Shenzhen przoduje w Chinach pod względem transgranicznego wykorzystania CBDC

Nowe dane pokazują, że Shenzhen jest wiodącym chińskim miastem używającym walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Firmy w nadmorskich miastach skłaniają się ku CBDC, aby usprawnić transakcje transgraniczne, zmniejszając koszty i przyspieszając czas transakcji.

Raport z lokalnego serwisu informacyjnego 21Caijing wskazał, że Shenzhen odegrało kluczową rolę w niedawnym pilotażu mBridge (most m-CBDC), który obejmował banki centralne Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Tajlandii i Hongkongu. Pod koniec eksperymentu firmy z Shenzhen samodzielnie wyniosły 7,3 miliona dolarów wolumenu transakcji z 22 milionów dolarów dokonanych przez cztery uczestniczące kraje.

Lokalne Biuro Nadzoru Finansowego w Shenzhen zwróciło uwagę, że firmy w mieście wykorzystywały mCBDC do ułatwiania handlu importowego i eksportowego. Jako nadmorskie miasto o dużym natężeniu działalności handlowej, Shenzhen odnotowało eksport o wartości imponującej 302 milionów dolarów w 2022 roku.

Biorąc pod uwagę integralną pozycję Shenzhen w handlu masowym, Ludowy Bank Chin (PBoC) wybrał je jako jedno z pierwszych miast, które wezmą udział w testach cyfrowego juana w 2020 roku. do korzystania z CBDC po zatwierdzeniu jego wdrożenia w sektorze transportowym.

Rzecznik Lokalnego Biura Finansowego zwrócił uwagę, że miasto „w pełni odegra swoją rolę jako centrum płatności transgranicznych i aktywnie zwiększy udział lokalnych przedsiębiorstw w projekcie mostu walutowego”.

CBDC były reklamowane jako realna alternatywa dla wirtualnych walut i stablecoinów, często krytykowane za ich zmienną wartość i podatność na oszustwa. Chociaż CBDC kryją się pod płaszczykiem legalności i wsparcia banków centralnych, spotkały się z krytyką dotyczącą obaw o prywatność i wielostronnego stosowania jej w kilku jurysdykcjach.

Impuls do współpracy CBDC

Przeprowadzono kilka testów w celu sprawdzenia skuteczności CBDC w poprawie stanu płatności transgranicznych. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) prowadzi eksperymenty z szeregiem prób za pasem.

Na szczycie listy znajduje się niedawno zakończony pilotaż mCBDC, który został przeprowadzony we współpracy z instytucjami finansowymi z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tajlandii i Hongkongu. Eksperyment, który trwał przez miesiąc, pozwolił uczestnikom zbadać stos technologiczny proponowanego CBDC i zapylać krzyżowo pomysły dotyczące kwestii prawnych, z którymi mogą się zmierzyć podmioty korzystające z nowej technologii.

Zaproponowano podobną próbę, aby pokazać banki centralne w Szwecji, Norwegii i Izraelu w celu zbadania wykorzystania CBDC w „międzynarodowych płatnościach detalicznych i przekazach pieniężnych”. Wyniki testów zatytułowanych Project Icebreaker są spodziewane w pierwszym kwartale 2023 r., a BIS przygotuje kolejne testy.

Obejrzyj: Konferencja CoinGeek w Nowym Jorku, BSV Blockchain w Chinach

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Shenzhen leads China in terms of cross-border CBDC usage: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO