Indie ścigają WazirX z powodu jego roli w kolejnym skandalu związanym z praniem pieniędzy wartości 130 milionów dolarów

Kiedy pada to leje. A teraz WazirX jest przesiąknięty. Giełda została uwikłana w kilka skandali w tym roku, zwłaszcza wokół tajemnicy, kto jest jej właścicielem. Ostatni skandal dotyczy prania ponad 130 milionów dolarów, a władze Indii oskarżają je o odgrywanie kluczowej roli w indyjsko-chińskim kręgu przestępczym.

Według raportu indyjskiego dziennika Economic Times z 11 sierpnia, krajowy katalog Enforcement Directory (ED) bada co najmniej dziesięć wymian zasobów cyfrowych pod kątem rzekomego prania ponad 130 milionów dolarów. Pieniądze są powiązane z kręgami przestępczymi, w tym z pierścieniem aplikacji do natychmiastowej pożyczki z linkami do Chin, powiedzieli gazecie ludzie znający tę sprawę.

Chociaż źródła nie ujawniły wszystkich wymian sondowanych przez ED, ujawniły, że WazirX jest bezpośrednio na radarze ED.

„Chociaż do tej pory agencja zamroziła konta WazirX, podobne transakcje miały miejsce na innych giełdach i zostali poproszeni o przyłączenie się do sondy” – ujawniło źródło.

ED zamroził konta WazirX w zeszłym tygodniu, odcinając dostęp do co najmniej 8 milionów dolarów. Regulator podobno twierdzi, że giełda „aktywnie” pomogła około 16 fintechom, które były przedmiotem dochodzenia w celu prania pieniędzy.

Te fintechy wykorzystałyby swoje prawo do kupowania zasobów cyfrowych na WazirX i innych giełdach. Następnie przenieśli aktywa do międzynarodowych portfeli, co uniemożliwiło władzom indyjskim ich ściganie.

Zwrócili się do WazirX, ponieważ ich programy KYC i AML były albo bardzo łatwe do ominięcia, albo, w niektórych przypadkach, aktywnie pomagali w praniu pieniędzy. Źródło w ED ujawniło, że w niektórych przypadkach giełdy miałyby wątpliwe dane KYC dla tych klientów.

Niektóre szczegóły KYC „przypisano niektórym osobom mieszkającym na odległych obszarach lub w mieście poziomu 2 lub 3, niemających związku z transakcjami”.

„Nieprzejrzysty charakter ekosystemu kryptograficznego i brak regulacji branży zapewniły tym firmom wymaganą ochronę, aby zaparkować swoje aktywa za granicą. To sprawia, że ​​badanie dochodów z przestępstwa i śledzenie ostatecznego beneficjenta oraz charakteru tworzonych przez niego aktywów jest trudne” – dodaje źródło.

W przypadku WazirX ta nieprzejrzystość operacji i własności jeszcze bardziej utrudnia władzom śledzenie. Jak poinformował CoinGeek, giełda, z którą wszyscy chcieli być kojarzeni na początku tego roku, kiedy kwitła, jest teraz przekazywana między jej założycielami a Binance.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, zaprzeczył, jakoby był właścicielem giełdy, mówiąc, że (co tutaj parafrazujemy) „mimo że publicznie ogłosiliśmy, że ją kupiliśmy i udawaliśmy jej właścicieli, gdy trafiła na szykowne nagłówki, tak naprawdę nie kupiliśmy to.”

W najnowszym skręcie założyciel WazirX, Nischal Shetty, stwierdził w wywiadzie, że ma dokumenty, które pokazują, że sprzedał giełdę CZ. Jednak CZ najwyraźniej przekonał go do otwarcia lokalnej firmy i prowadzenia giełdy, aby przestrzegać przepisów dotyczących zagranicznej własności VASP.

„Oboje zostali poproszeni o odpowiedź na podstawowe pytanie, kto jest odpowiedzialny za utrzymanie szczegółów 15 milionów rachunków na giełdzie. Obaj przerzucili winę na drugiego w kwestiach związanych z odpowiedzialnością i niezgodnością”, powiedział źródło w ED.

Pytasz, co z bardzo widocznymi stwierdzeniami na stronie WazirX, które łączą go z Binance? Binance twierdzi, że nie wiedział o tym samym i że te linki zostały dołączone bez jego zgody. Weź odpowiedzialność za własne wpadki, powiedział rzecznik Binance indyjskiej giełdzie.

Na kolejnej indyjskiej giełdzie, która jest jeszcze bardziej niespokojna niż WazirX, Vauld, firma wspierana przez Petera Thiela i Coinbase, która ogłosiła upadłość, a następnie złożyła wniosek o ochronę przed upadłością w Singapurze, również została przyłapana na celowniku przez ED. Lokalne sklepy ujawniają, że agencja zamroziła aktywa Vaulda o wartości ponad 46 milionów dolarów. Źródła twierdzą, że ED uważa, że ​​portfele Vaulda zawierają „dochody z przestępstw pochodzące z drapieżnych praktyk pożyczkowych”.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : India going after WazirX over its role in yet another $130M laundering scandal – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO