Rynek P2P Paxful powołuje się na presję regulacyjną, zawieszając usługi

Paxful, dostawca cyfrowego portfela i rynku P2P, zawiesi operacje ze skutkiem natychmiastowym. „Nie jesteśmy pewni, czy wróci”, powiedział dyrektor generalny Ray Youssef w poście na blogu na początku tego tygodnia. Jako główny powód zamknięcia podał rosnące „wyzwania regulacyjne”. Pewną rolę odegrały jednak ciągłe skutki bankructwa firmy Celsjusza i trwający spór prawny między współzałożycielami Paxful.

Paxful zawsze kierował się bezpośrednio na rynki „nieobsługiwane” zarówno w bogatych krajach, jak iw coraz większym stopniu na „Globalnym Południu”, handlując między stronami za pomocą szerokiej gamy innych opcji płatności i aktywów – w szczególności kart podarunkowych. Prowadził również rynek, na którym użytkownicy mogli wystawiać przedmioty na sprzedaż za płatności w walucie cyfrowej.

Rynek kart podarunkowych firmy był znany w miejscach, gdzie konta bankowe nie są uniwersalne, a Paxful wkroczył na rynki afrykańskie, takie jak Nigeria. Były również używane na Zachodzie, gdzie niektórym osobom zabroniono korzystania z dostawców usług płatniczych lub uniemożliwiono im dokonywanie płatności na rzecz niektórych firm/branż z różnych powodów prawnych i politycznych.

Chociaż przepisy zwiększały presję na firmy zajmujące się walutami cyfrowymi na całym świecie, miały one wpływ na rynki P2P „najsilniej w Stanach Zjednoczonych” – napisał Youssef. Później dodał w grupie Twitter Spaces, że amerykańskie organy regulacyjne początkowo wolno poruszały się w przestrzeni zasobów cyfrowych, ale „wykonały świetną robotę, nadrabiając zaległości” w ostatnich latach.

Youssef, pochodzący z Egiptu, ale wychowany w Nowym Jorku, jest dobrze znanym komentatorem i postacią w mediach społecznościowych w społeczności zasobów cyfrowych. Zobowiązał się nie wypłacać środków ze swojego osobistego portfela, dopóki wszyscy klienci nie zrobią tego jako pierwsi:

„Nie jesteśmy w drapaczach chmur w „garniturach” – jesteśmy na ulicach z ludźmi” – czytamy na stronie internetowej firmy.

Youssef dodał, że z biegiem czasu przepisy zmusiły około jednej czwartej jego personelu do skoncentrowania się na kwestiach zgodności. Chociaż jedną z opcji byłoby zablokowanie klientom z USA korzystania z Paxful, nie miało to żadnego sensu biznesowego.

Paxful miał również problemy po bankructwie sieci Celsius Network, gdzie jego użytkownicy stwierdzili, że ich środki z programu Celsius Earn zostały zablokowane i uznane przez sędziego za należące do Celsjusza, a nie do deponentów. W ramach obsługi klienta Paxful obiecał zwrócić firmie Celsius Earn wszelkie kwoty utracone z własnych rezerw.

Od stycznia 2023 roku firma jest w sporze prawnym między obecnymi zarządami a pierwotnym współzałożycielem Arturem Schabakiem. Chociaż skarga złożona w Delaware dotyczyła rzekomego naruszenia obowiązku powierniczego, szczegóły sporu pozostają zamknięte i poufne.

W szczęśliwszych czasach Schabak i Youssef zostali aresztowani w Miami w 2016 roku pod zarzutem narkotyków i broni po dzikiej imprezie w mieszkaniu w mieście. Zarzuty przeciwko nim zostały oddalone jeszcze w tym samym roku.

Firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi, szczególnie te, które trzymają się starych zasad „kryptografii” anarchokapitalizmu i wolności poprzez mniej identyfikowalne płatności, napotykają coraz większą presję ze strony organów nadzoru finansowego. Chociaż Paxful i podobne usługi nie są oskarżane o robienie czegokolwiek nielegalnego, natura rynków P2P, które umożliwiają swobodną wymianę wartości (ponownie, takich jak kombinacje zasobów cyfrowych i anonimowych kart podarunkowych), sprawia, że są one jednymi z pierwszych w kolejce do kontroli.

Branża blockchain/aktywów cyfrowych w coraz większym stopniu odzwierciedla tradycyjną branżę finansową, ze wszystkimi jej ograniczeniami i czerwonymi flagami dotyczącymi ochrony konsumentów i organów regulacyjnych ds. prania brudnych pieniędzy. Giełdy są pod rosnącą presją, aby monitorować działania swoich użytkowników zarówno na platformach, z których korzystają, jak i poza nimi, żądając rejestrowania tożsamości za zewnętrznymi adresami portfeli i zwracania większej uwagi na transfery stablecoinów, takich jak USDC i Tether.

Obejrzyj: Przyszły świat z Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : P2P marketplace Paxful cites regulatory pressure as it suspends services – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO