Deweloper Tornado Cash musi zostać w więzieniu przez 3 miesiące, orzeka holenderski sędzia

Aleksiej Percew, twórca rzekomo stojący za niesławną usługą mieszania monet Tornado Cash, pozostanie w więzieniu przez co najmniej kolejne trzy miesiące, orzekł holenderski sędzia.

29-letni deweloper został aresztowany dwa tygodnie temu przez holenderską służbę informacyjną i dochodzeniową, kilka dni po tym, jak Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych nałożył sankcje na mikser oparty na Ethereum. Podczas nakładania sankcji Ministerstwo Skarbu oskarżyło protokół o wykorzystanie go do prania miliardów dolarów dla przestępców, powtórzono zarzuty wobec władz holenderskich.

Natychmiast po aresztowaniu Percew pojawił się w sądzie, gdzie sędzia orzekł, że powinien spędzić kolejne 14 dni w więzieniu w toku śledztwa. Po upływie dwutygodniowego okresu ponownie pojawił się w sądzie, a jego prawnicy domagali się jego zwolnienia za kaucją.

Według źródeł w Den Bosch w Holandii, sędzia wydał odmowę i nakazał przetrzymywanie go przez kolejne 90 dni. Jak dotąd władze holenderskie nie postawiły jeszcze Percewowi formalnego oskarżenia o jakiekolwiek przestępstwo.

Deweloper Tornado Cash powiązany z rosyjską FSB

Sprawa Percewa jest osobliwa, która wywołała w niektórych kręgach szerokie poruszenie. W przeciwieństwie do większości podobnych przypadków nie jest bezpośrednio zaangażowany w żadną działalność przestępczą. Zamiast tego napisał kod open source dla Tornado Cash, który był wykorzystywany przez wiele grup przestępczych do prania pieniędzy.

Jego aresztowanie zostało skrytykowane przez wielu, w tym założyciela Uniswap Haydena Adamsa i dyrektora generalnego Kraken Jesse Powell. Nawet Vitalik Buterin wyraził poparcie dla dewelopera, przyznając się, że sam jest użytkownikiem Tornado.

I chociaż wielu zwolenników Percewa powtarzało jego twierdzenia o niewinności, jedna z firm wywiadowczych ujawniła, że ​​wcześniej pracował dla Digital Security OOO, rosyjskiej firmy, która w 2018 roku została usankcjonowana przez USA za rzekome wspieranie Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). ), rosyjski wywiad, będący następcą KGB.

Cyber Fund YouTube channel

Należy zauważyć, że Percew współpracował z podmiotem powiązanym z FSB, zanim zaczął przyczyniać się do Tornado Cash. Co więcej, Kharon, firma wywiadowcza, która odkryła przeszłość dewelopera, nie znalazła żadnego bezpośredniego związku między mikserem monet a rosyjską agencją.

Jednak według Alexa Zerdena powiązania z FSB malują mroczniejszy obraz przeszłości Percewa.

„To otwiera wiele problemów z wiarygodnością dla twórców Tornado Cash. To dość głęboka informacja, która informuje, dlaczego rząd USA i władze holenderskie podjęły pewne działania” – powiedział Fortune Zerden, który jest adiunktem wyższego szczebla w Centrum Bezpieczeństwa Nowej Ameryki.

Żona Percewa, Xenia Malik, odrzuciła twierdzenia, że ​​jej mąż mógł angażować się w szpiegostwo podczas kontraktowania dla FSB podczas pracy w Digital Security OOO.

„Alexey nigdy nie był związany z FSB Federacji Rosyjskiej i podobnymi organizacjami. Przenieśliśmy się do Holandii w nadziei na spokojne, stabilne i wolne życie, co jest niewyobrażalne w wojskowej Rosji” – powiedziała w jednym z serwisów.

Obejrzyj: Prezentacja BSV Global Blockchain Convention, Trust But Verify: Everything

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Tornado Cash developer must stay in jail for 3 months, Dutch judge rules – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO