Powiadomienie Coinbase Wells: SEC przygotowuje działania egzekucyjne w sprawie papierów wartościowych

Coinbase (NASDAQ: COIN) twierdzi, że został ostrzeżony przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), aby spodziewać się nieuchronnych działań prawnych za naruszenie federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

W środę Coinbase ujawniło, że otrzymało zawiadomienie Wells od pracowników SEC dotyczące „wstępnego ustalenia”, że regulator powinien „wszcząć postępowanie egzekucyjne” przeciwko giełdzie aktywów cyfrowych. SEC uważa, że zidentyfikowała naruszenia dotyczące papierów wartościowych związane z „aspektami rynku kasowego Spółki, usługi stakingowej Coinbase Earn, Coinbase Prime i Coinbase Wallet”.

Działania SEC oczekiwano od pewnego czasu, szczególnie po wniesieniu w lipcu zeszłego roku zarzutów cywilnych i karnych przeciwko byłemu pracownikowi Coinbase, który został przyłapany na handlu na podstawie wcześniejszej wiedzy o tym, które nowe tokeny będą notowane na giełdzie. SEC powiedziała wówczas, że „co najmniej dziewięć” tokenów zaangażowanych w skandal dotyczący wykorzystywania informacji poufnych to niezarejestrowane papiery wartościowe, ale CoinGeek uważa, że na platformie kryptograficznej handluje się innymi tokenami, które należą do tej samej kategorii, w tym BTC i Ethereum.

Dyrektor generalny Coinbase, Brian Armstrong, odpowiedział na tę wiadomość, tweetując, że SEC „po prostu nie była uczciwa, rozsądna, a nawet nie wykazała poważnego celu, jeśli chodzi o zaangażowanie w aktywa cyfrowe”.

Główny prawnik Coinbase, Paul Grewal, zamieścił typowo buntowniczy post na blogu – którego sama długość sugeruje, że środowe wiadomości były od dawna oczekiwane – krytykując SEC za najwyraźniej podjęcie decyzji po przeprowadzeniu „pobieżnego dochodzenia”.

Grewal twierdził, że Coinbase z zadowoleniem przyjąłby walkę prawną „aby zapewnić jasność, za którą się opowiadaliśmy, i wykazać, że SEC po prostu nie była uczciwa ani rozsądna, jeśli chodzi o zaangażowanie w aktywa cyfrowe”.

Ale Grewal skarżył się, że zawiadomienie Wellsa „nie dostarcza nam wielu informacji, na które moglibyśmy odpowiedzieć”, w tym aktywa, które SEC uważa za papiery wartościowe (wskazówka: wszystkie z nich, w tym BTC). Grewal skarżył się również, że SEC powinna była działać przed bezpośrednim notowaniem Coinbase na Nasdaq w 2021 r. oraz że oferty SEC dla firm „kryptograficznych” do rejestracji w organie regulacyjnym nie są poważne.

Podobnie jak w przeszłości, Grewal nalegał, aby Coinbase „nie notowała papierów wartościowych” ze względu na „rygorystyczny proces analizy i przeglądu każdego cyfrowego zasobu przed udostępnieniem go na naszej giełdzie”. A jednak nie tak dawno temu Coinbase starała się „przyspieszyć proces, w którym przeglądamy aktywa i dodajemy je do witryny”, ponieważ cena jej akcji spadała i musiała zwiększyć swoje przychody z prowizji z bezfunkcyjnego handlu altcoinami .

Ale w jakiś sposób Coinbase nigdy nie znalazł czasu, aby wymienić Bitcoin SV (BSV), pomimo skupienia się na użyteczności i nieograniczonej możliwości skalowania. Co dziwniejsze, dopiero w zeszłym miesiącu Armstrong błagał programistów, aby „uczynili łańcuchy bloków bardziej skalowalnymi”. Tylko w zeszłym tygodniu BSV zgłosiło ponad 50 milionów transakcji w ciągu 24 godzin. I nadal nie ma BSV na Coinbase. Dlaczego? Och, właśnie…

Przyjaciel sądu, nie skazanego

W powiązanych wiadomościach, Coinbase złożył w zeszłym tygodniu amicus brief w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu, wspierając swojego byłego pracownika, Ishana Wahi, który – wraz ze swoim bratem i trzecim konspiratorem – próbuje zwolnić osobę z SEC. pozew handlowy. W lutym Wahi przyznał się do spisku w celu popełnienia oszustwa elektronicznego w powiązanej sprawie karnej w Nowym Jorku.

Opinia Coinbase opiera się na przekonaniu, że „pozew SEC opiera się na założeniu, że Coinbase… bezprawnie wymieniła przynajmniej niewielką liczbę papierów wartościowych na swojej platformie”. Zgłoszenie tak naprawdę nie obejmuje żadnych nowych podstaw, służąc przede wszystkim ponownej krytyce Coinbase dotyczącej rzekomej skłonności SEC do „regulacji poprzez działania egzekucyjne”, jednocześnie wzywając sąd do „odrzucenia tego pozwu jako wykluczonego przez dawno ustalone rozumienie przepisów dotyczących papierów wartościowych ”.

Nieuzasadnione sztuczki sądowe

Przedstawiciele prawni Coinbase pojawili się we wtorek przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, próbując przekonać sędziów, że klauzule arbitrażowe w warunkach świadczenia usług giełdy zabraniają klientom kierowania giełdy do sądu.

Zasadniczo Coinbase próbuje uchylić się od dwóch procesów sądowych, zmuszając strony do negocjacji za zamkniętymi drzwiami, miejmy nadzieję, że nie pozostawi śladu prawnej bułki tartej, do której zachęcania innych poszkodowanych klientów.

Coinbase v. Bielski dotyczy klienta, który chce, aby Coinbase zwrócił mu 31 000 $, które stracił na rzecz oszusta z powodu rzekomo słabych zabezpieczeń giełdy. Suski przeciwko Coinbase to pozew zbiorowy wniesiony przez klientów, którzy twierdzą, że giełda błędnie przedstawiła zasady loterii Dogecoin, która w rzeczywistości nie wymagała od nich kupna lub wymiany Dogecoin o wartości 100 USD.

Żaden z pozwów nie dotyczy szczególnie aktywów cyfrowych, zamiast tego skupia się na coraz częstszym stosowaniu klauzul arbitrażowych przez świat korporacyjny w celu ograniczenia możliwości dochodzenia roszczeń przez klientów na drodze sądowej. W związku z tym orzeczenie Sądu Najwyższego może oznaczać kłopoty dla wielu amerykańskich firm, a także dla osób takich jak były prezydent Donald Trump, który umieszcza klauzule arbitrażowe w umowach o pracę swoich pracowników.

Sądy niższej instancji stanęły po stronie powodów, w tym kalifornijski sąd federalny, który nazwał Coinbase „nieodpowiedzialnym” za zastosowanie „sztuczki sądowej”, aby zmusić użytkowników do robienia rzeczy po swojemu. W lipcu ubiegłego roku federalny sąd apelacyjny odmówił zawieszenia pozwów, podczas gdy apelacja Coinbase od orzeczenia w Kalifornii jest w toku, co skłoniło Coinbase do złożenia wniosku do Sądu Najwyższego o zawieszenie. Nie ma harmonogramu, kiedy sędziowie mogą wydać werdykt.

Zakreśl wagony USDC

W międzyczasie pojawiły się doniesienia, że Coinbase zaoferował swojemu partnerowi USDC, Circle, awaryjną linię kredytową w celu wsparcia słabnącego stablecoina po zamrożeniu miliardów jego aktywów rezerwowych.

W tym tygodniu Fortune zacytował źródło, które twierdziło, że wie, jak Circle zareagowało po tym, jak USDC stracił kurs 1:1 z dolarem amerykańskim. USDC na krótko spadł poniżej 88 centów po tym, jak Silicon Valley Bank (SVB) nagle upadł w piątek, 10 marca, i utknął w rezerwach gotówkowych o wartości 3,3 miliarda dolarów, które wspierają stablecoina. USDC odzyskał swoją pozycję dopiero po tym, jak Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) wkroczyła w tę niedzielę, aby zagwarantować wszystkie depozyty SVB.

Fortune poinformowało, że przed interwencją FDIC Coinbase zaoferował Circle instrument kredytowy, który „zagwarantowałby pełną płynność rezerw USDC”, zapewniając w ten sposób kontynuację wykupów USDC 13 marca rano. Dopiero w środę Circle poinformowało, że „wyczyściło zasadniczo wszystkie zaległości w zakresie wniosków o wybicie i wykup”.

Zaległości mogą być jasne, ale klienci USDC nadal wyrażają niepokój związany ze stanem stablecoina. Kiedy SVB upadło, kapitalizacja rynkowa USDC wynosiła prawie 44 miliardy dolarów. Od tego tygodnia walczy o utrzymanie się powyżej 35 miliardów dolarów. USDC jest spółką konsorcjum Center, które składa się z Coinbase i Circle.

To, że Coinbase spieszy się do obrony swojego partnera, nie jest zaskakujące, a tym bardziej zaskakujące, biorąc pod uwagę, że kondycja fiskalna Coinbase w coraz większym stopniu zależy od odsetek generowanych z bezpiecznego przechowywania około 2 miliardów USD w USDC w imieniu swoich klientów.

Kurcząca się kapitalizacja rynkowa USDC zmniejszy przychody Coinbase z odsetek, co może wyjaśniać, dlaczego Coinbase wstrzymała wykupy USDC podczas szalonego weekendu Circle. Coinbase przytoczył „wzmocnioną aktywność”, aby uzasadnić odmowę klientom dostępu do ich USDC.

Chęć Coinbase, by pojechać na ratunek Circle, skłoniła niektórych krytyków do pytania, gdzie dokładnie giełda znajdzie potrzebne miliardy. Biorąc pod uwagę, że giełda straciła w zeszłym roku ponad 2,6 miliarda dolarów, a gotówka korporacyjna pod koniec 2022 roku zmniejszyła się do zaledwie około 1 miliarda dolarów więcej niż dziura w rezerwach Circle, krytycy ci mogą mieć rację, szukając więcej informacji.

Przypomnijmy, że głównym czynnikiem upadku giełdy FTX była jej gotowość do kierowania gotówki klientów do swojego partnera badawczego Alameda, aby pokryć dziury w bilansie Alameda. Nikt nie oskarża Coinbase o wykorzystywanie środków klientów do zabezpieczenia USDC, ale większa przejrzystość w zakresie transakcji finansowych giełd zdziałałaby cuda w tych niepewnych czasach.

Dodając obrazę do obrażeń, w środę zhakowano konto na Twitterze dyrektora ds. Strategii Circle, Dantego Disparte. Konto szybko zaczęło oferować oszukańcze oferty nagród lojalnościowych dla użytkowników USDC, aby odpokutować za zakłócenia w tym miesiącu. Circle zostało zmuszone do poinformowania użytkowników o włamaniu i ostrzeżenia ich, aby nie klikali żadnych linków wydanych przez zawieszone konto.

Unbankowy strzał

Problemy Coinbase nie ograniczają się do USDC. Niemal równoczesne awarie nowojorskiego banku Signature Bank i kalifornijskiego Silvergate Bank (NASDAQ: SI) okradły giełdy i animatorów rynku z dwóch głównych sieci rozliczeń kryptograficznych działających 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

W zeszły weekend, spółka zależna New York Community Bancorp, Flagstar Bank, nabyła aktywa Signature, z godnym uwagi wyjątkiem wszelkich cyfrowych aktywów bankowych lub aktywów lub depozytów związanych z kryptowalutami. Platforma rozliczeniowa Signature firmy Signature — opracowana przez Tassat Group — żyje, chociaż nikt nie zgadnie, jak długo jeszcze.

W poniedziałek Wall Street Journal poinformował, że Coinbase poinformował klientów, że nie będzie już obsługiwał transakcji Signet. Mówi się, że Coinbase szuka alternatywnego mechanizmu rozliczeniowego, dopóki długoterminowy los Signet nie stanie się jasny. W międzyczasie transakcje w USD będą realizowane tylko w normalnych godzinach bankowych.

We wtorek CNBC poinformowało, że wiele firm zajmujących się walutą cyfrową przygląda się nowym relacjom bankowym w Szwajcarii. Jeden anonimowy doradca lokalnego banku powiedział, że został „zasypany prośbami” o usługi bankowe. Dominic Castley, dyrektor ds. marketingu w szwajcarskim banku Sygnum, przyjaznym cyfrowym walutom, powiedział, że jego grupa odnotowała „znaczący wzrost zapytań dotyczących onboardingu”.

Czas zaktualizować ten paszport

To nie wszystkie złe wieści dla Coinbase. Firma ogłosiła we wtorek, że jej brazylijscy klienci mogą teraz doładowywać swoje konta lokalną walutą Real po integracji giełdy z platformą płatności natychmiastowych Pix. Wcześniej zakupy kryptowalut przez brazylijskich klientów były możliwe tylko za pomocą kart kredytowych. Brazylijska aplikacja Coinbase jest teraz w pełni dostępna w języku portugalskim.

Brazylijskie aktualizacje są częścią szaleńczego odwrotu Coinbase od rynku amerykańskiego, który mózg giełdy coraz bardziej postrzega jako wrogie terytorium. W zeszłym tygodniu Bloomberg poinformował, że Coinbase rozpoczął rozmowy z międzynarodowymi animatorami rynku i inwestorami instytucjonalnymi na temat stworzenia całkowicie oddzielnej platformy poza Ameryką.

Coinbase wcześniej ogłosił strategię „Go Broad, Go Deep”, aby rozszerzyć zasięg giełdy na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. (Obssijcie to, pingwiny!) Zmagająca się z finansami Coinbase najwyraźniej chce wejść na lukratywny – choć prawnie pobieżny – rynek kryptowalutowych instrumentów pochodnych, obecnie zdominowany przez całkowicie pobieżną giełdę Binance.

Coinbase nie zrezygnował całkowicie z rynku amerykańskiego, o czym świadczą jego ciągłe wysiłki mające na celu przekonanie organów regulacyjnych do ograniczenia giełdy. W piątek, 24 marca, trio dyrektorów Coinbase pod przewodnictwem dyrektora generalnego Armstronga weźmie udział w Crypto435 Live, przestrzeni na Twitterze poświęconej dążeniu firmy do „polityki prokryptograficznej na poziomie stanowym i federalnym”.

Coinbase uruchomił Crypto435 na początku tego miesiąca, aby zachęcić swoich klientów do kontaktowania się/nękania lokalnych polityków i promowania „polityki proinnowacyjnej”. Dyrektorzy Coinbase zrobiliby to sami, ale spalili zbyt wiele mostów z niedosłyszącymi komentarzami kwestionującymi rozumienie prawa przez organy regulacyjne.

Strzelanie do posłańca

W styczniu Coinbase z dumą oświadczył, że jego Coinbase Wallet „czyni eksplorację Web3 bezpieczniejszą i bezpieczniejszą dla wszystkich dzięki nowemu pakietowi wiodących w branży funkcji bezpieczeństwa”.

Jednak nowy raport twórców portfela ZenGo znalazł luki w wiodących symulacjach transakcji Web3, które mogą pozwolić hakerom oszukać silniki symulacyjne. Stwierdzono, że portfel Coinbase jest szczególnie podatny na tego typu podstępy transakcyjne.

ZenGo stwierdziło, że „odpowiedzialnie ujawniło te luki odpowiednim dostawcom i problemy te zostały już naprawione”. Za ich wysiłki ZenGo otrzymało grant od Fundacji Ethereum oraz „wiele nagród za błędy” od dostawców, w tym Coinbase.

Jednak gdy Coinbase dowiedział się, że ZenGo planuje opublikować swoje ustalenia, przedstawiciel poprosił ZenGo o „usunięcie wszelkich odniesień do Coinbase, raportu i szczegółów podglądu transakcji z publicznych oświadczeń i prezentacji konferencyjnych”. Przedstawiciel dodał, że kodeks postępowania HackerOne ds. cyberbezpieczeństwa „wyraźnie zabrania publicznego ujawniania informacji z raportu bez naszej zgody”.

ZenGo CTO Tal Be’ery odpowiedział na tę próbę odwetu, tweetując: „To NIE jest sposób traktowania badaczy bezpieczeństwa”. Be’ery dodał, że „Nagroda za błąd nie jest nakazem kneblowania. Nie damy się zastraszyć ani zastraszyć. #CoinbaseWallet możesz odzyskać swoje pieniądze.”

Nienaganne wyczucie czasu

Mówiąc o odzyskaniu pieniędzy, akcje Coinbase wzrosły we wtorek o prawie 12%, zamykając się tuż poniżej 84 USD, co oznacza najwyższy poziom w 2023 roku. Fundusze ARK Invest Cathie Wood, które wpadły w szał kupowania Coinbase, gdy wartość akcji spadła, we wtorek sprzedały prawie 161 000 akcji, aby pomóc zrekompensować część tych strat.

Dobrze, że akcje Coinbase spadły w środę na ziemię, zamykając się o ponad 8% na wiadomość, że Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o kolejną ćwierć punktu. Akcje spadły o kolejne 16% w handlu po godzinach, gdy pojawiła się wiadomość o zawiadomieniu Wellsa.

To nasuwa pytanie, co dyrektor generalny Armstrong wiedział o tym zawiadomieniu Wellsa i kiedy o tym wiedział. Armstrong sprzedał w tym miesiącu swoje akcje Coinbase o wartości 5,9 miliona dolarów, w tym 2,2 miliona dolarów we wtorek – dla tych z was, którzy śledzą, co daje jego łączną sprzedaż w 2023 roku do około 18 milionów dolarów.

Grewal sprzedał w środę swoje akcje za około 179 000 USD, co dało mu łącznie ponad 457 000 USD od początku roku. Podsumowując, osoby mające dostęp do informacji poufnych w Coinbase sprzedały w tym roku swoje akcje o wartości 26 milionów dolarów, podczas gdy zakupy akcji przez osoby mające dostęp do informacji poufnych stanowią zaledwie jedną dziesiątą tej sumy. Szczerze mówiąc, znacznie łatwiej byłoby wkupić się w stałą pozę wyższego kierownictwa Coinbase „nasza przyszłość jest tak jasna, że musimy nosić okulary przeciwsłoneczne”, gdyby publicznie wykazali choć odrobinę wiary w swoje długoterminowe perspektywy.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Coinbase Wells Notice: SEC prepping enforcement action for securities violations – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO