14 lat od Genesis Block: Świat wciąż potrzebuje oryginalnej wizji Bitcoina

Szczęśliwego Dnia Bloku Genesis! 3 stycznia przypada 14. rocznica Block Zero Bitcoina, jego kotwicy w czasie. Ten czas, w 2009 r., był okresem zawirowań gospodarczych — a wstrząsy wtórne po tych zawirowaniach wciąż wstrząsają naszym światem w 2023 r.

Ale najpierw przypomnienie, w jaki sposób „blok Genesis”, jak zaczęto nazywać blok 0, nie przypomina innych bloków Bitcoin.

Po pierwsze, blok Genesis nigdy nie był „wydobywany”, jak każdy inny blok Bitcoin. Zaczęło się od bloku nr 1, kiedy Satoshi Nakamoto udostępnił oprogramowanie na SourceForge. Skrót z Bloku nr 0 został wykonany przy użyciu innego oprogramowania i zakodowany na stałe w oryginalnym protokole Bitcoin.

Jak mówi człowiek o pseudonimie „Satoshi Nakamoto”, dr Craig S. Wright, Blok nr 1 został wydobyty sześć dni po Bloku Genesis. Oprogramowanie Bitcoin „przewróciło się” po tym, jak maszyny w wiejskiej farmie serwerów dr Wrighta zostały załatane i ponownie uruchomione, co wymagało podróży do farmy i pilnej rekonfiguracji, zanim sieć mogła naprawdę rozpocząć swoją 14-letnią (jak dotąd) podróż.

„Sieć rozwidliła się i podzieliła, a co najmniej był to duży bałagan” – napisał dr Wright.

Ilekroć ktoś na Twitterze pyta: „dlaczego Craig Wright nie wydaje Bitcoinów z Genesis Block?” to znak, że ktoś nic nie wie o Bitcoinie. Niemożliwe jest, aby ktokolwiek „wydał” te monety.

„Zawsze wydaje mi się dziwne, gdy ludzie reagują tak, jakby 50 bitcoinów w bloku Genesis miało znaczenie” – napisał dr Wright w 2019 roku.

„Tak zwane utracone bitcoiny z bloku Genesis nie istnieją jako bitcoiny zbywalne; to jest kotwica. Problem, jaki mają ludzie, gdy patrzą przez okulary skażone chciwością, polega na tym, że nie widzą prostych faktów, ale raczej malują scenariusz jednym ze swoich pragnień. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że w styczniu 2009 r. nie było sprzedaży bitcoinów. Bitcoin był systemem, którego uruchomienie i stworzenie kosztowało pieniądze, a jednak nie miało żadnej wartości. Zapytany o utraconą wartość bloku Genesis, kalkulacja jest prosta: 50 bitcoinów razy zero”.

Kanclerz wciąż jest na krawędzi

„Kanclerz na krawędzi drugiego ratunku dla banków” brzmiał nagłówek Timesa. Satoshi ukrył się w haszu bazy monet pierwszego bloku jako znacznik czasu, aby udowodnić, że nie było wydobycia w sieci Bitcoin, zanim udostępnił oprogramowanie publicznie.

„Kanclerz zdecyduje w ciągu kilku tygodni, czy wpompować w gospodarkę kolejne miliardy” – napisano w oryginalnym artykule w „Timesie”. W 2009 roku wydawało się to desperackim posunięciem i rzeczywiście tak było. Jednak od 2009 roku rządy w całym zachodnim świecie rzeczywiście wpompowały w swoje gospodarki miliardy, a nawet biliony więcej. Satoshi wygłaszał oświadczenie w sprawie nieodpowiedzialnych interwencji rządu w gospodarkę i ich ostatecznej erozji na rynkach.

Times online business page.

„Aktywnie starali się zachęcać do złego zachowania i przesuwać problem w typowym keynesowskim stylu. Byłby to większy problem, ale byłby to problem kogoś innego”.

Cóż, teraz jest rok 2023 i rzeczywiście stał się problemem kogoś innego: naszego. Gospodarki zachodnie zmagają się obecnie z wysoką inflacją, bezrobociem, a nawet niedoborami żywności i energii, przechodząc od jednego kryzysu do drugiego.

Aby dać pewne wyobrażenie o burzliwych ekonomicznie czasach, w których żyjemy: kanclerzem skarbu Wielkiej Brytanii w czasie blokady Genesis był Alistair Darling, który piastował ten urząd przez niecałe trzy lata. W ciągu dekady po objęciu przez Darlinga urzędu trzech innych mężczyzn piastowało to stanowisko. Jednak tylko w 2022 roku było czterech różnych kanclerzy – a trzech z nich było w drugiej połowie roku.

Jeśli ukryta wiadomość Satoshiego w Genesis Block była wezwaniem do mniejszej interwencji i większej uczciwości w systemie monetarnym, z przykrością stwierdzamy, że tylko Bitcoin nadal stanowi reprezentację tej uczciwości.

Nawet Bitcoin został skorumpowany w latach następujących po 2009 roku, a deweloperzy BTC i Core (wraz z większością giełd) wciąż „udawali” BTC jako prawdziwy Bitcoin. To nie jest. I pomimo lat kradzieży i oszustw w świecie aktywów cyfrowych, zwolennicy wciąż argumentują, że jest to forma starego frazesu „kod jest prawem”.

Satoshi Nakamoto, znany również jako Craig Wright, nadal walczy z tą korupcją. Tylko BSV nadal przestrzega oryginalnych zasad protokołu Bitcoin, jakie istniały w 2009 roku, i miejmy nadzieję, że pewnego dnia szerszy świat uzna to za takie. Prawo kodeksowe w coraz większym stopniu schodzi na dalszy plan w stosunku do prawa ludzkiego, a dr Wright argumentuje obecnie w sądach za wdrożeniem odpowiednich procedur (zarówno w kodeksie, jak iw prawie) w celu odzyskania mienia.

Jego sukces zapewni Bitcoinersom przynajmniej ochronę przed oszustwami i kradzieżami na dużą skalę. Jeśli możesz udowodnić sędziemu, że jesteś właścicielem monet, mogą i powinny ponownie należeć do ciebie, bez względu na to, kto dzierży klucze.

Podobnie jak cała gospodarka, Bitcoin to długoterminowa walka z gorszymi aspektami ludzkiej natury. Przez 14 lat nie wyeliminował nieuczciwości i złych decyzji i prawdopodobnie nie wyeliminuje, ale oferuje światu lepszą alternatywę dla systemów, które mamy obecnie.

Obejrzyj: Dr Craig Wright o przemówieniach TEDx — decentralizacja

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : 14 years since Genesis Block: The world still needs Bitcoin’s original vision – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO