadku płatności transgranicznych”.

BIS na fali

BIS pławi się w gorącej passie po ukończeniu kilku projektów pilotażowych mających na celu promowanie płatności transgranicznych. W marcu podsumował Project Icebreaker, badanie z udziałem banków centralnych Izraela, Szwecji i Norwegii, które dotyczyło międzynarodowego wykorzystania detalicznego walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

Podobne badanie zostało zakończone w 2022 roku i zebrało pozytywne recenzje po dokonaniu transakcji transgranicznych o wartości 22 milionów dolarów po 30 dniach. BIS, nazwany Projektem mBridge, zaangażował organy nadzoru bankowego i banki komercyjne z Hongkongu, Chin, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA).

Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.

Obejrzyj: Blockchain zapewnia doskonałą podstawę dla CBDC

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of England and BIS wrap up DLT-based settlements pilot with stellar results – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO