Dlaczego niższe opłaty transakcyjne zwiększą popyt

Sytuacja pustego bloku na szczycie BSV jesienią 2022 r. wywołała niejednoznaczną, ale powiązaną dyskusję, czy niższe opłaty w odpowiedzi zwiększą popyt. Jako budowniczy w przestrzeni, który opracował kilka aplikacji, przedstawię swoje stanowisko w tej dyskusji.

Szyling Bitchat od około miesiąca, odkąd pojawił się ponownie w oparciu o projekt _unwriter ze stycznia 2019 r. Niezależnie od tego, czy ostatnio obniżone stawki opłat transakcyjnych do 0,05 satoshi/bajt na BSV wpłynęły na ponowne wdrożenie tej aplikacji, rzeczywistość jest taka że aplikacja pojawiła się ponownie po obniżeniu opłat, a nie na odwrót. Prosta wiadomość na czacie kosztuje 20 satoshi lub mniej niż 1/1000 grosza przy cenie BSV wynoszącej 46 USD.

why-lower-transaction-fees-will-increase-demand-1

W kontekście słynnego cytatu Satoshi stwierdzającego, że węzły „powinny zawsze zezwalać na przynajmniej niektóre bezpłatne transakcje”, inny użytkownik stwierdził w 2010 r., że „szkoda psychologiczna znacznie przewyższa korzyści z pobierania opłaty”.

Jeśli kawiarnia oferuje filiżankę kawy za darmo przez ograniczony czas, jeśli kawa jest dobra, za drzwiami będzie kolejka. Oczywiście firma nie postrzega tego jako zwykłe rozdawanie towarów i usług za darmo, ale przyciąganie potencjalnych klientów. Dlatego na przykład Netflix oferuje bezpłatne wersje próbne, aby przyciągnąć nowych klientów.

Na rzekomym blockchainie o niskich opłatach nie ma praktycznie żadnej możliwości na darmowe transakcje. Jednak firmy z tej branży wyraźnie pragną tego w oparciu o narrację, że wymaganie od użytkowników, aby najpierw mieli Bitcoin, aby korzystać z aplikacji, jest przeszkodą w przyjęciu. Bezpłatne transakcje mogą złagodzić ten problem, ponieważ aplikacje mogą je przetwarzać bez obciążania najpierw klientów.

W mojej archiwalnej, prywatnej aplikacji do zakładek Windbell, mogę zaświadczyć, że nawet niższa stawka poprawiłaby moją usługę, zwiększyła procent moich przychodów i pozwoliła mi wprowadzać klientów bez konieczności wcześniejszego uzyskania Bitcoina.

Ta kontrowersyjna sytuacja wokół wydobycia pustych bloków wskazuje, że musimy spojrzeć wstecz, aby iść do przodu. Jeśli propozycja wartości Bitcoin SV to niższe opłaty i mikropłatności, to z pewnością jeszcze niższe, a niektóre darmowe opłaty i „nanopłatności” sprawią, że będzie bardziej wartościowy.

Kontrargumentem do tego, co przedstawiłem do tej pory, jest to, że potrzebujemy więcej usług, które korzystają z tych prawie darmowych transakcji. Po pierwsze, podstawową zasadą ekonomiczną jest to, że samo obniżenie cen może zwiększyć popyt. Po drugie, kontrargument jest podatny na niewidzialną zasadę ekonomii, zgodnie z którą nie możemy przyjąć wtórnych konsekwencji (negatywnych lub pozytywnych) wdrażania jakiejkolwiek polityki. Jakie nowe biznesy powstaną przy jeszcze niższych opłatach? Jakie dane ma teraz sens umieszczać na łańcuchu na 1/10 000 centa? Nie wiemy, ani nie możemy zakładać.

Wiemy, że biznesy takie jak Haste Arcade czy HandCash nie istniałyby przede wszystkim bez mikropłatności. Jednak jedną z podstawowych funkcji Bitcoina są mikropłatności, więc ułatwienie ich i usprawnienie z pewnością sprawi, że sieć będzie bardziej wartościowa na dłuższą metę.

Ile przedmiotów wbiło się w gwóźdź przed wyprodukowaniem młotka? Ile prób rozpalenia ognia miało miejsce przed pierwszą iskrą? Craig Wright nawiązuje do tego tutaj:

why-lower-transaction-fees-will-increase-demand-2

Aktualna debata na temat transakcji „spamowych” toczy się w przestrzeni blockchain od lat. Każde użycie produktu lub usługi jest dobre, ponieważ sprzedawca może się nauczyć z doświadczenia. Jeśli użycie staje się problematyczne, sprzedawca zajmuje się tym później, w przeciwieństwie do zniechęcania popytu w pierwszej kolejności. Podsumowując, zezwól na kilka darmowych transakcji, jeszcze bardziej obniż opłatę i sprowadź „spam”.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, LiteClient: Skalowanie łańcucha bloków z uproszczoną weryfikacją płatności

Autor : BitcoinSV.pl

Źrodło : Why lower transaction fees will increase demand – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO