Aktywa cyfrowe są bezpieczną alternatywą do wykorzystania w handlu międzynarodowym: premier Rosji

Rosja rozważa umożliwienie rozliczania międzynarodowych transakcji handlowych za pomocą aktywów cyfrowych. Premier Michaił Miszustin zadeklarował, że badanie płatności za aktywami cyfrowymi jest jedną z dróg, która jest niezbędna do zwiększenia odporności rosyjskiej gospodarki.

Miszustin wygłosił te uwagi podczas przemawiania na strategicznej sesji dotyczącej rozwoju krajowego systemu finansowego, w której uczestniczyli inni rangą członkowie rosyjskiego rządu.

Premier stwierdził, że przyjęcie zasobów cyfrowych jest konieczne jako bezpieczna alternatywa dla nieprzerwanych płatności transgranicznych. Dodał, że innowacje w adopcji zasobów cyfrowych są niezbędne do zapewnienia niezależności technologicznej infrastruktury i cyberbezpieczeństwa rosyjskich instytucji finansowych.

„Musimy intensywnie rozwijać innowacyjne obszary, w tym adaptację zasobów cyfrowych. To bezpieczna alternatywa dla wszystkich stron, która może zagwarantować nieprzerwaną płatność za dostawę towarów z zagranicy i na eksport” – powiedział Miszustin.

Podkreślił również, że jego stanowisko jest zgodne z naciskiem prezydenta na potrzebę wzmocnienia finansowej samowystarczalności i niezależności Rosji, zwłaszcza w warunkach obecnych sankcji i ograniczeń.

Rosja przygląda się przyjęciu i regulacji zasobów cyfrowych

Miszustin jest tylko ostatnim rosyjskim urzędnikiem rządowym, który zaleca ułatwianie międzynarodowego handlu zasobami cyfrowymi. W czerwcu szefowa Centralnego Banku Rosji (CBR) Elvira Nabiullina wyraziła opinię, że cyfrowe aktywa mogą być bezpiecznie wykorzystywane w rozliczeniach międzynarodowych, jeśli nie „przenikną” na rynek krajowy.

Wcześniej Reuters informował, że rosyjski departament polityki finansowej w Ministerstwie Finansów już aktywnie dyskutował nad pomysłem wykorzystania aktywów cyfrowych w handlu zagranicznym. Zgodnie z oświadczeniem szefa departamentu Ivana Chebeskova, który dodał, że główną przeszkodą jest sposób regulowania zasobów cyfrowych i technologii blockchain.

Aby temu zaradzić, do rosyjskiego parlamentu trafia kilka projektów ustaw, które zapewnią jasność regulacyjną dla branży wydobycia nagród blokowych i aktywów cyfrowych w Federacji Rosyjskiej. Kraj pracuje również nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), którą planuje wprowadzić do testów pilotażowych na początku 2023 roku.

Tymczasem Rosja nie jest jedynym krajem obciążonym sankcjami, który rozważył rozliczenia dotyczące aktywów cyfrowych. Na początku tego miesiąca Iran, jeden z najbardziej sankcjonowanych krajów na świecie, zakończył pierwszą transakcję importu zasobów cyfrowych. Wiceminister przemysłu, kopalni i handlu Iranu Alireza Peyman-Pak powiedziała, że ​​transakcja jest tylko pierwszą z wielu, jakie kraj planuje przeprowadzić.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, The Future of Financial Services on Blockchain: More Efficiency & Inclusion

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Digital assets are safe alternative for use in international trade: Russian PM – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO