Jedna z największych pralni kryptowalut w Darkwebie została namierzona i zamknięta

Europol wspiera Niemcy i USA w likwidacji infrastruktury ChipMixer: przejęto aż 40 mln euro

Niemieckie i amerykańskie władze, wspierane przez Europol, obrały sobie za cel ChipMixer, mikser kryptowalut dobrze znany w półświatku cyberprzestępczym. Dochodzenie było również wspierane przez Belgię, Polskę i Szwajcarię. 15 marca władze krajowe zlikwidowały infrastrukturę platformy w związku z jej rzekomym zaangażowaniem w pranie brudnych pieniędzy i przejęły cztery serwery, około 1909,4 bitcoinów w 55 transakcjach (ok. 44,2 mln EUR) i 7 TB danych.

230313_Banner.png

ChipMixer, nielicencjonowany mikser kryptowalut założony w połowie 2017 roku, specjalizował się w mieszaniu lub wycinaniu śladów związanych z aktywami wirtualnej waluty. Oprogramowanie ChipMixer zablokowało ścieżkę blockchain funduszy, czyniąc ją atrakcyjną dla cyberprzestępców chcących prać nielegalne wpływy z działalności przestępczej, takiej jak handel narkotykami, handel bronią, ataki ransomware i oszustwa związane z kartami płatniczymi. Zdeponowane środki byłyby zamieniane na „żetony” (małe żetony o równoważnej wartości), które następnie mieszano ze sobą – w ten sposób anonimizując wszystkie ścieżki prowadzące do źródła początkowych środków.

Usługa dostępna zarówno w czystej, jak i ciemnej sieci, ChipMixer oferowała swoim klientom pełną anonimowość. Ten rodzaj usługi jest często wykorzystywany, zanim wyprane aktywa kryptograficzne przestępców zostaną przekierowane na giełdy kryptowalut, z których część jest również na usługach przestępczości zorganizowanej. Pod koniec procesu „oczyszczone” kryptowaluty można łatwo wymienić na inne kryptowaluty lub bezpośrednio na walutę FIAT za pośrednictwem bankomatu lub konta bankowego.

Aktywa kryptograficzne o wartości 2,73 mld EUR wyprane za pomocą „czipów”
Dochodzenie w sprawie służby przestępczej sugeruje, że platforma mogła ułatwić pranie 152 000 bitcoinów (o wartości około 2,73 miliarda euro według obecnych szacunków) w aktywach kryptograficznych. Duża część tego jest powiązana z rynkami Darkweb, grupami ransomware, nielegalnym handlem towarami, pozyskiwaniem materiałów służących do wykorzystywania seksualnego dzieci i skradzionymi aktywami kryptograficznymi. Informacje uzyskane po usunięciu platformy Darkweb Hydra Market ujawniły transakcje o równowartości milionów euro.

Aktorzy ransomware, tacy jak Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma lub Lockbit, również używali tej usługi do prania otrzymanych płatności okupu. Władze badają również możliwość, że część aktywów kryptograficznych skradzionych po bankructwie dużej giełdy kryptograficznej w 2022 r. została wyprana za pośrednictwem ChipMixer.

Europol ułatwił wymianę informacji między organami krajowymi i wspierał koordynację operacji. Europol zapewnił również wsparcie analityczne łączące dostępne dane z różnymi sprawami karnymi w UE i poza nią oraz wspierał dochodzenie za pomocą analizy operacyjnej, kryptośledzenia i analizy kryminalistycznej. Operację wspierała również wspólna grupa zadaniowa ds. zwalczania cyberprzestępczości (J-CAT) przy Europolu. Ten stały zespół operacyjny składa się z oficerów łącznikowych ds. cyberprzestępczości z różnych krajów, którzy pracują nad głośnymi dochodzeniami w sprawie cyberprzestępczości.

Zaangażowane organy krajowe:
Belgia: policja federalna (Police Fédérale/Federale Politie)
Niemcy: Federalny Urząd Policji Kryminalnej (Bundeskriminalamt) i Prokuratura Generalna Frankfurt nad Menem (Generalstaatsanwaltschaft Frankfurt/Main, Zentralstelle zur Bekämpfung der Internetkriminalität)
Polska: Centralne Biuro ds. Cyberprzestępczości (Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości)
Szwajcaria: Policja kantonalna Zurychu (Kantonspolizei Zürich)
USA – Federalne Biuro Śledcze, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departament Sprawiedliwości

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/one-of-darkwebs-largest-cryptocurrency-laundromats-washed-outAuthor: BitcoinSV.pl
CEO