Dowód stawki jest dowodem nieporozumienia

Trwają już ponad osiem lat, aż trudno uwierzyć, że drugi co do wielkości na świecie blockchain przechodzący z proof-of-work na proof-of-stake (PoS) jest nowością. Nie dlatego, że w końcu to się stało, ale dlatego, że po tak długim czasie nadal nie zorientowali się, że dowód stawki nie jest odpowiedzią, której szukali.

Prawda o dowodzie stawki

W idealnym świecie dowód stawki rozwiązuje jeden z największych problemów branży walut cyfrowych — niesławnie wysoki ślad węglowy wynikający z wydobywania nagród blokowych. Nadmierne zużycie energii przez walutę cyfrową jest dobrze znanym faktem, który doprowadził do tego, że dowód pracy (PoW) stał się synonimem skandalicznie wysokich wydatków na energię. Ale ta kombinacja nie zapewnia dokładnego obrazu PoW lub PoS.

Łańcuchy bloków typu Proof-of-work zostały zaprojektowane w celu skalowania, aby zapewnić bezpieczeństwo i interoperacyjność wymagane do ulepszenia i zastąpienia istniejących giełd walut. Skalowanie dowodu pracy, aby umożliwić większą liczbę transakcji na blok na sekundę, domyślnie znacznie zmniejsza zużycie energii. To, że prosta zmiana w mechanizmie konsensusu zapewni bardziej zrównoważony, przystępny cenowo i skalowalny protokół niż dowód pracy, jest bezpodstawne.

Dzieje się tak, ponieważ sieci typu proof-of-stake, takie jak Beacon Chain Ethereum, nie są blockchainami. Są to rozproszone sieci rejestrów, które naśladują strukturę i procesy prawdziwych łańcuchów bloków bez żadnego narzędzia, bezpieczeństwa ani skalowalności. Co właściwie robi PoS? Dokładnie to, co sugeruje jego nazwa — centralizuje władzę z powrotem w ręce bogatych interesariuszy.

Syndrom oszusta Ethereum

Dowód stawki to nic innego jak dowód oligarchii. Ustanawia system walidacji, dzięki któremu mała grupa osób posiadających najwięcej pieniędzy ma kontrolę nad siecią. Tam, gdzie PoW rozprowadza obiektywny konsensus wśród górników poza siecią, PoS konsoliduje władzę wśród subiektywnej mniejszości w sieci. Jest to wyraźnie przeciwieństwo zdecentralizowanej sieci peer-to-peer.

Co więcej, mimo że przejście na PoS Beacon Chain wydawało się płynne, Ethereum nadal poświęca solidny protokół bezpieczeństwa potrzebny do ochrony swoich użytkowników. Proof-of-work został stworzony, aby być najbezpieczniejszym systemem na świecie. Eliminuje możliwość podwójnego wydatkowania, chroni przed atakami Sybil i pozwala na system walidacji, który istnieje poza siecią. Przejście na jakikolwiek inny model konsensusu jest poświęceniem bezpieczeństwa, a w przypadku PoS nic nie otrzymujesz w zamian.

Tak, zakłada się, że PoS zużywa 99% mniej energii niż PoW, ale to niewiele więcej niż teoria idealistyczna, ponieważ nie istnieje jeszcze system do pomiaru śladu węglowego PoS. Oznacza to, że ponieważ szkodliwe naruszenia cyberbezpieczeństwa nadal trafiają na nagłówki gazet, właściciele Ethereum akceptują znaczne ryzyko w zamian za „przewidywane zwroty”, które nie są oparte na żadnych faktycznych założeniach nowej dynamiki gospodarczej.

Wyobraź sobie, że Visa zużywa zbyt dużo energii do ochrony danych swoich klientów i przeszła na system, który twierdził, że zużywa mniej energii, ale zapewniał ułamek bezpieczeństwa. Czy nadal ufałbyś Visa, czy przeniósłbyś swoją firmę gdzie indziej? To się tutaj dzieje. Wszyscy chcemy bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska przyszłości, ale nie może to odbywać się kosztem niezbędnego bezpieczeństwa.

Niewystarczająca ochrona nie jest jedyną ceną, jaką użytkownicy Ethereum zapłacą za nieprawdopodobną trwałość. Wysokie „opłaty za gaz”, które sięgają nawet 194 USD za transakcję, nie znikną wraz z The Merge. Własna strona internetowa Ethereum mówi, że The Merge nie spowoduje niższych opłat za gaz ani zauważalnie szybszych transakcji, ponieważ przejście nie jest zwiększeniem przepustowości sieci. Realistycznie rzecz biorąc, prawdopodobieństwo widelców i zmniejszonych nagród oznacza, że ​​połączenie prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu opłat za gaz.

Jeśli sieć osiągnęła już swoją maksymalną przepustowość i nadal nie można jej skalować, jakie problemy faktycznie rozwiązuje przejście na system proof-of-stake? Nic. Dlatego The Merge wymaga uaktualnienia o nazwie Layer 2, które będzie próbowało obniżyć opłaty, zwiększyć bezpieczeństwo i rozszerzyć użyteczność poprzez, jak się domyślacie, rozwiązanie problemów ze skalowalnością.

Wiedzą, że skalowanie jest odpowiedzią, ale szukają go we wszystkich niewłaściwych miejscach. Aby dodać soli do rany, Ethereum powołuje się na trilemma łańcucha bloków wymyślonego przez Buterin jako usprawiedliwienie niezdolności sieci do zapewnienia niezrównanych właściwości PoW. Ta teoria sugeruje, że chociaż doskonały blockchain jest zdecentralizowany, bezpieczny i skalowany, taki blockchain nie istnieje, ponieważ aby mieć dwie z tych trzech właściwości, musisz poświęcić jedną.

Teoria ta rozpada się w szwach dzięki prostemu zrozumieniu zamierzonego przypadku użycia dla dowodu pracy. Dzięki PoW wszystkie trzy właściwości są osiągane, ponieważ istnieją jednocześnie, a im więcej transakcji jest w sieci, tym bardziej staje się ona zdecentralizowana i bezpieczna.

Prace dowodowe

Podczas gdy większość ekspertów od blockchain rozumie i szanuje bezpieczeństwo dowodu pracy, zdyskontowali potencjał skalowalności. W rezultacie Ethereum zwraca się do The Merge, aby rozwiązać kluczowe problemy, które protokół proof-of-work został zaprojektowany w celu wyeliminowania w pierwszej kolejności.

Jaki jest sens, jeśli wszystko, co robi Ethereum, łącząc się z Beacon Chain, naśladuje istniejące systemy finansowe z mniejszym bezpieczeństwem, skalowalnością i przystępnością cenową? Kto korzysta?

Proof-of-work to nie tylko najlepsza istniejąca architektura wymiany walut. To przełomowy system do bezpiecznej wymiany danych o nieograniczonym potencjale użytkowym. Jeśli ci, którzy rozumieją nieodłączne możliwości PoW, nie mogą się spotkać, aby zobaczyć wartość pozwalającą na skalowanie technologii, coraz więcej sieci pójdzie w ślady Ethereum – poświęcając innowacje i eksperymentując z ciężko zarobionym kapitałem i danymi osobowymi ludzi tylko po to, by udawać zrównoważony rozwój.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain Mining & Energy Innovation

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Proof-of-stake is proof of misunderstanding – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO