CBDC kluczem do utrzymania systemu monetarnego w erze cyfrowej: badania EBC

Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) potwierdzili poparcie dla walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) w najnowszej wersji serii dokumentów roboczych. Badacze EBC byli zdania, że ​​spośród wszystkich innych alternatyw CBDC są jedynym rozwiązaniem zapewniającym płynną kontynuację systemu monetarnego w erze cyfrowej.

Dokument do dyskusji „Ekonomia cyfrowej waluty banku centralnego” analizuje istniejącą literaturę na temat konsekwencji polityki pieniężnej i stabilności finansowej detalicznych CBDC. Wspomniano również o kilku kluczowych ustaleniach zebranych z ponad 150 artykułów naukowych. Wśród nich jest to, że zainteresowanie ekonomią pieniądza i płatności znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 15 lat. Podobnie kwestia prywatności nadal trwa w dyskusjach po wprowadzeniu CBDC.

Autorzy zauważają, że chociaż badania pokazują, że konsumenci przywiązują dużą wagę do prywatności, istnieje dychotomia w sposobie, w jaki traktują swoją prywatność w rzeczywistości. Konsumenci zazwyczaj są skłonni oddać swoje dane za darmo lub w zamian za niewielkie nagrody.

Odkryli również, że banki centralne, które badają CBDC, pytają, czy istnieją alternatywy, które mogą służyć temu samemu celowi. Jednak nie znaleziono jeszcze takiej alternatywy, która mogłaby wyeliminować zagrożenie, jakie rosnąca proliferacja płatności cyfrowych w erze cyfrowej może stanowić dla systemu monetarnego zależnego od gotówki.

„Nie ma alternatywy regulacyjnej, która obiecywałaby wyeliminować zagrożenie dla dwuwarstwowego systemu monetarnego. Ponieważ gotówka jest dostępna tylko w formie fizycznej, z założenia nie jest „nadaje się” do ery cyfrowej… W związku z tym wprowadzenie cyfrowej gotówki w formie CBDC wydaje się być jedynym rozwiązaniem gwarantującym płynną kontynuację obecnej waluty system” – napisano w gazecie.

EBC wspiera CBDC nad aktywami cyfrowymi

Chociaż artykuł jest odrzucany jako opinia autorów, EBC od dawna głośno popiera CBDC w stosunku do aktywów cyfrowych. W czerwcu Fabio Panetta, dyrektor wyższego szczebla w regionalnym banku, przekonywał, że cyfryzacja pieniądza banku centralnego staje się coraz bardziej konieczna, ponieważ płatności stają się coraz bardziej zdigitalizowane.

EBC pracuje również nad wydaniem cyfrowego euro dla państw członkowskich Unii Europejskiej (UE). Zgodnie z zapowiedzią z lipca, prace nad CBDC weszły w drugą fazę rozwoju. W ramach tego etapu testowane będzie cyfrowe euro dla przypadków użycia w handlu detalicznym w ramach przygotowań do pilotażowego wdrożenia w 2023 roku.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, tokenizowanie aktywów i papierów wartościowych w Blockchain

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : CBDCs key to maintaining monetary system in digital age: ECB research – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO