Bank of Canada naciska na mocniejsze regulacje dotyczące stablecoinów

Analitycy z Bank of Canada opublikowali notatkę analityczną, w której zagłębili się w naturę monet typu stablecoin, a sednem artykułu jest zalecenie dotyczące surowszych regulacji dla tej klasy aktywów.

Notatka badawcza organu nadzoru bankowego podkreśliła stały wzrost wykorzystania stablecoinów, zauważając, że wskaźniki adopcji wzrosły oszałamiająco 30-krotnie w ciągu niecałych dwóch lat. Globalna kapitalizacja rynku stablecoinów wynosi obecnie imponujące 161 miliardów, ponieważ naukowcy wskazali potencjalne pułapki.

„Te kryptoaktywa mogą przynieść wydajność i większą konkurencję usługom płatniczym, zwłaszcza w bardziej cyfrowej gospodarce. Jednak bez zabezpieczeń mogą one stanowić poważne zagrożenie dla stabilności systemu finansowego” – czytamy w dokumencie.

Na szczycie listy pułapek zidentyfikowanych przez kanadyjski bank centralny znajduje się „run risk” spowodowane sytuacją, w której posiadacze stablecoinów tracą wiarę w możliwość wykupienia swoich tokenów po tej samej wartości co waluta fiducjarna. Bank zwrócił uwagę, że ryzyko uruchomienia może być wywołane brakiem odpowiednich ujawnień lub gwałtownym spadkiem ceny aktywów rezerwowych.

Innym ryzykiem zidentyfikowanym przez Bank of Canada jest ryzyko zarażenia, które zagraża przetrwaniu scentralizowanych platform wirtualnej waluty. Oderwanie się TerraUSD od dolara amerykańskiego wywołało efekt zarażania, który doprowadził między innymi do kryzysu płynności w firmach takich jak Three Arrows Capital (3AC), Vauld, Zipmex i Celsius.

W artykule zwrócono uwagę na ryzyko koncentracji wynikające z „dominacji” kilku stablecoinów nad całym ekosystemem. Tether (USDT), USD Coin (USDC) i Binance USD (BUSD) kontrolują 44%, 33% i 13% kapitalizacji rynkowej stablecoinów. Inne pułapki wynikające z coraz częstszego wykorzystywania monet typu stablecoin obejmują ryzyko związane z ochroną konsumentów i inwestorów, ryzyko związane z zarządzaniem oraz ryzyko związane z bezpieczeństwem narodowym i finansami.

Jedynym wyjściem jest regulacja

Biorąc pod uwagę nowatorski charakter wykorzystania stablecoinów, badacze banku centralnego zidentyfikowali działania parlamentarne jako najlepszy sposób na ograniczenie ryzyka. Powołując się na rekomendację Rady Stabilności Finansowej (FSB), badacze zasugerowali, że emitenci stablecoinów powinni być traktowani jak banki na podstawie „tej samej działalności, tego samego ryzyka, tych samych regulacji”.

Bank centralny zaapelował do ustawodawców o stworzenie środków przeciwdziałających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz o zapewnienie ścisłej regulacji ekspozycji banków na monety typu stablecoin, jednocześnie zachęcając do uchwalenia przepisów „szytych na miarę” dostosowanych do rynku kanadyjskiego.

„Ponadto posiadacze tych aktywów powinni mieć prawo do ich wykupu w dowolnym momencie, z zastrzeżeniem wszelkich wyraźnie ujawnionych ograniczeń wykupu” – czytamy w raporcie. Bank stwierdził, że innym sposobem na ograniczenie ryzyka nieodłącznego jest zapewnienie, aby rezerwy stablecoinów były płynnymi aktywami, które są oddzielone od środków emitenta.

Obejrzyj: panel BSV Global Blockchain Convention, Tokenizacja aktywów i papierów wartościowych w Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of Canada pushes for firmer stablecoin regulation – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO