FTX, Daniel Friedberg, Stu Hoegner i (drugi) Czarny piątek

Zapierające dech w piersiach pogrążenie giełdy aktywów FTXdigital w bankructwie odbija się niepokojącym echem na stronach pokera online z 2011 r., kiedy niektórzy z bardziej szkicowych graczy, jak Dan Friedberg i Stu Hoegner, pojawili się w obu.

Bankructwo FTX i około 130 spółek zależnych z zeszłego piątku – w tym licencjonowanej w USA giełdy FTX.USexchange i twórcy rynku Alameda Researchmarket – nie zostało jeszcze nazwane „Czarnym piątkiem” przez całą społeczność „kryptograficzną”, ale czarny adekwatnie opisuje panujący tam ogólny nastrój. Liczne firmy, które albo pożyczyły fundusze FTX/Alameda, albo wykorzystały FTX do przechowywania aktywów, niewątpliwie przyznają się do pełnego zakresu swojej złej oceny w nadchodzących dniach i tygodniach.

Jako ktoś, kto zaczął pisać o branży gier hazardowych jeszcze za czasów prezydentury Busha, w zeszły piątek przywołałem bolesne wspomnienia z 15 kwietnia 2011 r., czyli Czarnego Piątku, kiedy Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) oskarżył 11 osób powiązanych z trzema największymi na świecie pokerowymi graczami firmy: PokerStars, Full Tilt Poker (FTP) i Absolute Poker (AP). Departament Sprawiedliwości jednocześnie przejął domeny dot-com witryn i zamroził ponad 75 kont bankowych rozsianych po całym świecie.

Spędziłem ten weekend, pijąc kawę i publikując gorączkowe aktualizacje w miarę rozprzestrzeniania się opadu. Kilka dni później DOJstruck zajmuje się z oskarżonymi firmami uwolnieniem ich przejętych środków w wyraźnym celu zwrotu sald kont ich graczom z USA. Wkrótce stało się jasne, że tylko jedna z firm (PokerStars) była w stanie to zrobić, ponieważ pozostałe całkowicie zignorowały ścisły rozdział funduszy klientów i kapitału operacyjnego między kościołem a państwem.

Gracze grający w pokera na wysokie stawki są znani z tego, że pożyczają sobie nawzajem ogromne sumy pieniędzy, gdy ich indywidualne fortuny rosną i słabną. Niektórzy ze sponsorowanych przez FTP profesjonalnych graczy otrzymali „zaawansowane” miliony dolarów z kont klientów witryny, najwyraźniej w oparciu o przekonanie operatorów witryny, że nigdy nie staną przed scenariuszem, w którym wszyscy ich klienci zażądaliby jednocześnie wypłaty całej salda kont.

AP i jej siostrzana strona, Ultimate Bet (UB), zostały podobnie przyłapane na opuszczonych spodniach finansowych. W końcu zarówno FTP, jak i AP/UB upadły, chociaż markę Full Tilt utrzymywało PokerStars, które jako jedyna odpowiedzialna firma w grupie wzięła na siebie odpowiedzialność za ratowanie użytkowników innych oskarżonych firm w ramach umowa z DOJ.

Prawdopodobnie nie będzie takiego ratunku dla użytkowników FTX ani dla inwestorów, którzy utopili ogromne sumy w FTX/Alameda. Chociaż, ponieważ ci inwestorzy – w przeciwieństwie do użytkowników detalicznych – mieli wiele okazji do przeprowadzenia due diligence, ale zamiast tego zdecydowali się wziąć na słowo właściciela FTX / Alameda, Sama Bankmana-Frieda (SBF), pieprzyć ich.

Nie ma również szans na zbawienie dla niezliczonych firm zajmujących się aktywami cyfrowymi, które FTX obiecał wspierać w następstwie wiosennego upadku Terraform Labs’UST/Lunatokens, co doprowadziło do tsunami niewypłacalności/bankructw, które trwają nadal. dzień.

Krótko mówiąc, ten artykuł został zainspirowany przez pisarza Jacoba Silvermana (@SilvermanJacob), który we wtorek napisał na Twitterze, wyrażając pragnienie, aby ktoś rzucił więcej światła na Daniela S. Friedberga / Stuarta Hoegnernexusa. Od tego czasu Silverman usunął tweeta, prawdopodobnie dlatego, że planuje teraz włączyć ten punkt widzenia do książki, którą pisze z Benem McKenzie. To najlepsze, co możemy zrobić w krótkim czasie, Jacob, ale mam nadzieję, że to pomoże.

Absolutne gówno

Spośród oskarżonych stron pokerowych saga AP/UB najbardziej bezpośrednio przypomina obecną sytuację FTX. AP zostało założone przez kilku chłopaków z bractwa, którzy uważali się za programistów, podczas gdy FTX zostało założone przez jakiegoś M.I.T. czarodzieje zamienili się w ilości finansowe. W obu przypadkach brakowało faktycznego doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. W obu przypadkach firmy wystartowały w czasie, gdy ich sektory zyskiwały na popularności. I w obu przypadkach ich nieszablonowy sukces sprawił, że mieli poczucie, że są o wiele bystrzejsi i osiągnęli więcej niż byli.

Istnieje również mały fakt, że zarówno UB, jak i FTX mają wspólne DNA wykonawcze w postaci Daniela S. Friedberga, dyrektora ds. zgodności w FTX. Jak wyszczególniliśmy w zeszłym roku, Friedberg dołączył do FTX w marcu 2020 r. jako główny radca prawny giełdy, zanim przekazał tę rolę Ryne’owi Millerowi (który obecnie ma pełne ręce roboty, próbując usprawiedliwić wybryki FTX, podczas gdy Friedberg, jak zwykle, stara się trzymać z dala od radaru) .

Friedberg usunął wszelkie wzmianki o UB ze swojego oficjalnego życiorysu, ale pomógł wystartować z tą stroną w 2001 roku, dzięki swoim powiązaniom z profesjonalnym pokerzystą Philem Hellmuthem. Hellmuth i Friedberg studiowali razem na University of Wisconsin-Madison, a Friedberg był osobistym prawnikiem Hellmutha, kiedy zawodowiec miał zainwestować w raczkujący start-up pokera online.

Ostatecznie UB odniósł taki sukces, że podzielił się na kilka działów oprogramowania, a strona pokerowa przeszła pod korporacyjny sztandar Excapsa. Na początku 2006 roku Excapsa powitała nikogo innego jak Stuarta Hoegnera – obecnego głównego radcę prawnego BitfinexandTether – jako nowego dyrektora ds. zgodności i pomocy w przygotowaniu firmy do planowanego wejścia na Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych.

Później w tym samym roku, Excapsa była notowana w indeksie AIM LSE, ale szybko usunięta z listy po tym, jak prezydent USA George W. Bush podpisał ustawę Unlawful Internet Gambling Enforcement Act (UIGEA) w październiku 2006 roku. UIGEA, jak stała się znana, zakazał instytucjom finansowym świadomie przetwarzać płatności w imieniu firm oferujących gry hazardowe online.

Ten rozwój sytuacji przekonał głównych właścicieli UB do „sprzedania” swoich operacji prywatnej, nieamerykańskiej firmie, która wygodnie kupiła także Absolute Poker. Te dwie strony zostały ostatecznie połączone w nową sieć Cereus, ale utrzymano fikcję, że były to oddzielne operacje. Wpływy ze „sprzedaży” UB pozostawały kością niezgody przez lata, a wielu inwestorów mniejszościowych skarżyło się, że zostali pozostawieni na uboczu i rozpoczynało działania prawne, próbując wymusić wyższą wypłatę.

Pojazd znany jako Excapsa nie przetrwał przejścia na Cereusa, ale Friedbergowi udało się objąć najwyższe stanowisko prawne w AP. Tutaj pomógł zbudować kolejną skomplikowaną strukturę własnościową, która obejmowała norweską firmę Madeira Fjord i spółkę zależną z siedzibą na wolnej od podatku wyspie u wybrzeży Portugalii.

Inwestorom powiedziano, że spodziewają się 12% rocznych zwrotów, ale do 2009 roku powiedziano im, że operacja w jakiś sposób przynosiła straty prawie 34 milionów dolarów rocznie. Było to częściowo spowodowane 10 milionami dolarów rocznych opłat za dzierżawę oprogramowania pokerowego, które firma miała posiadać, oraz 18 milionami dolarów opłat dla różnych „konsultantów”. 2007?) Tymczasem założyciele firmy nadal cieszyli się bogatym stylem życia w swoich rezydencjach w Ameryce Środkowej. To znaczy, dopóki nie nadejdzie Czarny piątek.

Splątana sieć, którą tkamy

Niezbyt dobra godzina Friedberga nadeszła w 2013 r., długo po tym, jak AP/UB/Cereus zostało wstrzymane przez Departament Sprawiedliwości, poprzez opublikowanie nagrania audio ze spotkania osób mających dostęp do informacji poufnych UB, które odbyło się na początku 2008 r. W spotkaniu uczestniczył Friedberg, kolega adwokat Sanford „Sandy” Millar, współzałożyciel UB Greg Pierson i profesjonalny pokerzysta Russ Hamilton, który również był właścicielem kawałka UB.

Przed tym spotkaniem Hamilton i kilku innych informatorów zostało przyłapanych na używaniu oprogramowania UB znanego wewnętrznie jako „God mode”. Tryb God pozwalał zobaczyć karty zakryte innych graczy, rzekomo w celu umożliwienia inżynierom oprogramowania przetestowania, czy ich produkt działa zgodnie z reklamą i (jak na ironię) monitorowanie oszustw/zmów graczy. Hamilton i inni oszuści zaczęli go używać już w 2003 roku, aby odrobić straty, gdy zabrakło im szczęścia przy prawdziwych stołach.

Zanim gracze złapali oszustwo pod koniec 2007 roku, Hamilton i inni oszuści ukradli dziesiątki milionów dolarów niesprawiedliwych wygranych od niczego niepodejrzewających graczy. W dalszej sprzeczności z rzekomą separacją między AP i UB, podobny skandal związany z oszustwami narastał w AP mniej więcej w tym samym czasie. (A jak ujawniła deklaracja złożona w tym tygodniu przez nowego dyrektora generalnego FTX, SBF użył własnego „boskiego trybu” w postaci „tajnego zwolnienia Alamedy z niektórych aspektów protokołu automatycznej likwidacji FTX.com”).

Hamilton potajemnie nagrał kryzysowe spotkanie z 2008 roku między nim a Friedbergiem jako środek ostrożności. Nie żeby tego potrzebował, ponieważ Friedberg zamierzał zminimalizować zobowiązania finansowe firmy wobec oszukanych graczy, częściowo wykorzystując „kreatywne” wiadomości, aby zapłacić poszkodowanym graczom grosze za skradzione im dolary.

Friedberg zaproponował również strategię obwiniania za skandal bezimiennego byłego pracownika Excapsy, którego planowali oskarżyć o włamanie do klienta oprogramowania. Friedberg mocno lobbował za Hamiltonem, aby publicznie włączył się do ofiar tego widmowego byłego pracownika, aby pomóc sprzedać tę historię opinii publicznej.

Excapsa, która była wówczas w likwidacji, została ostatecznie zmuszona do przekazania 15 milionów dolarów w gotówce akcjonariuszy na spłatę poszkodowanych graczy. W jeszcze innym echu podejścia FTX „pieniądze klientów to nasze pieniądze”, część środków wykorzystanych do zrekompensowania dotkniętych graczy AP/UB została podobno uzyskana z kont graczy, których to nie dotyczy wydany.

Nie odchodź zły, po prostu odejdź

Zamiłowanie Friedberga do dwulicowości w celu rozwiązania problemów prawnych jego płatników korporacyjnych nie skończyło się wraz z upadkiem UB. NBC News niedawno donosiło o incydencie z 2020 r. związanym z promocją przez SBF Protokołu Pokrywy opartego na Ethereum i niefortunnym doświadczeniu jednego Dave’a Mastrianniego, inwestora, któremu uniemożliwiono wypłacenie wygranych w wysokości 400 000 USD w formie papierowej z powodu „niewystarczającej płynności” na FTX przed Żeton COVER pokryty kraterami.

Kiedy Mastrianni skontaktował się z FTX, aby oskarżyć SBF o odgrywanie roli „pompuj i wyrzucaj” w klęsce, Friedberg oddzwonił z ofertą. Jak Mastrianni, grafik, polubiłby pracę przy tworzeniu NFT dla FTX? Friedberg zaoferował Mastrianniemu umowę „doradcy”, która zapewniała mu wynagrodzenie w wysokości jednego BTC za 30 dni pracy, ale wymagała ona również od Mastrianniego zwolnienia FTX, Alameda i jej podmiotów stowarzyszonych z wszelkiej odpowiedzialności za straty Mastrianniego w ramach COVER.

Mastrianni ostatecznie się zgodził, ale chociaż otrzymał ten jeden BTC, FTX nigdy nie zaakceptował żadnej z jego prac. Freidberg wysłał później wiadomość e-mail z informacją, że płatność „była przede wszystkim przeznaczona na uwolnienie się od wszystkich roszczeń” i po osiągnięciu tego celu FTX nie miał już powodu, by podtrzymywać ten podstęp.

Hoegner/Tether/FUD

Podobnie jak obietnice SBF po bankructwie, że wszystko naprawi, nieuczciwym kumplom z UB nie brakowało hucpy. Pierson prowadził następnie Iovation, firmę zajmującą się bezpieczeństwem cyfrowym, która zapewnia weryfikację graczy i wykrywanie oszustw w innych witrynach hazardowych online. (Przypuszczamy, że w oparciu o zasadę „trzeba kogoś poznać”.)

Jeśli chodzi o prawników UB, po Czarnym Piątku, Friedberg, Hoegner i Millar jakimś cudem skończyli w „krypto” grze, gdzie Friedberg i Hoegner czasami pojawiali się na tych samych panelach konferencyjnych (i ten panel zawiera wzniosłą retorykę Dana o potrzebie ścisłego zgodności z przepisami, co brzmi niezwykle ironicznie, biorąc pod uwagę jego obecną sytuację).

Pod pewnymi względami ten zwrot w kierunku zasobów cyfrowych nie był nieprzewidziany, ponieważ hazard online w tamtych czasach polegał na efektywnym przetwarzaniu płatności. Ale kiedy słyszysz, jak Friedberg mówi publiczności – już w 2013 roku – że „blisko współpracuje ze Stuartem w wielu z tych kwestii”, czyjś spiskowy pajęczy zmysł nie może powstrzymać mrowienia.

Fakt, że Hoegner objął kluczową rolę w firmie, która wyemitowała kontrowersyjny Tetherstablecoin, a Friedberg pracował dla SBF – którego firmy piły głęboko w korycie Tethera – rodzi pytania o to, jak ściśle ta para mogła spiskować, aby doprowadzić do obecny stan kryptowalut.

W miarę jak rośnie liczba dowodów przestępczej dwulicowości SBF – w tym jednoczesnego umieszczania tych samych aktywów w bilansach zarówno FTX, jak i Alameda, aby zapewnić iluzję wypłacalności – narasta presja na Tether, aby przedstawił coś więcej niż zwykłe zaświadczenie o rezerwach finansowych rzekomo wspierających ponad 68 USD. miliard USDT w obiegu. Zwłaszcza, że ​​Alameda była jednym z dwóch największych odbiorców wszystkich wyemitowanych USDT, z których większość natychmiast trafiała do kasyna FTX.

Hoegner i Tether CTO, Paolo Ardoino, byli wielokrotnie ponaglani potrzebą większej przejrzystości, ale nadal odrzucają wszelkie obawy machnięciem ręki. Każdy, kto odważy się zakwestionować zasadność rezerw Tether, jest oskarżany o szerzenie FUD (strachu, niepewności i wątpliwości).

Mówi się, że niektórzy z najsilniejszych zwolenników Tether są również jednymi z największych boosterów BTC. (Sam Friedberg napisał alarmistyczny artykuł podczas wojen wielkości bloków w 2016 r., w którym ostrzegał przed „poważnymi konsekwencjami prawnymi i potencjalnie odpowiedzialnością karną” dla każdego łańcucha, który odważyłby się zerwać z BTC.)

Inni zwolennicy BTC/Tether to Adam BackfromBlockstream, który twierdzi, że przestrzega kodeksu „Nie ufaj. Zweryfikować.” A jednak te same osoby akceptują słabe poświadczenia zamiast zewnętrznego audytu rezerw Tether, prawdopodobnie dlatego, że wiedzą, że handel walutą USDT-BTC jest jedyną rzeczą, która powstrzymuje cały rynek aktywów cyfrowych przed implozją.

Bez względu na to, jak poważna jest obecna fala problemów z „płynnością” (czytaj: niewypłacalnością), żadna z firm przyłapanych na fałszowaniu swoich ksiąg nie może ani nie będzie miała takiego samego wpływu, jak potwierdzenie, że Tether jest nagim cesarzem, który twierdził, że jest Johnem „The Wad” Holmesbut to w rzeczywistości Pee Wee Pamplemousse.

Pamiętaj, że sam SBF opisał kiedyś założyciela Tether, Giancarlo Devasiniasa, jako „dość zirytowanego ludźmi, których postrzega jako… srających na jego biznes bez prawdziwego powodu”. Teraz, gdy SBF został ujawniony jako oszustwo, jakie jest prawdopodobieństwo, że ludzie stojący za stablecoinem, na którym polegały jego firmy przy popełnianiu oszustw, są równie oszukańczy?

Profesor olewa

Ponad rok po Czarnym Piątku, współzałożyciel i były prezes Full Tilt, Howard Lederer, udzielił długiego wywiadu, aby przedstawić swoją wersję upadku firmy. Lederer nie został oskarżony w Czarny piątek, ale został później oskarżony przez Departament Sprawiedliwości o oszukiwanie graczy FTP w ramach „globalnego schematu Ponziego”. Lederer ostatecznie uregulował pozew cywilny, tracąc majątek o wartości ponad 2,5 miliona dolarów, ale udało mu się uniknąć kary więzienia.

Niesławny wywiad wideo z Ledererem – w którym porzucił swój pokerowy pseudonim „Profesor” na rzecz czegoś przypominającego ucznia „D” – wywołał burzę wśród innych pokerzystów z powodu jego (a) odmowy przyznania się do winy i (b) roszczeń niewiedzy o nadużyciach finansowych, które miały miejsce na jego wachcie. Podobieństwa między zaprzeczeniem Lederera a językowymi usprawiedliwieniami, które SBF zaoferował po bankructwie FTX, są uderzające.

Bez wątpienia SBF ma nadzieję podzielić los Lederera – nie przyznawać się do winy, wydać kilka milionów nieuczciwie zdobytych zysków i ponownie dołączyć do społeczeństwa jako przerobiony solidny obywatel. Bez wątpienia SBF jest zachęcany przez szalone komentarze, które w tym tygodniu wygłaszali tacy jak Kevin „Mr. Cudownie’ O’Leary, że poparłby nowe przedsięwzięcie SBF, ponieważ – pomimo wszelkich dowodów przeciwnych – SBF „był jednym z najbardziej błyskotliwych traderów we wszechświecie kryptowalut”. Niska poprzeczka, trzeba przyznać.

Strzał z banku

Niektóre z aktów oskarżenia w pokera online w Czarny piątek zakończyły się wyrokami więzienia, w tym dla Johna Camposa, wiceprezesa i współwłaściciela SunFirst Bank w Utah. Campos wpadł w tarapaty, ponieważ zgodził się błędnie oznaczyć płatności w pokerze online jako niekontrowersyjne transakcje w zamian za inwestycję w wysokości 10 milionów dolarów w borykającą się z problemami firmę SunFirst. Bank został zamknięty przez władze Utah w listopadzie 2011 roku, a Campos został skazany na trzy miesiące więzienia w następnym roku.

Narastają obawy co do losu Deltec Bank & Trust, instytucji finansowej z siedzibą na Bahamach, która prowadzi działalność w imieniu zarówno FTX, jak i Tether, a także wielu innych firm kryptograficznych. W tym tygodniu firma Deltec poczuła się zmuszona do wydania oświadczenia zaprzeczającego „złośliwym i całkowicie bezpodstawnym” plotkom, że FTX pomogła sfinansować przejęcie Deltec na początku tego roku lokalnego rywala Ansbacher Bank & Trust. Deltec podkreślił również, że „nie jest wierzycielem FTX”.

Silvergate Bank z siedzibą w USA również współpracował z FTX i do zeszłego roku Silvergate nadal przetwarzał transakcje na zagrożonej integralnością giełdzie Binance. Akcje Silvergate spadły we wtorek o ponad 17% do 29,36 USD, co jest dalekie od ich wartości prawie 150 USD tej wiosny. Co bardziej niepokojące, Silvergate spadło, podczas gdy inne akcje kryptocentryczne odnotowały skromne zyski. Silvergate odzyskał trochę gruntu w środę, rosnąc o 6,7%, ale spadł o kolejne 11% do 27,90 USD w czwartek.

W zeszłym tygodniu Silvergate próbował uspokoić nastroje, deklarując, że „nasze relacje z FTX ograniczają się do depozytów”, a te stanowiły mniej niż 10% wszystkich depozytów banku. Ale długoletni krytyk FTX / sprzedawca krótkich pozycji, Marc Cohodes, ujawnił we wtorek swoje plany dotyczące shortowania Silvergate w oparciu o jego pogląd, że jest tu więcej (lub mniej), niż na pierwszy rzut oka.

Pytanie, które prawdopodobnie zdominuje umysły inwestorów, brzmi: kto jeszcze wśród klientów Silvergate może być potajemnie pod wodą. Teraz wiemy, że FTX/Alameda odczuły znacznie większe skutki załamania się UST/Luna tej wiosny, niż SBF był skłonny przyznać publicznie. Teraz, po upadku FTX, każdy dzień przynosi nowe informacje o firmach balansujących na krawędzi. Kto upadnie jako następne domino?

Środowa publikacja obciążających wiadomości tekstowych SBF do pisarza Vox nie wydaje się dawać mu dużego pola manewru, jeśli chodzi o uniknięcie więzienia, chyba że jego planowaną obroną jest narcystyczne zaburzenie osobowości i / lub szaleństwo. Ale SBF prawdopodobnie ma wystarczająco dużo wewnętrznych brudów na temat innych postaci w tej przestrzeni – szczególnie biorąc pod uwagę jego rozległe kontakty z Tether – że może być w stanie zawrzeć słodszą umowę, niż wielu się spodziewa. Zakładając oczywiście, że nie zostanie znaleziony martwy w swojej celi z powodu „samobójstwa”.

Zakończymy odrobiną radosnego schadenfreude. Jak pisałem w zeszłym roku, zatrudnienie Friedberga przez FTX „podważa nie tylko zaangażowanie Sama Bankmana-Frieda w przestrzeganie przepisów, ale także jego ogólny osąd. Kiedy jesteś na długiej liście i jesteś przedmiotem niezliczonych pochlebnych profili medialnych, pokusa postrzegania siebie jako nieomylnego zwykle rośnie. Takie wzrosty rzadko przychodzą bez spadków, a SBF/FTX wydają się zmierzać w kierunku doozy”.

Pamiętaj, otaczaj się oszustami, a w końcu zaczniesz się tak zachowywać. A kiedy ludzie pokażą ci, kim są, uwierz im.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : FTX, Daniel Friedberg, Stu Hoegner and (the other) Black Friday – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO