Giełdy ostrzegano, aby były w pogotowiu przed szaleńczymi próbami zrzucenia skradzionego z FTX ETH

Trwa polowanie na znaczną liczbę tokenów ETH, które nagle zniknęły z portfeli należących do zbankrutowanej giełdy FTX na początku tego miesiąca. Firma Chainalysis, zajmująca się kryminalistyką Blockchain, potwierdziła, że ​​chociaż niektóre transfery były legalne, inne zostały skradzione i „w ruchu”. Zaalarmował giełdy, aby były gotowe do zamrożenia kont, jeśli otrzymają jakiekolwiek środki.

12 listopada zauważyliśmy, że potencjalnie „setki milionów dolarów” zaczęły opuszczać portfele FTX tuż przed weekendem. Obserwatorzy początkowo nie byli pewni, czy fundusze te zostały skradzione (lub przez kogo), czy też zostały przejęte przez organy regulacyjne na Bahamach, gdzie FTX ma swoją siedzibę.

Odpowiedzią wydaje się być połączenie zarówno oficjalnych, jak i niezatwierdzonych wypłat. Komisja Papierów Wartościowych Bahamów potwierdziła w oświadczeniu z 18 listopada, że ​​poleciła „przeniesienie wszystkich aktywów cyfrowych FTX Digital Markets Ltd. (FDM) do portfela cyfrowego kontrolowanego przez Komisję w celu przechowania”.

„Pilne tymczasowe działanie regulacyjne było konieczne w celu ochrony interesów klientów i wierzycieli FDM”.

Dodano również, że „Komisja nie rozumie, że FDM jest stroną postępowania upadłościowego na podstawie rozdziału 11 w USA”. Wcześniejsze oświadczenie mówiło, że nie ma na celu nadawania priorytetu użytkownikom z Bahamów nad użytkownikami z innych krajów.

W krótkim tweecie opublikowanym w poniedziałek Chainalysis opisał brakujące fundusze FTX jako „skradzione”. Chociaż zauważono, że niektóre środki trafiły do portfeli bahamskiego regulatora, transfery te stanowiły tylko część brakujących środków.

https://twitter.com/chainalysis/status/1594349583416840199?s=20&t=wchMoz0h-fC2ZpuRy9Z2Zg

Firma powiedziała, że tokeny ETH odprowadzane z portfeli FTX zostały „zmostkowane” do BTC przy użyciu protokołu Ren. Ren to protokół DeFi, który umożliwia użytkownikom wysyłanie środków z jednego łańcucha bloków do zablokowanej umowy, gdzie wydaje token zastępczy w natywnej jednostce innego łańcucha bloków (w tym przypadku renBTC), który odblokowuje rzeczywiste środki w innym łańcuchu. Chainalysis powiedział, że powstały BTC prawdopodobnie zostałby wysłany do mikserów, gdzie trudniej byłoby go śledzić.

Niektórzy respondenci wyrazili sceptycyzm wobec oświadczeń Chainalysis, zauważając, że firma miała istniejące relacje biznesowe z FTX i zastanawiając się, dlaczego nie zauważyła żadnych oszustw w FTX podczas ich trwania:

Podobnie jak w przypadku innych podobnych „hacków” giełdowych w przeszłości, pojawiło się kilka twierdzeń, że pracownicy FTX lub osoby mające dostęp do informacji poufnych mogą być odpowiedzialne za pospiesznie usunięte środki. Jednym z takich twierdzeń było to, że dyrektor generalny Sam Bankman-Fried mógł mieć „tylne drzwi” do systemu, które pozwalały mu przenosić fundusze między różnymi podmiotami operacji bez uruchamiania flag regulacyjnych. Jednak w chwili pisania tego tekstu nie jest jasne, kto zainicjował duże transfery ETH.

Protokół Ren i mostkowanie blockchain

Sam Ren został przejęty przez Alamedę w lutym 2021 roku w ramach umowy, którą określił jako finansowanie swojego zespołu programistów. Kilka dni temu zdystansował się od złej prasy tej firmy, publikując post zatytułowany „Przeprowadzka z Alameda”, w którym powiedział, że nadchodzący protokół Ren 2.0 zostanie uruchomiony pod koniec 2022 r. lub na początku 2023 r. uruchomić wersję sieci Ren”. W dyskusjach online programiści Ren opisali swoją rolę bardziej jako „outsourcing” Alameda, z umową, która pozwoliła im teraz otworzyć wersję protokołu Ren 1.0 i całkowicie zerwać z Alamedą w wersji 2.0.

Podczas gdy sieć Ren byłaby w stanie pokryć część skradzionego ETH, jej pule płynności raczej nie byłyby wystarczająco głębokie, aby wymienić całą skradzioną kwotę – potencjalnie o wartości ponad 280 USD. Deweloperzy Ren powiedzieli również, że wkrótce wyłączą nowe mennice renBTC, co oznacza, że ​​ktokolwiek miał ETH, prawdopodobnie próbowałby go rozładować tak szybko, jak to możliwe. Zgodnie z nowym protokołem Ethereum dotyczącym dowodu stawki większość walidatorów zasygnalizowała chęć umieszczenia na czarnej liście adresów zidentyfikowanych jako przechowujące sankcjonowane lub skradzione środki.

Podczas gdy ceny rynkowe większości aktywów cyfrowych gwałtownie spadły w ciągu ostatniego tygodnia, ETH spadło bardziej niż większość. Niektórzy spekulowali, że może to być spowodowane tym, że „atakujący” próbuje jak najszybciej zlikwidować brakujący ETH.

Kraken oświadczył tydzień temu, że ma „kilka kont należących do zbankrutowanej grupy FTX, Alameda Resources i ich kierownictwa”, które giełda zamroziła i o których rozmawiała z organami ścigania:

Chainalysis napisał w sierpniu post na blogu, ostrzegając, że protokoły mostkowania między łańcuchami przedstawiają nowe luki w zabezpieczeniach, które czynią je atrakcyjnymi celami dla hakerów. Wiele z nich posiada centralne punkty przechowywania dla funduszy, które wspierają swoje „pomostowe” aktywa po otrzymaniu łańcuchów bloków, dodając, że „skuteczny projekt mostu jest wciąż nierozwiązanym wyzwaniem technicznym”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Exchanges warned to be on alert for frantic attempts to dump stolen FTX ETH – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO