Oskarżony o atak oprogramowania ransomware, stoi w obliczu ekstradycji z Holandii

Amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) zapewnił ekstradycję Denisa Mihaqlovica Dubnikova, obywatela Rosji z Holandii. Stanie przed sądem w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem udziału w praniu pieniędzy na rzecz grupy zajmującej się oprogramowaniem ransomware.

W komunikacie prasowym Departament Sprawiedliwości oskarżył 29-latka o pranie aż 400 000 dolarów, które pochodziły z ofiar ataków ransomware. Ogólnie rzecz biorąc, Dubnikov i jego współspiskowcy, których jeszcze nie zidentyfikowano, wyprali aż 70 milionów dolarów wydobytych za pomocą wariantu złośliwego oprogramowania Ryuk.

„Po otrzymaniu zapłaty okupu aktorzy Ryuk, Dubnikov i jego współspiskowcy oraz inni zaangażowani w program, rzekomo zaangażowali się w różne transakcje finansowe, w tym międzynarodowe transakcje finansowe, aby ukryć charakter, źródło, lokalizację, własność i kontrolę okup dochód” – napisano w komunikacie.

Wariant złośliwego oprogramowania Ryuk został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2018 r. Szkodnik ten działa poprzez szyfrowanie plików i próbuje usunąć wszelkie kopie zapasowe systemu, gdy jest uruchamiany na komputerze lub w sieci. Jest przeznaczony zarówno dla dysków podłączonych do komputera lub w komputerze, jak i tych, do których uzyskuje się dostęp zdalnie za pośrednictwem sieci.

Ataki były wymierzone w osoby i organizacje w całych Stanach Zjednoczonych i za granicą. Ofiary były szantażowane do płacenia okupu w aktywach cyfrowych w celu uzyskania dostępu do ich plików.

Jedną z głośnych ofiar była amerykańska straż przybrzeżna, która zatrzymała swoją działalność na ponad 30 godzin po ataku, który nastąpił w wyniku kampanii phishingu e-mail w 2020 r. W tym samym roku Stany Zjednoczone sklasyfikowały wariant szkodliwego oprogramowania jako „nadciągającą i nasiloną cyberprzestępczość zagrożenie dla szpitali.”

Na początku tego roku Departament Stanu USA połączył oprogramowanie ransomware z Conti, rosyjską grupą zajmującą się oprogramowaniem ransomware. Departament obiecał nagrodę w wysokości 15 milionów dolarów za informacje o grupie. Ransomware Ryuk zostało również powiązane z północnokoreańską grupą Lazarus.

Stany Zjednoczone ostro rozprawiają się z praniem brudnych pieniędzy w aktywach cyfrowych

Dubnikow zadebiutował już w sądzie w Portland. Od 4 października odbędzie się dla niego pięciodniowy proces z udziałem ławy przysięgłych, a w przypadku uznania go za winnego grozi mu do 20 lat więzienia.

Dochodzenie Departamentu Sprawiedliwości w tej sprawie było koordynowane przez grupę zadaniową Ransomware and Digital Extortion Task Force, która została utworzona w celu zakłócania, badania i ścigania działalności oprogramowania ransomware. Grupa zadaniowa została utworzona w 2021 r. po tym, jak Stany Zjednoczone nadały śledztwom dotyczącym oprogramowania ransomware ten sam priorytet, co terroryzm.

Tymczasem ekstradycja Dubnikowa nadchodzi po tym, jak Departament Sprawiedliwości zabezpieczył również ekstradycję Aleksandra Vinnika, założyciela nieistniejącej już giełdy aktywów cyfrowych BTC-e i obywatela Rosji z Grecji, pod zarzutami dotyczącymi prania pieniędzy, zgodnie z raportem.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Prawo i porządek: Zgodność z przepisami dotyczącymi Blockchain i zasobów cyfrowych

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Alleged Russian ransomware attacker indicted, faces extradition from the Netherlands – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO