Wprowadzenie do inteligentnych kontraktów Bitcoin

Bitcoin to złożona gotówka z funkcjami takimi jak inteligentne kontrakty. Omawiając inteligentne kontrakty, większość ludzi myśli raczej o Ethereum, Solanie lub innych systemach blockchain niż o samym Bitcoinie. Jednak Bitcoin oferuje to wszystko w swojej oryginalnej formie – blockchainie BSV.

Xiaohui Liu, przedsiębiorca i programista Bitcoin, założyciel i dyrektor generalny sCrypt Inc., poświęcił swój cenny czas na wyjaśnianie inteligentnych kontraktów Bitcoin w dwuczęściowej lekcji wideo na swoim kanale YouTube.

Xiaohui Liu niedawno zaprezentował transpilator Ethereum do Bitcoin, umożliwiając programistom ETH bezproblemowe pisanie inteligentnych kontraktów na blockchainie BSV. Ekspert Blockchain, Jerry Chan, opisał transpilator jako narzędzie do łatwego przenoszenia kodu inteligentnego kontraktu napisanego w Solidity do oryginalnego skryptu Bitcoin.

Część 1: Inteligentne kontrakty Bitcoin, model UTXO i nie tylko

Liu rozpoczyna swoją prezentację wideo od stwierdzenia, że ​​Bitcoin od początku miał mieć inteligentne kontrakty. Na dowód tego twierdzenia Liu cytuje Satoshi Nakamoto, który stwierdził:

Projekt obsługuje ogromną różnorodność możliwych typów transakcji, które zaprojektowałem lata temu. Transakcje Escrow, umowy obligacyjne, arbitraż strony trzeciej, podpis wielostronny itp. Jeśli Bitcoin przyjmie się na wielką skalę, to są rzeczy, które będziemy chcieli zbadać w przyszłości, ale wszystkie musiały zostać zaprojektowane na początku, aby upewnij się, że będą one możliwe później.

Następnie prezentacja skupia się na modelu UTXO Bitcoina, również w porównaniu z systemem opartym na kontach Ethereum. Liu wyjaśnia, że cyfrowy system transakcyjny Bitcoin działa podobnie jak analogowa gotówka. Kiedy Bitcoin jest autoryzowany do wysłania, jest wysyłany tylko raz, dokładnie tak, jak można wydać gotówkę tylko raz. Jeśli chodzi o inteligentne kontrakty, Liu mówi, że istnieje błędne przekonanie, że Bitcoin jest prymitywnym kodem, a zatem nie nadaje się do wielowarstwowych zadań obliczeniowych. Bitcoin jest jednak w pełni programowalny.

Bitcoin nie tylko nie jest prymitywny, ale jest najpotężniejszą platformą inteligentnych kontraktów. Co mam na myśli? Zasadniczo oznacza to, że Bitcoin jest kompletnym Turingiem. Przez Turinga kompletny – w kategoriach laika – oznacza dowolny inteligentny kontrakt, który można zaimplementować na innych łańcuchach bloków, wszystkie działają na dowolnych komputerach (…). Każdy program, który możesz uruchomić na dowolnym komputerze, możesz uruchomić na Bitcoinie.

Kiedy Liu opisuje te programowalne możliwości Bitcoina, mówi o Bitcoin SV (BSV), tak jak w blockchainie BSV. W prezentacji Liu wyjaśnia, że BTC nie może uruchamiać inteligentnych kontraktów z powodu zmian w kodzie wprowadzonych przez twórców protokołu po odejściu Satoshiego z projektu. Według Liu programiści BTC wyłączyli prawie wszystkie instrukcje maszyny wirtualnej.

Następnie lekcja dotyczy fascynujących cech inteligentnych kontraktów Bitcoin, takich jak outsourcing obliczeń. Liu podaje wiele przykładów dotyczących tego pomysłu, a wszystkie mają wspólną cechę: ten, kto wykonuje zadanie obliczeniowe, otrzyma zapłatę za pośrednictwem Bitcoina bez potrzeby zaufania drugiej stronie. Liu wyjaśnia również, w jaki sposób sztuczna inteligencja/uczenie maszynowe działa w ramach inteligentnych kontraktów Bitcoin. Jedną z korzyści związanych z tym obszarem jest to, w jaki sposób Bitcoin może ukryć pewne informacje w transakcjach, zachowując prywatność użytkowników Bitcoin na dużą skalę, jednocześnie pozwalając zautomatyzowanym procesom gromadzić dane.

Część 2: Porównanie inteligentnych kontraktów Bitcoin z innymi łańcuchami bloków

W drugim kursie Liu wyjaśnia, że w fałszywej wersji Bitcoina — znanej jako BTC — implementacja Taproot jest uznawana za przełomową technologię. Jednak Liu pokazuje, że Taproot jest niepotrzebnie skomplikowany i może zostać zakodowany na oryginalnym Bitcoinie w mniej niż 20 minut, wykonany przez jednego programistę. Co więcej, Liu omawia również „kolejną wielką rzecz w BTC”, zwaną Graftroot.

Pokazuję tutaj, że nie trzeba czekać kilku lat i setek programistów, aby to opracować. Możesz to już zakodować (…) możesz to zrobić dzisiaj.

Jeśli chodzi o Taproot, Liu wspomina o aktualizacji podpisu Schnorra i opisuje, w jaki sposób nie wymagałoby to zmiany Bitcoina, ale mogło zostać zakodowane w Bitcoinie w sposób łatwiejszy. Wynalazca Bitcoin, dr Craig Wright, skomentował podpisy Schnorra w jednym ze swoich artykułów:

Co prowadzi nas do niekończącego się dążenia do zmian w Bitcoin, takich jak tytułowy podpis Schnorra. Jest konsekwentnie, choć trochę nieuczciwie, popychany jako rozwiązanie problemów związanych z prywatnością. Prawda jest taka, że nie jest to rozwiązanie zapewniające prywatność ani skalowalne.

To „niekończące się dążenie do zmian w Bitcoinie” jest poważnym tematem, ponieważ kiedy uruchomisz inteligentny kontrakt Bitcoin, chcesz mieć pewność, że będzie on nadal działał za kilka lat. Zmiana Bitcoina stanowi ryzyko dla wszystkiego, co jest na nim zbudowane – dlatego blockchain BSV zdecydowanie opowiada się za protokołem osadzonym w kamieniu.

W prezentacji Liu porównuje Bitcoin SV z innymi systemami blockchain, takimi jak BCH, Zcash i Monero. W swojej firmie sCrypt Liu opracowuje opcje, które zasadniczo umożliwiają uruchamianie wszystkiego, do czego inne łańcuchy bloków są zdolne, bezpośrednio na oryginalnym Bitcoinie. Kluczem jest zrozumienie, że Bitcoin jest systemem „jednej monety, by rządzić wszystkimi”, co wydaje się diametralne w stosunku do tego, ile aktywów cyfrowych jest obecnie przedmiotem obrotu na tak zwanych rynkach „kryptowalut”.

Ogromna liczba projektów blockchain jest wynikiem zmian w kodzie, które sparaliżowały BTC. Gdyby użytkownicy i programiści zasobów cyfrowych trzymali się oryginalnego Bitcoina od samego początku, nie byłoby potrzeby stosowania żadnego innego blockchaina niż Bitcoin. Dzięki łańcuchowi blokowemu BSV odzyskaliśmy oryginalny Bitcoin i nie mamy już możliwości użycia innych łańcuchów blokowych.

Liu kończy prezentację, mówiąc, że wkrótce pojawią się kursy „bardziej praktyczne”. Te dwa filmy to tylko wprowadzenie do tematu inteligentnych kontraktów Bitcoin. Możemy spodziewać się więcej takich wykładów informacyjnych na jego kanale YouTube.

Obejrzyj: Lekcja 1 Xiaohui Liu: Wprowadzenie do inteligentnych kontraktów Bitcoin (część 2)

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Introduction to Bitcoin smart contracts – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO