Bank centralny Nepalu pracuje nad zmianą polityki dotyczącej emisji CBDC

Nepal Rastra Bank (NRB) stara się uzyskać zielone światło, aby rozpocząć opracowywanie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Bank centralny zapowiada, że ​​wkrótce wyśle ​​do parlamentu nowelizację ustawy, która upoważni go do wydania CBDC.

Revati Nepal, szef departamentu zarządzania walutami w NRB, powiedział lokalnemu serwisowi informacyjnemu Kathmandu Post, że grupa zadaniowa utworzona przez bank już przygotowała projekt ustawy.

Przede wszystkim ustawa zmieni Nepal Rastra Bank Act 2002, prawo wspierające działalność walutową banku centralnego. Obecnie ustawa daje bankowi centralnemu jedynie uprawnienia do emisji banknotów i monet. Proponowana poprawka umożliwi bankowi również wydawanie cyfrowych wersji walutowych rupii nepalskiej.

Nie podając konkretnego harmonogramu, urzędnik NRB oświadczył, że projekt ustawy zostanie przekazany do parlamentu natychmiast po zakończeniu przez bank centralny wewnętrznych dyskusji. Zauważył również, że NRB nie spieszy się z wprowadzeniem nowelizacji, a nawet CBDC.

„Są sugestie dotyczące kwestii technicznych i ekonomicznych do rozważenia. Nie chcemy podejmować niepotrzebnego ryzyka, pospiesznie wprowadzając cyfrową walutę” – powiedział Nepal.

Szef departamentu badań ekonomicznych NRB, Prakash Kumar Shrestha, dodał, że CBDC nie jest krytyczną potrzebą krajowego systemu płatności. Cyfrowe płatności Nepalu za pośrednictwem różnych dostawców usług pełnią obecnie rolę, jaką odgrywałaby cyfrowa rupia nepalska.

W związku z tym Nepal zamierza poświęcić trochę czasu na zbadanie wydajności CBDC swoich południowoazjatyckich sąsiadów, Chin i Indii, przed uruchomieniem własnej.

„Na razie trwają niezbędne prace przygotowawcze, nie trzeba wymieniać waluty cyfrowej w polityce pieniężnej. Dla Nepalu dobrze będzie, jeśli wprowadzi cyfrową walutę z odpowiednią technologią pozyskaną od innych narodów” – powiedział Shrestha.

Nepal i zasoby cyfrowe

The Kathmandu Post zauważa, że ​​nowy rozwój nadchodzi po tym, jak NRB opublikował w zeszłym roku badanie stwierdzające, że wprowadzenie waluty cyfrowej byłoby możliwe w tym kraju.

Podczas eksploracji CBDC Nepal był wrogo nastawiony do zasobów cyfrowych. Nepal jest jednym z dziewięciu krajów na świecie, w których obowiązuje całkowity zakaz używania walut cyfrowych, deklarując, że aktywa są „nielegalne i przestępcze”. Inne to Chiny, Algieria, Bangladesz, Egipt, Irak, Maroko, Katar i Tunezja.

Nepal egzekwował ten zakaz, rozprawiając się z witrynami i aplikacjami z zasobami cyfrowymi za pośrednictwem swojego regulatora sektora technologicznego, Nepalskiego Urzędu Telekomunikacyjnego (NTA). Według raportu Nepal Times, regulator dodał, że wszyscy obywatele przyłapani na dokonywaniu transakcji przy użyciu zasobów cyfrowych będą ukarani zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Obejrzyj: prezentacja BSV Global Blockchain Convention, CBDC i BSV

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Nepal central bank working on policy amendment for CBDC issuance – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO