Argentyna: kandydat na prezydenta został pozwany w związku z promocją programu Ponziego za aktywa cyfrowe

Javier Milei, obecny członek Kongresu i uczestnik wyborów prezydenckich w Argentynie w 2023 r., jest pozwany przez grupę niezadowolonych inwestorów w związku z jego rzekomą rolą w ich inwestycji w rzekomo nieistniejący już cyfrowy program Ponzi, CoinX.

Lokalny serwis informacyjny Clarin donosi, że grupa, zrozumiała dla około 20 inwestorów, twierdzi, że promowanie platformy przez polityków w mediach społecznościowych wpłynęło na ich wybór inwestycyjny. Jak stwierdzono w skardze złożonej przez prawnika Juana Pablo Chiesa, domniemane ofiary domagają się odszkodowania za swoje zbiorowe straty w wysokości od 30 mln do 40 mln dolarów arg (prawie 300 tys. dolarów).

Zarzuty wskazują na post, który Milie opublikowała na Instagramie w grudniu 2021 roku, w którym stwierdził, że CoinX „rewolucjonizuje” sposób, w jaki Argentyńczycy unikają inflacji. Platforma uruchomiona w tym czasie, obiecująca do 8% miesięcznych zwrotów w dolarach, peso argentyńskich lub aktywach cyfrowych.

CoinX twierdził, że zarobił ten zwrot, handlując funduszami wzajemnymi za pomocą przebijającej rynek sztucznej inteligencji, botów handlowych i zespołu profesjonalnych traderów. Jednak platforma przestała wypłacać zyski w marcu, aw czerwcu została uznana za niezarejestrowanego operatora papierów wartościowych przez argentyński regulator rynku, Narodową Komisję Papierów Wartościowych (CNV).

W tej sprawie grupa twierdzi, że pozycja Milei jako wybitnego ekonomisty nawiązuje do tematu, który promuje i prosi go o wzięcie odpowiedzialności za ich straty. Ale libertariański ekonomista już dawno zdystansował się od platformy.

Milei wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nie zapłacono mu za opublikowanie posta w mediach społecznościowych i że nie uważa firmy za schemat Ponziego na podstawie jego ustaleń dotyczących ich działalności. Nalegał, aby firma została zamknięta tylko z powodu spowolnienia na rynku aktywów cyfrowych.

Manifest Milei przyjazny dla zasobów cyfrowych zyskuje na popularności w Argentynie

Pomimo pozwu kongresman pozostaje jednym z trzech najlepszych pretendentów do wygrania puli prezydenckiej w październiku 2023 roku. Według raportu Washington Post, krytyka kandydata wobec polityki finansowej obecnego rządu, która doprowadziła kraj do dwucyfrowej inflacji, mocno odbiła się na znacznej części populacji.

51-letni urzędnik opisał bank centralny jako oszustwo, które okrada obywateli. Zachęcał również do przyjęcia prywatnych walut, takich jak Bitcoin, aby pomóc w walce z inflacją.

Wynika to z rosnącej popularności aktywów cyfrowych, co do których regulatorzy wyrazili zaniepokojenie. Podobnie, kraj jest również pod presją Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zniechęcić rozwijający się rynek aktywów cyfrowych w ramach swoich warunków do udzielenia pomocy finansowej argentyńskiej gospodarce.

Obejrzyj: Prezentacja BSV Global Blockchain Convention, Trust But Verify: Everything

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Argentina: Presidential aspirant sued over digital asset Ponzi scheme promotion – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO