Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Bitcoina!

Jest 9 stycznia, a osoby zaznajomione z historią Bitcoina wiedzą, że właśnie tego dnia 14 lat temu w 2009 roku została wydana pierwsza wersja protokołu Bitcoin i tak naprawdę zaczął się blockchain Bitcoina.

To, co było pierwszym na świecie elektronicznym systemem gotówkowym peer-to-peer, radykalnie zmieniło się na przestrzeni lat, ale żyje do dziś jako Bitcoin SV (BSV). Przejdźmy się wspomnieniami, aby podsumować najważniejsze wydarzenia.

Natura Bitcoin jest taka, że po wydaniu wersji 0.1, rdzeń projektu został osadzony w kamieniu na resztę jego życia. – Satoshi Nakamoto

Czy blok Genesis nie został zbudowany 3 stycznia?

Tak, było. W rezultacie wielu określa to jako urodziny Bitcoina, ale ze względu na sposób, w jaki blok Genesis został zakodowany na stałe w oprogramowaniu Bitcoin (nie wydobywany) w zwykły sposób, bardziej trafne jest stwierdzenie, że urodziny Bitcoina przypadają na 9 stycznia.

Pierwsza transakcja Bitcoin, między dr Craigiem Wrightem i Halem Finneyem, miała nastąpić później, 12 stycznia.

Bitcoin nie był projektem cypherpunkowym

W swoich wczesnych komunikatach Nakamoto jasno stwierdził, że węzły ostatecznie trafią do centrów danych. Powiedział bez żadnych wątpliwości, że użytkownicy korzystający z węzłów w domu nie byli zamierzoną konfiguracją na dużą skalę. Powiedział również Mike’owi Hearnowi, że nigdy nie osiągnął pułapu skalowania i ogłosił to na liście mailingowej kryptografii, a nie na wielu forach lub listach dyskusyjnych online w tamtym czasie.

Patrząc wstecz na te fakty, możemy stwierdzić, że Nakamoto nigdy nie zamierzał, aby Bitcoin był narzędziem dla przestępców lub „zdecentralizowanym” systemem w sposób, w jaki to słowo jest dziś źle rozumiane.

Kto wypuścił Bitcoina?

Bitcoin został wydany przez programistę komputerowego o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Dzięki publicznemu doxxingowi i litanii dowodów w różnych sprawach sądowych wiemy teraz, że Satoshi Nakamoto był australijskim polimatem, dr Craigiem Wrightem. Chociaż wielu temu zaprzecza, dowody są niezaprzeczalne dla każdego, kto ma otwarty umysł.

Czy dr Wright sam stworzył Bitcoina? Uważa, że jego zmarły przyjaciel, David Kleiman i inni, tacy jak Hal Finney i Wei Dai, przyczynili się na różne sposoby, ale utrzymuje, że projekt systemu był jego i tylko jego. Jego seria Theory of Bitcoin na YouTube wyjaśnia system bardzo szczegółowo, prezentując swoją wiedzę na temat systemu, który stworzył.

Słuchając dr Wrighta, możemy poznać jego intencje wobec Bitcoina i dowiedzieć się, jak potoczyły się tak okropnie źle w następnych latach.

Bitcoin został porwany, ale tym razem wrócił na dobre

Chociaż dzisiaj są jego 14. urodziny, oryginalny Bitcoin prawie nie przetrwał. Z powodu błędnej ignorancji i celowej złośliwości głównych programistów BTC, którzy celowo utrzymywali rozmiar bloku 1 MB, który zawsze miał być tymczasowy, Bitcoin został zmieniony w coś, czym nigdy nie miał być, a podstawowe funkcje i możliwości zostały usunięte.

Na szczęście Bitcoin żyje i ma się dobrze dzisiaj jako Bitcoin SV – oryginalny projekt dr Wrighta został przywrócony. Dzięki możliwości przetwarzania 100 000 transakcji na sekundę i mnóstwu aplikacji napędzających mikropłatności na blockchain, oryginalny system gotówkowy, który wypuścił, kwitnie. nChain i inne firmy pracują nad skalowaniem Bitcoina do milionów transakcji na sekundę, a jego możliwości wreszcie stają się szerzej rozumiane.

Najwyraźniej najtrudniejsze lata Bitcoina mają już za sobą, a jego przyszłość wygląda jaśniej niż kiedykolwiek. Świętując jego 14. urodziny, zastanówmy się, jak daleko zaszedł, jednocześnie zdając sobie sprawę, ile jeszcze ma do przejścia.

Dziękujemy za udostępnienie nam pierwszego na świecie skalowalnego elektronicznego systemu gotówkowego typu peer-to-peer, dr Wright, i wszystkiego najlepszego z okazji 14. urodzin, Bitcoin!

Obejrzyj: Jak Bitcoin działa jako warstwa bazowa dla innych łańcuchów bloków

Autor : BitUp

Źródło : Happy Birthday Bitcoin! – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO