Parlament Europejski zatwierdził w czwartek przełomowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące zasobów cyfrowych, przypieczętowując szereg nowych przepisów dotyczących zasobów cyfrowych i dostawców usług w zakresie zasobów cyfrowych prowadzących działalność w regionie.
Zasady, znane jako rozporządzenie w sprawie rynków kryptowalut (MiCA), zostały przyjęte 517 głosami za, przy 38 przeciw. Teraz zostaną przesłane do Rady Europejskiej do zatwierdzenia, a przepisy mają wejść w życie dopiero w 2024 roku.
„To stawia UE na czele gospodarki tokenowej z 10 000 różnych aktywów kryptograficznych. Konsumenci będą chronieni przed oszustwami i oszustwami, a sektor, który został zniszczony przez upadek FTX, będzie mógł odzyskać zaufanie – powiedział Stefan Berger, główny eurodeputowany ds. rozporządzenia MiCA.
„Konsumenci będą mieli wszystkie potrzebne informacje, a wszystkie podstawowe zagrożenia związane z kryptoaktywami będą musiały być monitorowane. Zapewniliśmy, że ujawnienie wpływu na środowisko zostanie wzięte pod uwagę przez inwestorów w aktywa kryptograficzne. Rozporządzenie to zapewnia UE przewagę konkurencyjną. Europejski przemysł kryptoaktywów ma przejrzystość regulacyjną, która nie istnieje w krajach takich jak Stany Zjednoczone” – dodał.
Komisarz UE Mairead McGuinness ogłosiła głosowanie jako „pierwsze na świecie”, które będzie „chronić konsumentów i zabezpieczać stabilność finansową oraz integralność rynku”.
W ramach MiCA dostawcy usług w zakresie zasobów cyfrowych — tacy jak giełdy i dostawcy portfeli — muszą uzyskać licencję od krajowych organów regulacyjnych, aby móc oferować usługi obywatelom UE. W ramach tego wymogu licencyjnego usługodawcy muszą przestrzegać wielu nowych mandatów mających na celu poprawę przejrzystości i zmniejszenie ryzyka, jakie zasoby cyfrowe stwarzają dla inwestorów i stabilności finansowej. Obejmuje to wymaganie od usługodawców wykazania, że są stabilni, mogą chronić środki użytkowników, przestrzegać norm ostrożnościowych, posiadać kontrole w celu upewnienia się, że nie angażują się w handel na własny rachunek, unikać konfliktów interesów i bronić się przed manipulacjami na rynku.
Jednym z bardziej szczegółowych ograniczeń licencyjnych jest to, że wszyscy członkowie kierownictwa podmiotu muszą być wolni od jakiejkolwiek karalności lub kary na podstawie „prawa handlowego”.
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) utworzy również publiczny rejestr niespełniających wymogów dostawców usług w zakresie aktywów cyfrowych, działających bez zezwolenia.
Istnieją również szczegółowe przepisy dotyczące monet stabilnych. Podobnie jak inni dostawcy aktywów cyfrowych, stablecoiny muszą uzyskać licencję od krajowego organu regulacyjnego na prowadzenie działalności. Emitenci monet Stablecoin muszą również posiadać rezerwę aktywów 1:1, a posiadacze monet Stablecoin muszą mieć możliwość żądania ich wartości od emitenta bez ponoszenia dodatkowych opłat. Emitenci monet stabilnych w UE będą również podlegać jurysdykcji Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.
Długa droga do regulacji
MiCA miała długą drogę, aby dojść do tego punktu. Zmiany szykują się od września 2020 roku i zostały wprowadzone w ramach strategii finansów cyfrowych Unii Europejskiej. Wstępne porozumienie w sprawie tekstu aktu prawnego osiągnięto w czerwcu 2022 r., ale od 2020 r. do chwili obecnej przeszedł on wiele zmian.
Początkowo oczekiwano, że przepisy dotyczące tokenów niezamiennych (NFT) zostaną uwzględnione w przepisach, ale zostały one odrzucone w negocjacjach.
Podobnie, ogólny zakaz dowodu pracy był kiedyś na stole, ale ostatecznie został porzucony.
Samo głosowanie również było opóźnione. Dzisiejsze głosowanie było pierwotnie zaplanowane na luty, ale zostało opóźnione z powodu problemów z tłumaczeniem proponowanych 400 stron prawodawstwa na 24 języki urzędowe bloku. Głosowanie zostało przełożone na 19 kwietnia, ale przetasowanie w harmonogramie zmusiło je do spakowania się do dzisiaj.
Obejrzyj: BSV Rozwój ekosystemów on-chain w Europie
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : MiCA passes final European Union vote – CoinGeek