CFTC pozywa Binance w CZ za „wykalkulowane” naruszenia przepisów amerykańskich

Binance został ukarany pozwem cywilnym, w którym oskarża największą na świecie giełdę aktywów cyfrowych o przyjęcie „wykalkulowanego, etapowego podejścia” w celu naruszenia amerykańskich przepisów dotyczących towarów.

W poniedziałek Commodity Futures Trading Commission (CFTC) złożyła pozew cywilny w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Illinois przeciwko wielu podmiotom Binance, a także jej założycielowi Changpeng „CZ” Zhao i jego byłemu dyrektorowi ds. zgodności Samuelowi Limowi.

CFTC twierdzi, że oskarżeni „naruszyli podstawowe przepisy” Commodity Exchange Act (CEA) i przepisów CFTC regulujących handel towarami, między innymi poprzez oferowanie niezarejestrowanych produktów pochodnych klientom z USA. Pozew domaga się odszkodowania, cywilnych kar pieniężnych, stałego zakazu handlu i rejestracji oraz stałego zakazu dalszych takich naruszeń.

Przewodniczący CFTC, Rosnim Behnam, powiedział: „Od lat Binance wiedziało, że narusza zasady CFTC, aktywnie pracując zarówno nad utrzymaniem przepływu pieniędzy, jak i unikaniem zgodności”. Gretchen Lowe, zastępca dyrektora wydziału egzekwowania prawa w CFTC, dodała, że „e-maile i czaty samych oskarżonych odzwierciedlają, że wysiłki Binance w zakresie zgodności były fikcją, a Binance celowo wybrał – wielokrotnie – przedkładanie zysków nad przestrzeganie prawa”.

Chociaż zachęcamy do przeczytania całego pozwu, nasza relacja skupi się na odniesieniu Lowe’a do komunikatów pozwanych. Nie ujawniając swoich metod, CFTC w jakiś sposób zdołała uzyskać litanię wewnętrznej komunikacji Binance, w tym prywatne czaty i zawartość własnego telefonu CZ.

W pozwie zauważono, że te komunikaty pokazują, że CZ jest „odpowiedzialny za wszystkie główne decyzje strategiczne, rozwój biznesowy i zarządzanie przedsiębiorstwem Binance”, w tym „czy i jak wdrażać i egzekwować kontrole przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i Poznaj swojego klienta (KYC) procedury”.

Praktyczne zaangażowanie CZ nie ogranicza się do decyzji na wysokim szczeblu. Pozew cytuje go, jak osobiście zatwierdził wydatek na meble biurowe w wysokości 60 USD w styczniu 2021 r. CFTC mówi to jasno: „Zhao nie odpowiada przed nikim oprócz siebie”.

W późny poniedziałek CZ opublikował post na blogu, w którym potępił „nieoczekiwaną i rozczarowującą skargę cywilną” CFTC, która, jak twierdzi, zawiera „niepełną recytację faktów”. Reszta postu to standard Binance „Niezgodność? Nas? Nigdy!” schtick, podkreślając, że jego wysiłki na rzecz zgodności nie mają sobie równych, yada yada yada.

Ale dane on-chain pokazują, że wielu klientów Binance gorączkowo wciska przycisk „wypłata” w obawie, że inne agencje federalne – w tym te, które mogą wnieść oskarżenie – mogą przygotowywać własne wydania bombowe.

Jednym z możliwych skutków poniedziałkowych wiadomości było to, że amerykański sąd federalny tymczasowo uchylił decyzję sądu upadłościowego zezwalającą na przejęcie aktywów Voyager Digital na rzecz Binance.US. W późny poniedziałek sędzia okręgowy Stanów Zjednoczonych Jennifer Rearden uwzględniła nadzwyczajny wniosek Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych o zawieszenie nakazu potwierdzającego sądu upadłościowego, aby Departament Sprawiedliwości mógł kontynuować odwołanie od tego nakazu.

Tai Chi kontra uderzenie w twarz

Większość pozwu skupia się na szeroko nagłośnionym udawanym wyjściu Binance z rynku amerykańskiego w 2019 r., strategii, którą firma nazwała „Tai Chi”. Amerykańscy klienci mieli przenieść swoje uczucia na rzekomo „niezależną” giełdę Binance.US z licencją amerykańską, która twierdziła, że jedynie licencjonuje technologię i markę Binance, bez dalszego zaangażowania ze strony dot-com-matki lub CZ.

W pozwie zauważono, że Binance.com nie podjął żadnych kroków w celu ograniczenia lub ograniczenia klientom z USA możliwości handlu na swojej platformie w ciągu dwóch lat po jej uruchomieniu w 2017 roku. Latem 2019 roku, zaledwie kilka tygodni przed uruchomieniem Binance.US, wewnętrzne raporty Binance wykazały, że Stany Zjednoczone odpowiadały za 19% wszystkich przychodów z handlu.

Chcąc utrzymać te przychody w USA, Binance nie zablokował klientom z USA dostępu do swojej strony dot-com po uruchomieniu Binance.US. Giełda „po prostu dodała wyskakujące okno”, które pojawiało się, gdy klienci próbowali zalogować się z adresu IP powiązanego z USA, ale wymagało tylko jednego kliknięcia, aby ominąć i w pełni uzyskać dostęp do usług konta.

Wewnętrzne raporty wykazały, że jeszcze w czerwcu 2020 r. 17,8% klientów Binance.com nadal znajdowało się w Stanach Zjednoczonych, a ci klienci generowali 22% przychodów Binance. Rok wcześniej CZ powiedział na spotkaniu z wyższym personelem, że „przesłanie Binance nigdy nie dotyczy blokowania przez Binance użytkowników z USA, ponieważ nasze publiczne stanowisko jest takie, że nigdy nie mieliśmy żadnych użytkowników z USA”.

W marcu 2019 r. CZ ostrzegł niektórych pracowników Binance przed ograniczeniem dostępu do wewnętrznych danych dotyczących klientów z USA. Konkretne raporty były przeznaczone tylko dla niego, a personelowi powiedziano, aby „nie rozpowszechniał ich, zwłaszcza [do] facetów, którzy mają do czynienia z amerykańskimi organami regulacyjnymi”.

Bardzo kiepskie pojęcie

Promocja przez Binance technologii wirtualnej sieci prywatnej (VPN) w celu obejścia ograniczeń geograficznych rozpoczęła się w tym samym roku, w którym uruchomiono Binance.US. W marcu 2019 r. szef ds. zgodności Lim powiedział współpracownikom: „CZ chce, aby ludzie wiedzieli, jak korzystać z VPN… to decyzja biznesowa”.

Lim powiedział dyrektorowi finansowemu Binance w następnym miesiącu, że firma była „całkiem jednoznaczna” w kwestii zachęcania do korzystania z VPN w celu obejścia ograniczeń. „Dlatego CZ nie ma nic przeciwko blokowaniu nawet usa”. W lutym 2020 r. Lim wykształcił współpracownika w następujący sposób: „Pozornie nie widać, że mamy użytkowników z USA, ale w rzeczywistości powinniśmy pozyskać ich za pomocą innych kreatywnych środków”.

To obejście było jeszcze większym priorytetem dla klientów, którzy mieli pieniądze na spalenie. W lipcu 2020 roku Lim powiedział pracownikowi: „zawsze mamy sposób na przejście wielorybów” z Binance.US na Binance.com. „CZ na pewno się na to zgodzi lol.” Później w tym samym miesiącu Lim oświadczył, że „jeśli wolumeny są dobre, możemy znaleźć sposób na backdoor do .com”.

Aby zminimalizować ryzyko ujawnienia podstępu Binance, CZ poinformował personel w październiku 2020 r., że wszelkie komunikaty dotyczące „U.S. ban” należy wykonać za pomocą aplikacji do szyfrowania wiadomości Signal, która oferuje opcję automatycznego usuwania. Pozew cytuje długą listę „łańcuchów SMS-ów sygnałowych lub czatów grupowych zebranych z telefonu Zhao [które] były wśród tych ustawionych do automatycznego usuwania”.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko narażenia, CZ polecił personelowi geograficzną zmianę klasyfikacji wszystkich klientów Binance.com z siedzibą w USA na UKNWN. Od września do października 2020 roku liczba klientów UNKWN Binance wzrosła z 310 000 do 2,83 miliona.

A jednak od maja 2022 r. Binance nie złożyło ani jednego raportu o podejrzanej aktywności (SAR) w Stanach Zjednoczonych, pomimo złożenia takich raportów w innych jurysdykcjach.

Sekretnym składnikiem jest przestępstwo

Zgodnie z wewnętrznym dziennikiem czatu z października 2020 r., Lim powiedział innym pracownikom ds. zgodności, że dział ds. zgodności firmy ogranicza się do „wysyłania wiadomości e-mail i braku działań… w celu odbioru mediów… Myślę, że można powiedzieć, że to „fo sho”.

W sierpniu 2019 roku Lim zapewnił organ nadzoru finansowego w USA, że Binance „prześwietla wszystkich swoich klientów przed nawiązaniem relacji biznesowych lub zawarciem transakcji pod kątem [Urzędu Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC)], sankcji UE, Wielkiej Brytanii i Hongkongu… Binance przeprowadza badanie due diligence klienta w dowolnym momencie… istnieje podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.”

Ale cztery miesiące później Lim powiedział współpracownikowi na wewnętrznym czacie, że „.com nawet nie przeprowadza kontroli nazw/sankcji AML”.

Zakres tej pantomimy zgodności rozszerzył się nawet na Paxos Trust, który do niedawna był partnerem Binance w zakresie stablecoina BUSD. W październiku 2020 roku na prośbę Paxos Binance poddał się audytowi zgodności. Ale Lim powiedział swojemu zespołowi, że audytor zatrudniony przez Binance „przeprowadzi po prostu indywidualny audyt podrzędny dotyczący geo[ogrodzenia]”, aby „kupić nam więcej czasu”.

Ta fałszywa kontrola zdezorientowała urzędnika ds. zgłaszania prania brudnych pieniędzy Binance (MLRO), który zastanawiał się, dlaczego poproszono ją o „napisanie fałszywego rocznego raportu MLRO dla zarządu Binance wtf”. Binance nigdy nie miał rady dyrektorów, ale Lim odpowiedział „tak, w porządku, mogę dostać mgmt. podpisać” pod fałszywym raportem.

Ten MLRO został zacytowany na innym czacie w 2020 r., mówiąc: „widzimy zło, ale zamykamy 2 oczy”, w nawiązaniu do dyskusji rosyjskich klientów na Binance. Lim nawet nie zawracał sobie głowy udawaniem głupiego, mówiąc: „Chodź, daj spokój. Przybyli tu z powodu przestępstwa”.

Mówiąc o Rosji, w lipcu 2020 r. kolega zapytał Lima, czy powinni „wyłączyć” klienta, którego transakcje na łączną kwotę milionów dolarów były „bardzo ściśle związane z nielegalną działalnością”. Lim poinstruował pracownika, aby powiedział klientowi, aby „był ostrożny z przepływem środków, zwłaszcza z darknetu, takiego jak [rosyjski rynek] hydra. Może wrócić z nowym kontem. Ale ten obecny musi odejść, jest skażony.

Niedawno okazało się, że Binance przetworzył 346 milionów dolarów podejrzanych wpływów z przestępstwa z innej rosyjskiej strony Darknet, Bitzlato. Jest to zgodne z tym, co Lim wskazał na filozofię CZ, polegającą na przymykaniu oka na wszystko, co może ograniczyć przychody Binance: „Nie musisz być taki surowy. Offboarding = źle w oczach cz.”

Transakcje pochodzą z wnętrza domu

W pozwie zarzuca się, że Binance handlował na swojej platformie za pośrednictwem około 300 „kont domowych”, które zdaniem CFTC „wszystkie są bezpośrednio lub pośrednio własnością Zhao”, a także kont należących do kontrolowanych przez CZ animatorów rynku Merit Peak i Sigma Chain. Merit Peak był ostatnio wymieniany w raportach jako firma, której CZ przelał ponad 400 milionów dolarów z kont bankowych rzekomo kontrolowanych przez Binance.US.

W pozwie zauważono, że Binance nie informuje swoich klientów, że handluje na własnej platformie, ani że te ponad 300 kont zostało podobno zwolnionych z zasad Binance dotyczących wykorzystywania informacji poufnych. Konta nie podlegają również zasadom giełdy dotyczącym przeciwdziałania oszustwom i manipulacjom (takimi, jakimi są).

CFTC nie wypowiada się na temat tego, dlaczego CZ miałaby potrzebować tak wielu kont, ale pasuje do szerzących się podejrzeń, że Binance angażuje się w ciężkie transakcje typu wash-trading w celu sztucznego manipulowania wartościami tokenów, gdy jest to zgodne z jej celami (np. handlowcy).

W poście na blogu CZ twierdził, że ma tylko „dwa konta” na Binance i podkreślał, że Binance „nie handluje dla zysku ani„ nie manipuluje ”rynkiem w żadnych okolicznościach”. Binance od czasu do czasu konwertuje kryptowaluty, aby pokryć wydatki w walutach fiducjarnych lub innych kryptowalutach. Mamy podmioty stowarzyszone, które zapewniają płynność mniej płynnym parom. Te podmioty stowarzyszone są specjalnie monitorowane, aby nie osiągać dużych zysków”.

Mówiąc o tym, CFTC twierdzi, że Binance w dużym stopniu polegała na zewnętrznych brokerach „w pozyskiwaniu i przyjmowaniu zamówień na cyfrowe instrumenty pochodne Binance od klientów instytucjonalnych, w tym tych zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych”. Pomimo tego, że Warunki użytkowania Binance stanowią, że konta Binance mogą być używane tylko przez zarejestrowanych kont, umożliwiły one co najmniej dwóm „prime brokerom” otwarcie „subkont”, za pośrednictwem których pewna liczba niezidentyfikowanych „firm handlowych” handluje instrumentami pochodnymi na Binance.

Anioły lub demony

W lipcu 2019 Lim powiedział podwładnemu, że obejście VPN dla użytkowników na rynkach z ograniczeniami „nie może pochodzić od nas… ale zawsze możemy poinformować naszych przyjaciół/strony trzecie, aby opublikowali post (nie pod parasolem Binance) hahah”.

Ta strategia długości broni nadal działa w Chinach, które zakazały handlu kryptowalutami w 2021 r. W zeszłym tygodniu CNBC opublikowało raport oparty na „setkach wiadomości z serwera Discord i grupy Telegram, które są kontrolowane i obsługiwane przez Binance” i chwali się ponad 220 000 użytkowników chińskojęzycznych.

CNBC twierdziło, że monitorowane przez nią konta były prowadzone albo przez pracowników Binance, albo przez tak zwanych Aniołów Binance, sponsorowany przez Binance program „naszych najbardziej aktywnych i pełnych pasji budowniczych społeczności”, którzy chcą „pomóc w rozwoju kryptowalut”.

Wiadomości wysyłane przez te konta zawierają wskazówki, jak obejść systemy KYC, rezydencji i weryfikacji Binance, w tym jak sfałszować dokumenty bankowe. Przewodniki wideo przeprowadzają mieszkańców Chin kontynentalnych krok po kroku przez proces podawania fałszywych danych zamieszkania w celu uzyskania karty debetowej Binance, po czym klienci mogą zasilać swoje konta wymiany za pośrednictwem zwykłych kont bankowych.

W maju 2022 r. pracownik Binance powiedział jednemu mieszkańcowi kontynentu, który chce zarejestrować się na giełdzie, aby korzystał z VPN, wskazując, że znajduje się na Tajwanie i zarejestrował się za pośrednictwem zagranicznej poczty e-mail (Outlook, Gmail, ProtonMail itp.). Po zarejestrowaniu klient mógł powrócić do swojej rzeczywistej chińskiej tożsamości podczas fazy uwierzytelniania, po czym mógł handlować do woli.

W grudniu zeszłego roku menedżer społeczności Binance zaalarmował uczestników grupy o istnieniu aplikacji hostowanej na Tencent, która umożliwia Chińczykom z kontynentu rejestrację przy użyciu chińskiego numeru telefonu, bez konieczności korzystania z VPN. Konta mogą być zasilane za pomocą WeChat lub Alipay.

Rzecznik Binance zaprzeczył istnieniu dostosowanej „chińskiej aplikacji Binance na Androida” i powiedział CNBC, że giełda „podjęła działania przeciwko pracownikom, którzy mogli naruszyć nasze wewnętrzne zasady, w tym niesłuszne zabieganie lub wydawanie rekomendacji, które są niedozwolone lub zgodne z naszymi standardy. Mamy surowe zasady wymagające od wszystkich użytkowników przejścia KYC poprzez podanie kraju zamieszkania i innych danych osobowych”.

Ale jak widzieliśmy, powyższe stwierdzenie jest bez znaczenia. Binance nie jest w stanie powiedzieć prawdy, jeśli wierzy, że ktoś z zewnątrz słucha.

Bin(ance) Laden

Profesor Duke University, Sultan Meghji, powiedział CNBC, że brak zainteresowania Binance przestrzeganiem wytycznych KYC i przepisów obowiązujących w danym kraju wzbudził jego obawy „o konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego związane z tym, jak terroryści, przestępcy, osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy, cyberludzie w Korei Północnej, rosyjscy oligarchowie itp. użyj tego, aby uzyskać dostęp do tej infrastruktury”.

To nie jest bezczynne sianie strachu. Pozew CFTC powołuje się na szefa ds. zgodności Binance, Lima, który powiedział innemu pracownikowi o „transakcjach HAMAS” na Binance. Lim wyjaśnił pomocnie, że terroryści tradycyjnie wysyłają „małe sumy”, ponieważ „duże sumy stanowią pranie brudnych pieniędzy”.

Lim był zbyt płochliwy, gdy został przyłapany na okłamywaniu władz USA – zwłaszcza OFAC, jednostki Departamentu Skarbu, która koncentruje się na naruszeniach sankcji gospodarczych i finansowaniu terroryzmu. W grudniu 2018 roku Lim powiedział kolegom: „nie ma ku*wa mowy, żebym podpisał się jako dyrektor ds. gówna ofac”. Lim dodał, że obsługa klienta Binance „uczy ludzi, jak obchodzić sankcje”.

Nawet CZ zdawał sobie sprawę, że Binance nie tylko fałszuje czerwone linie; to ich zacierało. W czerwcu 2019 roku powiedział starszym pracownikom, że „w Stanach Zjednoczonych istnieje szereg praw, które uniemożliwiają Amerykanom zawieranie jakichkolwiek transakcji z jakimkolwiek terrorystą, a następnie, aby to osiągnąć, jeśli służysz krajom objętym sankcjami USA lub USA, istnieją około 28 krajów objętych sankcjami w USA musiałbyś przedstawić wszystkie odpowiednie dokumenty do przeglądu [ale to nie jest] bardzo odpowiednie dla struktury naszej firmy, aby to zrobić… Już teraz robimy wiele rzeczy, które oczywiście nie są zgodne ze Zjednoczonymi Stany”.

Masz to. CZ i jego najwyżsi porucznicy, aktywnie spiskujący w celu podważenia wysiłków rządu USA w celu udaremnienia finansowania terroryzmu. Jakiekolwiek naruszenia dotyczące papierów wartościowych lub towarów mogą być w przygotowaniu; w porównaniu z tym są biletami drogowymi. Wujek Sam ma wszystko, czego potrzebuje, aby rzucić młotem RICO na głowę CZ i resztę jego personelu, z karami do 20 lat więzienia dla wszystkich solidarnie odpowiedzialnych.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CFTC sues Binance, CZ for ‘calculated’ violations of US regulations – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO