Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zwrócił uwagę na wyzwania, przed którymi mogą stanąć islamskie systemy bankowe w związku z wprowadzeniem cyfrowych walut banku centralnego (CBDC).
Obawy MFW zostały zawarte w niedawno opublikowanym dokumencie roboczym, którego celem było rozpoczęcie debaty zainteresowanych stron. Na szczycie listy problemów dla MFW znajduje się wpływ CBDC na politykę pieniężną dla krajów praktykujących bankowość szariatu.
Chociaż islamska bankowość stanowi mniej niż 3% światowych finansów, 34 kraje praktykują pewną formę systemu bankowego, z Iranem i Sudanem na całej linii. Poza tym dyskusje na temat CBDC rozpoczęły się na poważnie w prawie tuzinie krajów z islamskimi systemami bankowymi, wywołując niepokój MFW.
W bankowości islamskiej spekulacja jest uważana za haram, co oznacza, że CBDC uruchomione w systemie nie może uczestniczyć w walutowych transakcjach pochodnych. Istnieje zwiększone ryzyko dezintermediacji banków, biorąc pod uwagę brak odsetek od depozytów, co zdaniem MFW może wywołać falę „kryptalizacji” systemów bankowych.
„Konwencjonalne mechanizmy zarządzania płynnością – rynek międzybankowy, instrumenty finansowe rynku wtórnego, okno dyskontowe banku centralnego i pożyczkodawca ostatniej szansy (LOLR) – oparte na oprocentowaniu są niedopuszczalne dla banków islamskich” – powiedział MFW.
MFW zwrócił uwagę, że brak jednolitego rozwoju bankowości islamskiej i ograniczona liczba podmiotów bankowych wśród praktykujących krajów w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju islamskich instrumentów zarządzania płynnością.
Wśród krajów praktykujących bankowość szariatu wzrost walut cyfrowych był w dużej mierze nierównomierny, z galopującymi wskaźnikami adopcji odnotowanymi na Bliskim Wschodzie. Tego samego nie można powiedzieć o innych krajach islamskich, takich jak Maroko i Algieria, które wprowadziły całkowity zakaz walut cyfrowych.
W 2021 r. Indonezyjska Narodowa Rada Ulemów (MUI), islamskie ciało naukowe, ogłosiło, że BTC i inne waluty cyfrowe są haram, ponieważ zawierają elementy „niepewności, zakładów i szkód”.
Konwencjonalne banki wciąż stoją przed wyzwaniami związanymi z CBDC
Emisja CBDC nadal stanowi ponure wyzwanie dla konwencjonalnych banków komercyjnych, co budzi niepokój interesariuszy z branży. Brad Jones, zastępca gubernatora Reserve Bank of Australia, ostrzegł, że instytucje finansowe są narażone na ryzyko paniki bankowej, gdy depozyty można łatwo zamienić na CBDC.
Dodał, że CBDC mogą utrudniać bankom oferowanie pożyczek w przypadku, gdy CBDC są „preferowanym źródłem płynności”.
W Europie banki komercyjne nakłaniają Europejski Bank Centralny (EBC) do przyznania im głównej roli we wprowadzaniu cyfrowego euro, argumentując to tym, że są w najlepszej pozycji do łagodzenia wszelkiego ryzyka, które może się pojawić.
Aby dowiedzieć się więcej o walutach cyfrowych banku centralnego i niektórych decyzjach projektowych, które należy wziąć pod uwagę podczas ich tworzenia i uruchamiania, przeczytaj podręcznik nChain dotyczący CBDC.
Obejrzyj: Czy Bitcoin jest halal?
Autor : BitcoinSV.pl
Źródło : IMF warns on risks posed by CBDCs on Islamic banking systems – CoinGeek