Rosjanie wykorzystują Tether do wysyłania pieniędzy na Zachód, unikając sankcji i KYC – Transparency International

Rosyjskie banki mogą zostać odcięte od międzynarodowej sieci płatniczej SWIFT, ale pomimo szeroko zakrojonych sankcji międzynarodowych pieniądze nadal płyną między Rosją a Zachodem. Brokerzy są gotowi zamienić rosyjskie ruble na obcą walutę za granicą, w gotówce.

Rosyjski oddział Transparency International, globalnej antykorupcyjnej organizacji pozarządowej (NGO), znalazł w Moskwie co najmniej ośmiu brokerów pozagiełdowych (OTC), którzy mogą sprzedać ci dziesiątki tysięcy dolarów w stablecoinach za gotówkę, a następnie wymienić je na w Wielkiej Brytanii za funty szterlingi – wszystko za gotówkę i bez dokumentów potwierdzających znajomość klienta (KYC).

We wnioskach udostępnionych CoinDesk Transparency stwierdziło, że koncentruje się na Wielkiej Brytanii, ponieważ kraj ten od dawna jest ulubionym miejscem rosyjskich pieniędzy przechowywanych za granicą. Obejmuje to rosyjskie firmy gromadzące inwestycje kapitałowe i rosyjskich oligarchów, takich jak Roman Abramowicz, lokujących swoje oszczędności w wyszukanych domach i klubach piłkarskich.
Przemieszczanie pieniędzy między Rosją a resztą świata stało się bardziej problematyczne od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku.

Po lutym 2022 r. Stany Zjednoczone i kraje europejskie podjęły działania mające na celu odizolowanie Rosji od globalnego systemu finansowego, aby stłumić przepływy pieniężne pomagające Rosji sfinansować inwazję. Duża część tego polegała na odcięciu większości rosyjskich banków od międzynarodowego międzybankowego systemu przekazów pieniężnych, Towarzystwa Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej lub SWIFT.

Według rosyjskiego portalu informacyjnego Banki.ru, kilka rosyjskich banków nadal może dokonywać przelewów walutowych w systemie SWIFT. Ale lista nie obejmuje największych banków w kraju. Raporty pokazują, że ci, którzy nadal mają dostęp do globalnego systemu, często widzą opóźnienia w swoich transakcjach. Zagraniczne banki często poddają takie przelewy dodatkowym kontrolom – czasem miesiącami.
Oprócz tego Unia Europejska zeszłej jesieni zakazała obywatelom Rosji korzystania z europejskich usług kryptograficznych.

Niemniej jednak wciąż istnieją sposoby na przetransportowanie dziesiątek tysięcy gotówki przez rosyjską granicę bez zgłaszania ich do kontroli celnej. Na przykład, możesz kupić stablecoina Tether (USDT) za gotówkę w Moskwie, a następnie sprzedać go za gotówkę w Londynie. Bez rejestracji, bez weryfikacji tożsamości, bez licencji, bez gwarancji.

Przenoszenie pieniędzy
Pierwszym krokiem jest zakup USDT, największego stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim pod względem kapitalizacji rynkowej, w jednym z biur gotówkowych OTC w Moskwie, klastrze luksusowych centrów biznesowych stolicy Rosji. Następnie musisz znaleźć sklepy OTC, które oferują zakup USDT za funty szterlingi.
Transparency znalazło ośmiu takich brokerów i dowiedziało się, że będą przetwarzać 10 000 USD i więcej w kryptowalutach: Pridechange, Bitokk, Alfa.exchange, Finex24, Mychange, 24ExPay, Trust-exchange i usankcjonowany OTC Suex, który według Transparency nadal działa.

Udając potencjalnego klienta, badacze Transparency wysłali SMS-a do oficjalnego konta Suex na Telegramie i otrzymali odpowiedź, że może sprzedać 15 000 USDT za gotówkę w Londynie za 1,5% opłaty. Sprzedawca musiałby najpierw wysłać USDT i otrzymać gotówkę w ciągu pięciu godzin od anonimowego kuriera.
Egor Petukhovsky, założyciel Suex, powiedział CoinDesk, że Suex zakończył działalność 21 września 2021 r. Powiedział, że nie wie, kto miał dostęp do konta Telegram firmy.
Inni brokerzy oferują podobne warunki: prowizja od 1% do 3% oraz dostawa tego samego dnia w uzgodnionym miejscu w Londynie. Klienci muszą wysłać zdjęcie dowolnego banknotu z numerem seryjnym i pokazać je kurierowi podczas spotkania z kontrahentem. Czasami kurierzy prosili również o opis ubioru klienta, aby rozpoznać go na ulicy, powiedział Transparency CoinDesk. Ale żaden identyfikator nie jest wymagany.
Badacze Transparency zidentyfikowali 15 adresów portfeli kryptograficznych należących do firm OTC. Według obliczeń Transparency najbardziej aktywne portfele otrzymywały i wysyłały od 420 000 do 470 000 USD miesięcznie.
CoinDesk przyjrzał się portfelom zidentyfikowanym przez Transparency. Według firmy analitycznej Crystal Blockchain, w większości wysyłali środki do kilku giełd kryptowalut: Huobi, Binance, WhiteBit i dwóch rosyjskich giełd, MEXC i Garantex (usankcjonowanych przez USA w kwietniu 2022 r.).
Na przykład giełda powiernicza to oferta wymiany USDT na euro w Pradze w Czechach, jak dowiedziała się Transparency. Zgodnie z danymi blockchain, portfel USDT dostarczony przez giełdę Trust przetworzył ponad 3,7 miliona dolarów od kwietnia ubiegłego roku.

Alfa.exchange, której portfel przetworzył od października ponad 1,8 miliona USD w USDT, oferuje szeroki zakres opcji transakcji gotówkowych. Według strony internetowej użytkownicy mogą sprzedawać USDT i otrzymywać gotówkę z dostawą do nich w różnych miastach w Rosji, USA i Europie. Kiedy badacz Transparency zapytał o miejsce dostawy w Londynie, firma zasugerowała spotkanie z kurierem w londyńskiej dzielnicy Norbury, w lokalnej siłowni.


Inne OTC, które oferowały wypłaty w funtach szterlingach, to 24ExPay, który od września 2021 r. przetworzył ponad 7,2 mln USDT za pośrednictwem swojego portfela USDT, oraz Pridechange, którego portfel otrzymał i wysłał ponad 3,7 mln USD od pierwszej transakcji w kwietniu 2022 r.
Korzystanie z takich brokerów stwarza ryzyko dla użytkowników, którzy muszą ufać anonimowemu kontrahentowi kryjącemu się za pseudonimem Telegram, ponieważ sprzedawca najpierw wysyła kryptowaluty, a gotówkę otrzymuje kilka godzin później. Jednak dochodzenie Transparency pokazuje, że chociaż sankcje polityczne mogą być potężnym narzędziem ograniczania przepływów pieniędzy do ukaranej jurysdykcji, zwykle nie zatrzymują one całkowicie przepływu niezidentyfikowanych środków.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russians Use Tether to Send Money to the West, Evading Sanctions and KYC – Transparency International (coindesk.com)Author: BitcoinSV.pl
CEO