Gubernator Banku Finlandii podkreśla znaczenie cyfrowego euro w przekształcaniu krajobrazu monetarnego

Gubernator Banku Finlandii Olli Rehn wystąpił jako zwolennik planowanej regionalnej waluty cyfrowej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) – cyfrowego euro.

Przemawiając przed panelem na Uniwersytecie Kalifornijskim, Rehn zachwalał cyfrowe euro jako integralną część systemu monetarnego, co widać w obecnym trendzie w kierunku pieniądza cyfrowego. Twierdził, że ryzykowne aktywa cyfrowe lub prywatne pieniądze cyfrowe, jak je nazywa, rozprzestrzeniają system monetarny, ponieważ wydaje się, że inwestorzy stracili zaufanie do gotówki z powodu inflacji i luzowania ilościowego.

Jednak tworząc możliwości dla innowacji i włączenia finansowego, zasoby cyfrowe napotykają wyzwania ze strony władz ze względu na ich niestabilność i wysoką podatność na ataki. Ich niska moc przerobowa utrudniała również ich wykorzystanie jako środka płatniczego. Rehn utrzymywał, że waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC) mogą naprawić większość wad aktywów cyfrowych. W przypadku cyfrowego euro zapewni paneuropejski wybór płatności zarówno dla detalicznych, jak i transgranicznych płatności cyfrowych.

Dodał, że EBC rozwija cyfrowe euro z określonymi wymogami dostępności, solidności, bezpieczeństwa, wydajności, prywatności i zgodności z prawem.

„Gospodarka zdominowana przez płatności cyfrowe, ale bez silnej kotwicy monetarnej, byłaby z natury niestabilna… Najważniejsze jest to, że bank centralny powinien zawsze stanowić kotwicę monetarną dla gospodarki – i byłby to główny powód, gdyby EBC zdecydował się na wyemitować cyfrowe euro” – domyślił się.

Dotychczasowe prace EBC nad cyfrowym euro

Według raportu EBC, wypowiedzi Rehna odzwierciedlają ogólne nastroje większości banków centralnych badających CBDC. Raport wykazał, że CBDC są uważane za jedyne realne rozwiązanie pozwalające utrzymać stabilność systemu monetarnego w erze cyfrowej.

EBC rozpoczął prace konsultacyjne w sprawie cyfrowego euro w zeszłym roku, zamierzając podjąć decyzję o jego wprowadzeniu do 2023 r. Regionalny bank centralny zakończył pierwszą fazę konsultacji po serii raportów, w tym o opcjach prywatności, które prawdopodobnie będzie mieć CBDC.

W lipcu gubernator Banku Francji François Villeroy de Galhau ogłosił rozpoczęcie drugiego etapu konsultacji. Etap obejmie testowanie prototypu cyfrowego euro do użytku detalicznego i hurtowego, a także dalsze dostosowywanie polityki.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Re-Inventing Business with Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Bank of Finland governor stresses digital euro’s importance in transforming monetary landscape – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO