Intel zaprzestanie produkcji chipów do kopania BTC

Amerykański gigant technologiczny Intel zakończy działalność w zakresie produkcji chipów dla górników blokowych jeszcze w tym roku.

W kwietniu 2022 roku Intel wkroczył do branży wydobywczej, prezentując swój chip do wydobywania Blocksale. Układ ASIC został zbudowany w celu wytwarzania 580 gigahash na sekundę i zużywania do 22,7 watów mocy. Chipy Blocksale można było połączyć w jedną jednostkę, z maksymalnie 256 układami scalonymi na łańcuch.

Niektórzy z pierwszych klientów to HIVE (TSXV:HIVE |OTCQX: HVBTF | FSE: HBF) i Argo Blockchain (NASDAQ: ARBK).

Rok później kalifornijska firma opuszcza branżę wydobycia bloków. Jak donosi Reuters, Intel przestanie przyjmować nowe zamówienia na Blocksale 20 października i zakończy wsparcie dla chipa do kwietnia 2024 roku.

„Ponieważ priorytetowo traktujemy nasze inwestycje w IDM 2.0, wycofaliśmy z eksploatacji Intel Blockscale 1000 Series ASIC, jednocześnie nadal wspierając naszych klientów Blockscale” — powiedział rzecznik firmy.

IDM 2.0 to strategia Intela skupiająca się na produkcji mniejszych chipów przy jednoczesnym outsourcingu innych usług.

Odkąd Intel zajął się produkcją chipów ASIC, wydobycie BTC odniosło ogromny sukces. Zeszłoroczna „zaraza kryptograficzna”, która rozpoczęła się w maju wraz z upadkiem ekosystemu Terra, zadała duży cios cenom aktywów cyfrowych. Rentowność wydobycia również ucierpiała i do listopada ubiegłego roku była najniższa od października 2020 r.

Kilka firm wydobywczych ogłosiło upadłość, zamknęło działalność lub zmniejszyło zatrudnienie. Obejmuje to Core Scientific, który ogłosił upadłość w grudniu ubiegłego roku. W szczytowym okresie górnik obsługiwał ponad 143 000 platform wiertniczych i gościł 100 000 kolejnych, co czyni go największym górnikiem w Ameryce Północnej.

Podczas gdy atrakcyjność chipów do wydobywania BTC spadła, popyt na chipy AI jest najwyższy w historii. Nvidia (NASDAQ: NVDA) zdominowała rynek, ale nie była w stanie sprostać popytowi, a niektóre, takie jak Google (NASDAQ: GOOGL), a teraz Microsoft (NASDAQ: MSFT) zwróciły się ku wewnętrznemu rozwojowi chipów.

Obejrzyj: odcinek 10 CoinGeek Weekly Livestream omawiał przyszłość grafiki generowanej przez sztuczną inteligencję na Aym

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Intel to stop making BTC mining chips – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO