Web3 i Internet of Value: Uczynienie użytkownika klientem, a nie produktem

Web3 i Internet of Value (IoV) to dwa terminy, które z pewnością usłyszy każdy, kto pracuje blisko branży blockchain i walut cyfrowych. Stały się popularnymi hasłami w ostatniej spekulacyjnej gonitwie byków, wywołując obrazy futurystycznego internetu napędzanego przez wirtualną rzeczywistość (VR), sztuczną inteligencję (AI) i zdecentralizowane sieci.

Podczas gdy wiele pomysłów dotyczących Web3 i IoV to niewiele więcej niż hype i chwyty marketingowe, koncepcje same w sobie są prawdziwe, a ta luźno powiązana mieszanka pomysłów na zawsze zrewolucjonizuje sposób działania Internetu.

Czym więc jest Web3? Co to jest IoV? Jakie problemy rozwiążą? I jaką rolę odegrają w tym wszystkim masowo skalowalne publiczne łańcuchy bloków? Zacznijmy od krótkiej historii Internetu, aby przyspieszyć.

Web1, Web2 i Web3 — krótka historia Internetu

Web1 to pierwsza iteracja Internetu. Czasami jest opisywany jako internet „tylko do odczytu”. W tamtych czasach małe grupy ludzi tworzyły podstawowe strony internetowe z przydatnymi informacjami, które społeczeństwo mogło czytać i przeglądać we wczesnych przeglądarkach internetowych, takich jak Netscape Navigator.

W erze Web1 zbudowano podstawową infrastrukturę Internetu, pojawiły się najwcześniejsze sklepy e-commerce i zbudowano pierwsze narzędzia umożliwiające ludziom dostęp do informacji. W tamtych czasach większość ludzi myślała, że Internet będzie czymś w rodzaju cyfrowych żółtych stron z e-mailem jako dodatkiem.

Potem pojawił się Web2. To nie stało się z dnia na dzień. To nie było tak, że ktoś przestawił przełącznik i wszyscy nagle znaleźliśmy się w bardziej wyrafinowanym Internecie. To była powolna, stała, ale nieubłagana ewolucja.

W Web2 użytkownicy mogli zarówno czytać, jak i pisać. Miliony blogów pojawiły się w Internecie, sieci społecznościowe wystartowały, a ostatecznie aplikacje stały się rzeczą, ponieważ mobilny dostęp do Internetu zyskał popularność. Doświadczenie użytkownika znacznie się poprawiło, ale użytkownik stał się produktem, gdy ogromne korporacje, takie jak Facebook (NASDAQ: META), Twitter i Google (NASDAQ: GOOGL), przejęły sieci, zbierając dane użytkowników i zarabiając na nich.

Web2 to miejsce, w którym byliśmy zaledwie kilka lat temu, zanim zaczął się rozwijać Web3. Nadal jesteśmy w erze Web2, ale rzeczy się zmieniają, ponieważ technologia blockchain, waluty cyfrowe, sztuczna inteligencja i inne technologie nowej generacji szybko się rozwijają.

Podczas gdy Web3 nie stał się jeszcze rzeczywistością na dużą skalę, widzimy, jak pierwsze aplikacje w tym nowym Internecie nabierają kształtu. Ta wersja Internetu zapowiada się na peer-to-peer, eliminując pośredników i eliminując ich zdolność do cenzurowania debat i swobodnych rozmów. Pozwoli to również użytkownikom na posiadanie swoich danych podczas zapisywania ich w globalnie dostępnym, skalowalnym publicznym łańcuchu bloków, kończąc zbieranie danych, które charakteryzuje Web2. Web3 będzie napędzany mikropłatnościami, czyniąc z użytkownika klienta, a nie produkt.

Obecnie jesteśmy u progu Web3, ale jeszcze nie do końca. Web2 umiera, a ludzie mają go dość i dostrzegają wiele bolączek, jakie wyrządził on społeczeństwu. Minie trochę czasu, zanim będziemy mogli w pełni wdrożyć Web3, ale w następnej dekadzie Internetu panuje wielki optymizm i nadzieja, że nam się to uda.

Jakie problemy przedsiębiorstw i rządów rozwiązuje Web3? Jaką rolę odgrywają łańcuchy bloków?

Web3 jest często opisywany jako odczyt + zapis + własna iteracja Internetu. Użytkownicy, w tym firmy i rządy, będą naprawdę posiadać dane, które zapiszą w publicznym łańcuchu blokowym, na którym opiera się Web3. W przeciwieństwie do Web2, gdzie wszystko, co ktoś przesyła na Facebooka lub Twittera, jest własnością korporacji będącej właścicielem bazy danych, w tej erze baza danych będzie publiczna, a właścicielem danych pozostanie osoba, która ją utworzyła.

Web3 i nieskończenie skalowalne łańcuchy bloków, które stanowią jego podstawę, rozwiążą kilka problemów przedsiębiorstw, rządów i użytkowników.

Suwerenność danych

Pierwszym na liście jest suwerenność danych. Nie jest tajemnicą, że zbieranie danych jest wpisane w naturę Web2, a gigantyczne monopole, które zarządzają usługami, od których jesteśmy zależni, lubią tę konfigurację. Jesteśmy uważani za produkt w Web2.

Jednak w erze Web3 firmy, rządy i osoby prywatne, które tworzą i przesyłają dane do łańcucha bloków, będą je posiadać na zawsze i będą mogły na nich zarabiać. Nie mówiąc już o tym, że staniemy się klientem i przestaniemy być uważani za produkt.

Suwerenność danych pozwala rozwiązać kilka problemów i stworzyć wiele nowych możliwości. Prywatność zostaje przywrócona, ponieważ szpiedzy, którzy zbierają dane, są odsuwani na bok lub całkowicie eliminowani. Naruszenia danych na dużą skalę będą rzadkie, ponieważ będzie niewiele scentralizowanych baz danych do zaatakowania. Użytkownicy, w tym firmy i przedsiębiorstwa, będą mogli dzierżawić własne dane w celu uzyskania przychodów, jeśli i kiedy im to odpowiada, zamiast oddawać je za darmo.

Wielu wciąż nie może pojąć, jak Internet z prawdziwą suwerennością danych mógłby w ogóle działać, ponieważ nigdy nie wiedzieliśmy, że może istnieć. Dzięki Web3 opartemu na blockchainie tak jest i my to zrobimy.

Przejrzystość i identyfikowalność

Wbrew twierdzeniom niektórych anarchistów i wprowadzonych w błąd wczesnych użytkowników walut cyfrowych opartych na blockchainie, Web3 będzie przeciwieństwem „zdecentralizowanego” świata bezprawia, jaki sobie wyobrażają. W rzeczywistości, w oparciu o masowo skalowalny publiczny łańcuch blokowy, taki jak Bitcoin SV (BSV), zapis każdej transakcji, czy to płatności, czy komunikacji, będzie widoczny w księdze publicznej.

Poczekaj minutę! Czy właśnie powiedziałem, że każda komunikacja i płatność będą widoczne na blockchainie w Web3? Nie, nie zrobiłem tego. Powiedziałem, że zapis każdej transakcji będzie widoczny; to ogromna i ważna różnica. Podczas gdy płatności, komunikacja i udostępniane dane będą całkowicie prywatne, zapis, że takie transakcje miały miejsce, zostanie niezmiennie opatrzony znacznikiem czasu w łańcuchu bloków.

To rozwiązuje kilka problemów dla rządów i przedsiębiorstw. Kradzież i korupcja będą znacznie łatwiejsze do wykrycia, a tym samym zniechęcone. Skradzione aktywa będą możliwe do odzyskania. Będzie można szybko zlokalizować dowolny plik lub nagranie, a odszyfrowanie go będzie proste i bezproblemowe przy użyciu odpowiednich kluczy prywatnych.

W tym świecie opartym na blockchainie będzie można mieć szeroki przegląd tego, co dzieje się w organizacji, w tym takie rzeczy, jak aktualna sytuacja finansowa lub kto przesłał lub uzyskał dostęp do rekordu i kiedy uzyskał do niego dostęp w czasie rzeczywistym. Wszystko to całkowicie zmieni charakter przedsiębiorstw i organizacji rządowych, czyniąc je bardziej przejrzystymi i odpowiedzialnymi.

Podczas gdy Web2 był erą prób poskładania elementów układanki z fragmentarycznych baz danych, ustalenia, kiedy doszło do naruszenia danych lub dokąd i przez kogo przeniesiono fundusze, wszystko to będzie znane w ciągu kilku minut na opartym na blockchain Web3.

Wymiany peer-to-peer

Jedną z cech charakterystycznych Web2, lub można by argumentować, że wyróżnia ją, są duże korporacje i tak zwane zaufane osoby trzecie w środku wszystkiego.

Pomyśl o tym; wszystkie Twoje e-maile przechodzą przez serwery należące do Google, Microsoft (NASDAQ: MSFT) lub Yahoo. Twoje prywatne czaty przechodzą przez serwery kontrolowane przez Meta, Twitter lub Snapchat. Twoje najbardziej intymne chwile, zdjęcia i filmy, które składają się na Twoje życie, znajdują się na serwerach należących do firm, które postrzegają je jako towary, które można wykorzystać. Każda płatność musi zostać rozliczona przez bank lub podmiot przetwarzający płatności.

Chociaż nie ma nic złego w zarabianiu pieniędzy przez firmy, w tej formie kapitalizmu inwigilacyjnego jest coś bezdusznego. W rzeczywistości trudno go w ogóle nazwać kapitalizmem, ponieważ monopole, które zarządzają tymi systemami, tłumią konkurencję i zabijają konkurentów w ich powijakach.

W świecie Web3 wymiany peer-to-peer staną się normą. Dzięki mikropłatnościom na blockchainach, takich jak Bitcoin SV, będzie można płacić węzłom za przetwarzanie danych w wiadomościach i e-mailach, które przechodzą bezpośrednio z urządzeń nadawców do odbiorców. Dzięki IPv6 dostępna będzie nieskończona liczba adresów IP, co umożliwi połączenie wszystkich urządzeń organizacji, umożliwiając wszystkim członkom, czy to pracownikom, czy agentom, bezpieczną i prywatną komunikację przez zaszyfrowane sieci typu peer-to-peer.

Oczywiście aplikacje ułatwiające wymianę typu peer-to-peer wciąż wymagają stworzenia. Chociaż istnieją już wczesne iteracje, nie można zaprzeczyć, że Web3 jak dotąd nie ma eleganckich interfejsów użytkownika i doświadczeń, które oferuje Web2. Firmy myślące przyszłościowo mają szansę wykorzystać tę szansę i stworzyć aplikacje przyszłości, które będą napędzać te wymiany peer-to-peer, czy to płatności, czy e-maile.

Wraz z przejmowaniem władzy przez Web3 gigantyczne firmy, od których jesteśmy zależni, z czasem staną się coraz mniej istotne. Zamiast polegać na swoich monopolach na komunikację i sieci społecznościowe, będą musieli wprowadzać innowacje, tworzyć aplikacje, z których ludzie chcą korzystać, a co najważniejsze, ponownie konkurować na rynku w oparciu o otwarty protokół. To ponownie zapoczątkuje wolny rynek, dając każdej firmie uczciwą szansę konkurowania na równych warunkach i wspierając nową erę innowacji i możliwości.

Web3 radykalnie różni się od tego, co znamy dzisiaj

Web3 i IoV będą tak różne od internetu, jaki znamy dzisiaj, że trudno będzie je uznać za to samo. Aby wszystkie korzyści zostały zrealizowane, pewną rolę będzie musiał odegrać masowo skalowalny publiczny łańcuch bloków.

Tego rodzaju publiczne łańcuchy bloków są głównym tematem konferencji London Blockchain Conference, która odbędzie się w dniach 31 maja – 2 czerwca, a każdy, kto ma pomysły, produkty lub firmy wykorzystujące publiczne łańcuchy bloków, jest mile widziany.

Oczywiście, skupiając się na legalnych zastosowaniach przez przedsiębiorstwa i rząd, osoby promujące nielegalne papiery wartościowe nie będą mile widziane, ale jeśli masz pomysł lub produkt/usługę, która legalnie i legalnie wykorzystuje technologię blockchain, chcemy usłyszeć od ciebie.

Odwiedź witrynę London Blockchain Conference, aby zabezpieczyć bilety lub zarejestrować się jako prelegent już dziś. Mamy nadzieję, że się tam spotkamy!

Obejrzyj: Blockchain Web3 i BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Web3 and the Internet of Value: Making the user the client, not the product – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO