Australia: ASIC budzi obawy dotyczące rosnącego odsetka niedbających o ryzyko inwestorów „krypto”

Przewodniczący Australijskiej Komisji Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) Joe Longo wyraził obawy dotyczące masowo rosnącego zainteresowania walutami cyfrowymi w tym kraju. Wynika to z sondażu, który sugeruje, że młodzi inwestorzy klas aktywów zaniedbują związane z tym ryzyko.

Po pandemii pandemii COVID-19 globalne przyjęcie waluty cyfrowej gwałtownie wzrosło. Australijscy inwestorzy wskoczyli na modę, o czym świadczą przeszłe trendy i niedawna ankieta.

11 sierpnia ASIC opublikował badania dotyczące zachowań inwestycyjnych wśród inwestorów w Australii. Raport 735 Retail Investor Research (REP 735) miał na celu zbadanie postaw, zachowań i motywacji stojących za nastrojami inwestorów od początku pandemii COVID-19.

W ankiecie uzyskano odpowiedzi od 1053 inwestorów detalicznych, a aż 44% odnotowało inwestycje w waluty cyfrowe. Świadczy to o rosnącym zainteresowaniu walutami cyfrowymi wśród ludności w miarę wzrostu rozpoznawalności w głównym nurcie. Przy tym kursie waluty cyfrowe są drugą najczęściej posiadaną klasą aktywów, tuż za akcjami australijskimi.

Ponadto badania pokazują, że około 1/4 inwestorów detalicznych posiada wyłącznie waluty cyfrowe. Ponadto, zgodnie z raportem, podczas gdy aplikacje bankowe pozostają najczęściej używane przez inwestorów, trzy z kolejnych najczęściej używanych aplikacji to platformy walut cyfrowych.

Obawy Longo wynikają z faktu, że tylko 20% inwestorów w waluty cyfrowe dostrzega związane z tym ryzyko.

„Jesteśmy zaniepokojeni liczbą ankietowanych osób, które zgłosiły inwestowanie w nieuregulowane, niestabilne produkty kryptograficzne” – powiedział Longo. „Te badania podkreślają w tym konkretnym momencie atrakcyjność kryptowalut na rynku” – dodał.

Longo podkreślił fakt, że duża liczba inwestorów nie rozumie ryzyka związanego z walutami cyfrowymi. Mówiąc dalej, zauważył, że brak ochrony konsumentów w przestrzeni jest niepokojący. Powiedział, że regulacja jest w tym momencie istotna, aby dogonić rosnącą adopcję w głównym nurcie.

Cyberprzestępczość w Australii wzrosła o 13% w 2021 r.

Niezależnie od tego ASIC próbował zwalczać oszustwa w przestrzeni aktywów cyfrowych. W niedawnym wspólnym podejściu ASIC i Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) zajęły się oszustwami w kosmosie. Korzystając ze środków Netcraft, obie agencje zastosowały podejście do stron phishingowych.

Waluty cyfrowe stały się szczególnie popularne wśród ogółu ludności Australii. Najnowszy indeks Independent Reserve Cryptocurrency Index (IRCI) wskazuje, że 28,8% Australijczyków widzi ekspozycję na waluty cyfrowe od grudnia 2021 r. Wśród nich 72% posiada lub posiadało BTC.

Wraz z rosnącą adopcją następuje wzrost przestępczości. ACCC zauważył, że australijscy inwestorzy stracili w zeszłym roku 2 miliardy dolarów na oszustwa. Z tego aż 701 milionów dolarów wynikało z oszustw inwestycyjnych. Ponadto w 2021 r. w kraju odnotowano 13% wzrost cyberprzestępczości.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, Blockchain for Government Data & Applications

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Australia: ASIC chair raises concerns about growing rate of risk-negligent ‘crypto’ investors – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO