5 milionów dolarów skradzionych z „najbezpieczniejszej na świecie giełdy” ZB – czy to było włamanie, czy oszustwo?

W czasie, gdy upadło kilka wielkich walut cyfrowych, do listy giełd, które straciły miliony dolarów, dołączyła kolejna giełda. Tym razem jest to ZB.com, samozwańcza „najbezpieczniejsza giełda na świecie”, która straciła blisko 5 milionów dolarów w tym, co niektórzy twierdzą, że może być oszustwem wyjściowym przez wtajemniczonych.

Wszystko zaczęło się 2 sierpnia, kiedy giełda ogłosiła, że zawiesza wypłaty i depozyty na tymczasowe utrzymanie.

W towarzyszącym oświadczeniu giełda obwiniła „nagłą awarię niektórych podstawowych aplikacji” za zawieszenie swoich usług.

Dzień później ujawniono, że z giełdy usunięto nieco ponad 4,8 miliona dolarów.

Firma Peckshield, zajmująca się cyberbezpieczeństwem, ujawniła, że ponad 20 tokenów waluty cyfrowej zostało przeniesionych z gorącego portfela giełdy na adres, który prawdopodobnie należał do hakerów. Ten adres od tego czasu zlikwidował wszystkie oprócz pięciu tokenów w czasie prasy. Pozostała skrytka, na którą składają się tokeny UNUS SED LEO giełdy DAWN i Bitfinex, jest warta nieco ponad 1 milion dolarów.

Z pierwszego portfela haker przeniósł następnie środki do innego portfela, z którego sprzedał je za 2224 ETH o wartości 3,6 miliona dolarów.

ZB.com nie odpowiedział na prośby mediów w czasie prasy. Giełda, która została założona w 2013 roku jako CHBTC.com i uruchomiona w Chinach, określa się jako najbezpieczniejsza giełda na świecie.

Podczas gdy niektórzy eksperci ds. Bezpieczeństwa ustalili, że transfer 5 milionów dolarów prawdopodobnie będzie wynikiem włamania, nie wszyscy są tak przekonani, a niektórzy postrzegają to jako oszustwo wyjściowe.

https://twitter.com/CryptoWhale/status/1554898851856793603?s=20&t=Rauf7andTx6ApwA2HkF5mw

Incydent ma miejsce w czasie, gdy ponad 8000 portfeli Solana zostało uszkodzonych przez włamanie, które spowodowało wyczerpanie ponad 4,5 miliona dolarów w SOL, USDC i innych tokenach opartych na Solanie. Solana twierdzi, że incydent nie był spowodowany błędem w jego podstawowym kodzie „ale w oprogramowaniu używanym przez kilka portfeli oprogramowania popularnych wśród użytkowników sieci”.

Zapytany, co programiści mogą zrobić, aby rozwiązać ostatnią z długiej listy wpadek związanych z jego projektem, założyciel i dyrektor generalny Solana Labs Anatolij Jakowenko zrzucił winę na Google i Apple.

Autor : BitcoinSV.pl

Źródło : $5M stolen from ‘world’s most secure exchange’ ZB—was it a hack or an exit scam? – CoinGeekAuthor: BitcoinSV.pl
CEO