Amerykańskie flagi BTC, portfele ETH powiązane z rosyjską siecią unikania sankcji

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na portfele wirtualnej waluty należące do rosyjskiego handlarza bronią za naruszenie obowiązujących sankcji wobec Rosji i wybranych podmiotów.

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu Państwa (OFAC) ogłosiło to w oświadczeniu, potwierdzając umieszczenie na czarnej liście adresów BTC i Ethereum (ETH) obsługiwanych przez Jonatana Zimenkowa, syna Władimirowicza Zimenkowa. Władze twierdzą, że ojciec i syn byli zaangażowani w prowadzenie systemu uchylania się od sankcji, siatki Zimenkowa.

Raporty Onchain wskazują, że usankcjonowane adresy nie zawierają w tej chwili żadnych aktywów, ale pokazują historię transakcji. Zajęcie przez OFAC sugeruje, że Zimenkovowie mogli używać wirtualnych walut, aby ułatwić zakup i sprzedaż broni podmiotom objętym sankcjami.

„Osoby z tej sieci (sieci Zimenkowa) były zaangażowane w projekty związane z rosyjskimi zdolnościami obronnymi, w tym w dostarczanie rosyjskiej firmie zaawansowanych technologicznie urządzeń po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego 2022 r.” – czytamy w oświadczeniu OFAC. .

OFAC twierdził również, że duet był zaangażowany w wiele transakcji sprzedaży helikopterów podmiotom rosyjskim objętym sankcjami. Zimenkovom zarzucono dodatkowy zarzut pośrednictwa w sprzedaży rosyjskiej broni rządom krajów trzeciego świata, z oświadczeniem ujawniającym kilka fałszywych firm, z których korzystał Igor.

To nie pierwszy raz, kiedy OFAC sankcjonuje pozycje wirtualnej waluty, ponieważ słynie z zakazu obywatelom korzystania z cyfrowego miksera aktywów Tornado Cash. OFAC stwierdził, że podmioty objęte sankcjami, takie jak Korea Północna, używały miksera do prania skradzionej wirtualnej waluty, ale krytycy nazwali to „destrukcyjną decyzją polityczną”.

O sankcjach i wirtualnych walutach

Od czasu nałożenia sankcji na Rosję po inwazji na Ukrainę toczą się gorące dyskusje na temat roli zasobów cyfrowych w unikaniu sankcji. Na początku konfliktu zbrojnego spekulowano, że Rosja zwróci się ku klasie aktywów, co skłoniło władze USA do nakazania dostawcom usług zgłaszania aktywności na ich platformach należących do objętych sankcjami podmiotów.

Jednak przekrój władz twierdzi, że Rosja nie może używać walut wirtualnych do obchodzenia sankcji z powodu problemów z płynnością, które mogą się pojawić. Przejrzysty charakter technologii rozproszonych rejestrów jest kolejnym czynnikiem przeciwko powszechnemu stosowaniu wirtualnych walut przez objęte sankcjami rosyjskie podmioty.

Niemniej jednak rosyjskie Ministerstwo Finansów i bank centralny badają plany, które pozwoliłyby obywatelom na używanie stablecoinów w płatnościach transgranicznych.

Obejrzyj: Prawo i porządek — zgodność z przepisami dotyczącymi łańcucha bloków i zasobów cyfrowych

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : US flags BTC, ETH wallets linked to Russian sanctions evasion network – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO