Cyfrowe giełdy walutowe zmagają się z zbliżaniem się organów regulacyjnych

Od kilku lat CoinGeek donosi o stałym marszu globalnych regulatorów, którzy ograniczają nielegalną działalność i rozluźniają zgodność z przepisami w branży walut cyfrowych.

Jednym z elementów branży, który ostatnio boryka się szczególnie mocno, są cyfrowe wymiany walut typu peer-to-peer. Dotychczas w 2023 roku fińska giełda P2P LocalBitcoins upadła w lutym po 10 latach, a założony w 2015 roku Paxful zakończył działalność 4 kwietnia.

Giełdy peer-to-peer umożliwiają kupującym i sprzedającym bezpośredni handel walutami cyfrowymi bez konieczności angażowania pośredników. Obie giełdy zostały ostrzeżone przez amerykańskie organy regulacyjne i organy ścigania; LocalBitcoins od FinCEN za powiązanie z powiązaną z Rosją giełdą Bitzlato, którą Stany Zjednoczone oskarżyły o umożliwianie naruszeń sankcji, oraz Paxful od nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych (NYDFS) za brak wystarczająco solidnych procesów AML/KYC.

Obie firmy wymieniły zwiększoną kontrolę organów regulacyjnych jako jedną z przyczyn ich zamknięcia. Były dyrektor generalny Paxful, Ray Youssef, powiedział: „Każdego dnia stają się coraz bardziej podejrzliwi”.

Prawie wszystkie giełdy walut cyfrowych są złapane w sieć regulacyjną

Giełdy peer-to-peer nie są jedynymi, które borykają się z problemami, ponieważ organy regulacyjne zaciskają pętlę na branży, która tak rażąco łamała wszystkie zasady przez tak długi czas. Na całym świecie organy regulacyjne ostro krytykują giełdy walut cyfrowych, w tym niektóre z największych nazwisk w branży.

Omawiając tylko niektóre działania z ostatnich czasów, informowaliśmy o następujących kwestiach:

Binance stracił dostawcę płatności w GBP po tym, jak Paysafe (NASDAQ: PSFE) wymienił zaostrzenie przepisów w Wielkiej Brytanii jako główny powód zwolnienia za kaucją z giełdy. Tylko w ubiegłym roku Binance został ukarany grzywną przez holenderski bank centralny, znalazł się pod ostrzałem w Dubaju i Australii oraz został ostrzeżony przez władze Włoch i Litwy, że świadczenie usług inwestycyjnych w tych krajach jest niedozwolone.

Niedługo po tym, jak dyrektor generalny Jesse Powell ogłosił, że ustąpi, Kraken nagle zamknął swoje biuro w Abu Zabi i szybko opuścił kraj na Bliskim Wschodzie. Podobno jest prowadzone dochodzenie w sprawie ułatwiania naruszeń sankcji wobec Iranu, a Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała ją grzywną w wysokości 30 milionów dolarów w lutym i zgodziła się zaprzestać oferowania usług stakingu w USA.

Crypto.com straciło również swojego procesora płatniczego po tym, jak Bank Litwy nakazał firmie Transactive Systems UAB zaprzestanie świadczenia usług klientom z branży wirtualnej waluty. Wielu zastanawiało się, czy Crypto.com jest następny na liście trafień dla amerykańskich organów regulacyjnych.

Jednak to nie wszystko. Coinbase (NASDAQ: COIN) otrzymał zawiadomienie Wells od SEC za rzekomy handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, podczas gdy Bittrex stoi w obliczu skargi SEC, że jego podmioty działały jako brokerzy, giełdy i agencje rozliczeniowe od czasu ich uruchomienia w 2014 r. zarejestrować się w amerykańskim regulatorze. Bittrex został wcześniej ukarany grzywną w wysokości 30 milionów dolarów w grudniu 2022 roku w związku z uchybieniami związanymi z procedurami zgodności z sankcjami. W marcu Coinbase oświadczył, że przygotowuje się do nieuchronnych działań prawnych, ponieważ regulator ogranicza naruszenia papierów wartościowych we wszystkich dziedzinach.

Najwyraźniej organy regulacyjne mają dość ery Dzikiego Zachodu, w której giełdy walut cyfrowych, emitenci i inni uważali się za w jakiś sposób odpornych na istniejące przepisy i regulacje finansowe. Podczas gdy giełdy P2P LocalBitcoins i Paxful już się poddały, scentralizowane giełdy w większości przypadków podejmują większą walkę. Na przykład dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, wielokrotnie powtarzał, że SEC myli się, twierdząc, że większość walut cyfrowych to papiery wartościowe. Jak to się dalej potoczy, okaże się.

Krajobraz regulacyjny się nie zmienia — zawsze tak było

Wiele mediów i firm zajmujących się cyfrową walutą, które znalazły się w centrum uwagi organów regulacyjnych, próbuje przedstawiać „przesuwający się” lub „zmieniający się” krajobraz regulacyjny jako przyczyny ich zamknięć lub niepowodzeń.

Jednak, prawdę mówiąc, same przepisy się nie zmieniają. Te prawa i zasady finansowe istniały zawsze. Tyle tylko, że po okresie nadrabiania zaległości, organy regulacyjne i organy ścigania na całym świecie w końcu zrozumiały, jak działa ta technologia, jaką rolę odgrywają wymiany, jak naprawdę działają giełdy peer-to-peer i DAO, i jak wiele oszustw, oszustw i kłamstw charakteryzuje branżę, jaką znamy do tej pory.

Gdy pętla się zaciska, spodziewaj się, że więcej giełd się spasuje, straci partnerów bankowych i procesorów płatności, zostanie ukaranych grzywną za naruszenie przepisów AML/KYC i ogólnie po prostu zostanie zdeptanych przez organy regulacyjne za szybką i luźną grę z prawem. Wbrew powszechnemu przekonaniu w branży, nie jest to ponad prawem, a nawet mniejsze kraje mogą powodować poważne problemy dla giełd, które nie przestrzegają zasad.

Waluty cyfrowe nigdy nie różniły się niczym od reszty świata finansów. Oczywiście, gdyby posłuchali Satoshiego Nakamoto, który skrupulatnie wyjaśnił, jak i dlaczego zaprojektował Bitcoina w taki sposób, w jaki to zrobił i dokąd to wszystko nieuchronnie zmierza, byliby przygotowani na ten moment.

Obejrzyj: Czas na ponowne zdefiniowanie regulacji i prawa za pomocą łańcucha blokowego BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Digital currency exchanges struggling as regulators close in – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO