Rosyjski bank wydaje pierwszą gwarancję bankową opartą na technologii blockchain w chińskim juanie

Moscow Credit Bank (MCB) zwrócił się do blockchain w celu wystawienia gwarancji bankowej, co czyni go pierwszym spośród rosyjskich instytucji finansowych.

W oświadczeniu MCB gwarancja bankowa została wystawiona na platformie blockchain Masterchain. Moskiewski Bank Kredytowy potwierdził, że gwarancja bankowa była denominowana w chińskich juanach o wartości około 144 600 USD.

Gwarancja bankowa to zabezpieczenie udzielone przez bank, które zapewnia beneficjenta, że pokryje wszelkie długi, jeśli dłużnik nie będzie mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Bank podał, że gwarancja bankowa była denominowana w juanach chińskich, ponieważ klient jest importerem chińskich towarów, ale beneficjent kontraktu otrzyma rosyjskie ruble. Natalya Bahova, dyrektor MCB, wyjaśniła, że międzynarodowe kontrakty są rozliczane w chińskiej walucie, co prowadzi do gwałtownego wzrostu popytu na płatności w juanach.

„To logiczny krok dla rynku, w najbliższej przyszłości zobaczymy więcej przykładów. Decyzja będzie szczególnie istotna dla dużych grup firm, które mają wiele spółek zależnych, które regularnie i w dużych ilościach akceptują gwarancje bankowe” – powiedział Bahova.

Bahova wychwalał korzyści płynące z używania blockchain w udzielaniu gwarancji bankowych w porównaniu z tradycyjną papierkową robotą z nimi związaną. Przejrzystość i brak możliwości sfałszowania gwarancji bankowej dają jej przewagę nad konwencjonalnym, biurokratycznym procesem wydawania.

Korzystając z platformy MasterChain, beneficjent nie musi wysyłać wniosku do banku o potwierdzenie autentyczności gwarancji bankowej. „Nie można go sfałszować ani zgubić” – czytamy w oświadczeniu MCB, sugerując, że więcej rosyjskich banków przejdzie na DLT.

Blockchain na ratunek

Podczas gdy Rosja nadal boryka się z ciężarem zachodnich sankcji, rząd bada blockchain jako sposób na obejście sankcji. Ministerstwo Finansów kraju i bank centralny wydały wspólne oświadczenie, że rozważają wykorzystanie stablecoinów do transakcji transgranicznych po usunięciu ich z sieci SWIFT.

Mówi się, że rozwój cyfrowego rubla z blockchainem ma między innymi funkcje płatności transgranicznych. Rosyjski bank centralny prowadzi rozmowy z Ludowym Bankiem Chin (PBoC), aby umożliwić bezproblemowe rozliczenia transgraniczne między obydwoma krajami przy użyciu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach technologii blockchain? Zajrzyj na stronę BSV Blockchain Resources, z której możesz pobrać przydatne e-booki — od uwolnienia wartości danych o ekstremalnej skali po zrozumienie potencjału Metaverse, wśród wielu tematów — za darmo.

Obejrzyj: Przyszły świat z Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Russian bank issues first blockchain-based bank guarantee in Chinese yuan – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO