Portugalskie banki zamykają rachunki wymiany aktywów cyfrowych pomimo zatwierdzenia przez bank centralny: raport

Według raportu Bloomberga, giełdy aktywów cyfrowych w Portugalii stoją przed nowymi przeszkodami, ponieważ banki podjęły się ostatnio zamykania swoich kont bez wyjaśnienia.

W raporcie zidentyfikowano cztery firmy zajmujące się aktywami cyfrowymi, które doświadczyły podobnych działań, w tym CriptoLoja, Mind the Coin i Luso Digital Assets, przy czym czwarta odmówiła zidentyfikowania. Wszystkie firmy są licencjonowane przez Bank Portugalii.

Wśród banków zamykających rachunki firm zajmujących się aktywami cyfrowymi znajdują się jedni z największych portugalskich pożyczkodawców. Pedro Borges, współzałożyciel i dyrektor generalny CriptoLoja z siedzibą w Lizbonie, powiedział, że firma musiała obsługiwać konta zagraniczne od czasu, gdy Banco Comercial Portugues (BCP) i Banco Santander zamknęły swoje konta.

Borges dodał, że banki nie udzieliły żadnych oficjalnych wyjaśnień. Stwierdzono również, że Caixa Geral de Depósitos, BiG, Abanca i inne mniejsze banki zrywają swoje relacje z giełdami aktywów cyfrowych i firmami.

„Chociaż nie ma oficjalnego wyjaśnienia, niektóre banki po prostu mówią nam, że nie chcą współpracować z firmami kryptograficznymi. Rozpoczęcie działalności kryptograficznej w Portugalii jest teraz prawie niemożliwe” – dodał Pedro Guimaraes, założyciel Mind the Coin.

Ze swojej strony zarówno BCP, jak i Banco Santander stwierdzili, że ich ruchy wynikały z ich obowiązku zgłaszania „podejrzanych transakcji” zgodnie z ich postrzeganiem ryzyka.

Poza bankami portugalskimi światowy sektor bankowy od dawna sceptycznie odnosi się do aktywów cyfrowych, powołując się na obawy związane z praniem pieniędzy i wdrażaniem KYC.

Status portugalskiego raju podatkowego od aktywów cyfrowych zagrożony

Raport Bloomberga zauważa, że ​​ruch portugalskich banków może zniszczyć status przyjazny dla aktywów cyfrowych, który Portugalia utrzymuje od dłuższego czasu. Kraj od dawna uważany jest za raj podatkowy dla inwestorów w aktywa cyfrowe, ponieważ ma zerową politykę podatkową od zysków kapitałowych dla branży.

Jednak ostatnie działania prawodawców i regulatorów mogą wkrótce zmienić ten status. Portugalscy prawodawcy zaproponowali dwie ustawy o opodatkowaniu aktywów cyfrowych, które zostały odrzucone przez parlament.

Ustawy sprawiłyby, że podatki od aktywów cyfrowych byłyby na równi z innymi podatkami dochodowymi. Portugalia nie wykluczyła jednak całkowicie opodatkowania aktywów cyfrowych. Minister finansów Fernando Medina powiedział parlamentowi, że jego ministerstwo pracuje nad ramami opodatkowania aktywów cyfrowych.

Chociaż nie jest znany termin opublikowania ram, minister zapewnia, że ​​zapewni to, że Portugalia nie zdusi branży i nie wypędzi inwestorów.

Obejrzyj: Prezentacja BSV Global Blockchain Convention, BSV On-chain Ecosystem Development in Europe

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : Portuguese banks close digital assets exchanges accounts despite central bank approval: report – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO