Portugalskie banki zakazują wymiany walut cyfrowych — zgodność z przepisami ma kluczowe znaczenie

Pod koniec zeszłego tygodnia (4 sierpnia) pojawiły się informacje, że kilka znanych portugalskich banków zamknęło konta wielu giełd walut cyfrowych.

Portugalskie banki, w tym Santander, BCP i kilka innych, podały zarządzanie ryzykiem jako przyczynę zamknięcia rachunków, chociaż nie podano żadnych konkretnych informacji.

Zamknięcia miały miejsce, mimo że Bank Portugalii udzielił licencji zainteresowanym firmom, w tym Luso Digital Assets, Mind the Coin, Criptoloja i innym.

Właściwa zgodność z przepisami może uniknąć takich sytuacji

Chociaż regulacje są dla wielu straszydełkiem w branży walut cyfrowych, oczywiste jest, że jeśli branża chce korzystać z usług bankowych w świecie rzeczywistym, będzie musiała przestrzegać tych samych zasad, co banki.

Chociaż nikt nie chce widzieć paraliżujących przepisów, które tłumią innowacje, prawdą jest również stwierdzenie, że niewielu z zadowoleniem przyjęłoby dochody z przestępstw, takie jak środki pochodzące z prania pieniędzy, w krajowych systemach bankowych. Wykonano dziesiątki lat pracy, aby wycisnąć brudne pieniądze z systemu w miejscach takich jak Unia Europejska, i nie jest przesadą stwierdzenie, że organy regulacyjne nie cofną się przed niczym, aby tak pozostało.

Co więc należy zrobić? Zamiast narzekać na to, w jaki sposób są „zmuszeni do bankowości poza Portugalią”, bardziej rozsądne byłoby, aby zainteresowane firmy zajmujące się walutami cyfrowymi skupiły się na upewnieniu się, że nie stwarzają ryzyka regulacyjnego dla swoich partnerów bankowych. Powiedzmy na przykład, przestrzegając tych samych ścisłych zasad AML/KYC i odmawiając dopuszczenia podejrzanego stablecoina, takiego jak Tether, na ich giełdach.

Chociaż nie jest jasne, czy przedmiotowe giełdy złamały jakiekolwiek konkretne zasady AML/KYC, jest absolutnie jasne, że cała branża od lat głośno sprzeciwia się przepisom i jest wrogo nastawiona do władz zewnętrznych, malując Bitcoin jako coś, co jest poza zasięgiem rządów i zagrożenie dla ich władzy. Powoli ta narracja staje się odwrotna, ponieważ regulatorzy na całym świecie celują w giełdy takie jak Coinbase (NASDAQ: COIN) i reagują na postrzegane zagrożenia, jakie stwarza branża.

Rynek przemówił

Interesujące w przypadku tych zamknięć kont jest to, że nie zostały one wymuszone przez regulatora rządowego i chociaż nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co dzieje się w tle, wydaje się, że decyzja została podjęta przez banki we własnym interesie.

Jest to odpowiednik wolnego rynku odrzucającego niepożądane produkty i usługi. Podczas gdy niektórzy w branży zdecydują się malować to jako banki eliminujące swoją konkurencję, prawda jest taka, że ​​waluty cyfrowe w ich obecnej formie nie stanowią żadnego zagrożenia dla banków. W rzeczywistości Bitcoin nigdy nie został zaprojektowany w celu zastąpienia banków i usług bankowych. BTC, ETH i inne popularne waluty cyfrowe nie są w stanie stanowić żadnego zagrożenia dla firm przetwarzających płatności ze względu na techniczne ograniczenia blockchainów, na których są zbudowane. Wystarczy spojrzeć, jak slogan marketingowy Celsius Networks „Unbank Yourself” okazał się realistyczny, jak poważne zagrożenie stanowi „krypto” dla banków.

Jaki jest więc prawdziwy powód zamknięcia konta? Jest to prawdopodobnie połączenie autentycznej troski o naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i zasad „Poznaj swojego klienta” oraz chęci zerwania więzi z wieloma przestępcami o niskim poziomie życia i tymi, którzy im to umożliwiają. To naprawdę nie jest takie skomplikowane – rynek (portugalskich banków) przemówił i nie lubi wymiany walut cyfrowych.

Większy łuk fabularny jest krystalicznie czysty

CoinGeek od lat twierdzi, że tylko regulowane, zgodne z prawem blockchainy i firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi przetrwają trwający atak regulacyjny. Chociaż ta narracja została odrzucona przez wielu, którzy byli przekonani, że branża może istnieć poza zasięgiem rządów, staje się jasne, że tak jak ostrzegał dr Craig Wright i inni, ostatecznie nie da się uniknąć długiego ramienia prawa. Jak widzimy w tej historii, regulatorzy nie muszą bezpośrednio szukać firm zajmujących się walutami cyfrowymi; wystarczy, że będą wywierać niewielką presję na banki i inne regulowane instytucje finansowe, a resztą zajmą się.

Gdy szerszy obraz stanie się wyraźniejszy, podwoimy się i powtórzymy: w nadchodzących latach organy regulacyjne ścisną na śmierć tych, którzy zamazali zasady AML/KYC i inne przepisy. Waluty cyfrowe, takie jak Monero, prawdopodobnie zostaną zakazane w dużej części świata, giełdy takie jak Binance będą wypędzone z każdej jurysdykcji, a coraz większa liczba giełd i platform transakcyjnych zostanie ukarana grzywnami, zamkniętymi lub po prostu wypartymi, dopóki nie wypuszczą .

Ci, którzy chcą budować długoterminowe, zrównoważone firmy i aplikacje, które od dziesięcioleci zapewniają wartość na całym świecie, powinni uważnie rozważyć swoje opcje. Bitcoin SV czeka z otwartymi ramionami.

Obejrzyj: Panel BSV Global Blockchain Convention, The Future of Digital Asset Exchanges & Investment

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Portuguese banks ban digital currency exchanges—regulatory compliance is crucial – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO